Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Katarzyna Patyk

Kawa chroni przed gronkowcem!

Avatar placeholder
18.12.2015 15:32
Kawa chroni przed gronkowcem!
Kawa chroni przed gronkowcem! (Zdjęcie autorstwa chichacha / CC BY 2.0)

Jeśli pracujesz jako personel medyczny, jesteś szczególnie narażona na kontakt z gronkowcem złocistym. Zakażenie gronkowcem może być bardzo poważne w skutkach, dlatego warto dowiedzieć się, jak skutecznie ograniczyć kontakt z tą bakterią. Na szczęście, sposób jej uniknięcia jest w zasięgu ręki. Otóż nowe badania wykazały, że prawdopodobieństwo wystąpienia gronkowca w jamie nosowo-gardłowej znacznie zmniejsza się dzięki piciu gorącej herbaty i kawy, które wykazują właściwości antybakteryjne.

1. Co to jest gronkowiec złocisty?

Gronkowiec złocisty to bakteria występująca w powietrzu i glebie. Możemy zarazić się nim drogą kropelkową, przez kontakt pośredni bądź styczność z przedmiotami codziennego użytku. U człowieka i zwierząt pojawia się na skórze, w jamie nosowo-gardłowej oraz na narządach płciowych. Bakteria gronkowca wytwarza w zakażonym produkcie spożywczym enterotoksynę, która prowadzi do zatrucia organizmu. Źródłem toksyn mogą być przeróżne produkty, takie jak sałatki, wędliny, przetwory mleczne czy lody.

Zatrucie gronkowcem ma krótki, bo 2-godzinny okres inkubacji. Charakterystyczne objawy zatrucia tą bakterią to biegunka, wymioty, spadek ciśnienia krwi, zapaść, a nawet śmierć. Gronkowce giną wraz z ogrzewaniem. Gdy temperatura ciała wzrasta do 37°C, bakteria przestaje się rozwijać. Niestety, enterotoksyna wytwarzana przez gronkowca złocistego jest odporna na wzrost temperatury i bardzo ciężko jest ją zneutralizować, nawet podczas pieczenia pokarmów w wysokiej temperaturze. Gronkowiec złocisty może także doprowadzić do ropnego zapalenia skóry, śluzówek, tkanki łącznej oraz kości. Gdy trafi do krwiobiegu, może wywołać ogniska zapalne organów wewnętrznych. Problem w leczeniu tych chorób wiąże się z odpornością niektórych szczepów bakterii na kurację antybiotykową.

Zobacz film: "Jaka kawa na jaką porę dnia?"

2. Ciepłe napoje w walce z gronkowcem

W celu sprawdzenia, jaki skutek ma picie gorących napojów na rozwój gronkowca, przeprowadzono prosty eksperyment, w którym udowodniono, że u osób pijących gorącą herbatę i kawę prawdopodobieństwo wystąpienia bakterii jest o 50% mniejsze niż u tych, którzy pili napoje gazowane i chłodzoną herbatę. Okazało się także, że wzrost spożycia ciepłych napojów był wprost proporcjonalny do spadku prawdopodobieństwa zatrucia gronkowcem.

Eksperyment wykazał zależność między piciem napojów, a ryzykiem zakażenia gronkowcem, lecz nie ujawnił szczegółów mechanizmu. Interesujące jest, dlaczego właśnie kawa i herbata są czynnikami prewencyjnymi w przypadku tej choroby. Badacze uważają, że skuteczność napoju w walce z bakterią zależy od jego temperatury. Napoje takie, jak herbata czy kawa, wykazują antybakteryjne właściwości tylko w wyższych temperaturach, dlatego chłodny napój nie jest skuteczny w walce z gronkowcem. Dodatkowo uważa się, że związki bakteriobójcze są dostarczane do jamy nosowej dzięki parze z gorących napojów. Jeśli pracujesz w środowisku ze zwiększonym ryzykiem kontaktu z gronkowcem, pij jak najwięcej ciepłych napojów. Niewielki wysiłek daje wyraźne skutki zdrowotne.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze