Trwa ładowanie...

Dewastuje wątrobę i mózg, napędza raka. Toksyczny także dla tarczycy

Avatar placeholder
16.12.2023 13:19
Jak alkohol wpływa na tarczycę?
Jak alkohol wpływa na tarczycę? (Getty Images)

Statystyki pokazują, że przeciętny obywatel Polski wypija rocznie około dziesięciu litrów czystego alkoholu. Często jednak zapominamy, że etanol, który jest głównym składnikiem większości napojów alkoholowych, jest z definicji trucizną. Regularne spożywanie alkoholu może prowadzić do poważnych chorób wątroby, nerek, serca, mózgu, a jak się okazuje, również tarczycy.

spis treści

1. Jak alkohol wpływa na nasze zdrowie?

Nie ma żadnych dowodów na to, że spożywanie etanolu może mieć jakiekolwiek korzystne efekty dla naszego zdrowia, z wyjątkiem sytuacji, gdy jest podawany jako antidotum na zatrucie metanolem, który może pochodzić z nielegalnie produkowanych alkoholi wysokoprocentowych.

Technicznie rzecz biorąc, etanol jest trucizną, choć nie jest to trucizna, która zabija od razu. Jego działanie na ośrodkowy układ nerwowy jest depresyjne, co oznacza, że osłabia i spowalnia jego funkcje.

Alkohol negatywnie wpływa na cały organizm i każdy jego narząd
Alkohol negatywnie wpływa na cały organizm i każdy jego narząd (Pixabay)
Zobacz film: "Z Ludzką Twarzą: Alkohol wyniszcza nie tylko wątrobę"

Aby zneutralizować alkohol etylowy, nasza wątroba musi najpierw przekształcić go w jeszcze bardziej toksyczny aldehyd octowy. To właśnie ten związek chemiczny wraz z odwodnieniem, jest odpowiedzialny za nieprzyjemne objawy kaca po spożyciu dużych ilości alkoholu, ale to nie wszystko.

Aldehyd octowy szkodzi na poziomie komórkowym, ponieważ ingeruje w DNA, zwiększając ryzyko mutacji i nieprawidłowych podziałów komórkowych, co może prowadzić do powstania nowotworów. Co więcej, etanol jest dobrym rozpuszczalnikiem, a to oznacza, że może rozpuszczać inne substancje rakotwórcze, takie jak te obecne w dymie tytoniowym w jamie ustnej.

W ten sposób spożywanie alkoholu zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju nowotworów, a w większych ilościach prowadzi do wyczerpania i wyniszczenia organizmu.

2. Alkohol a zdrowie tarczycy

Etanol ma również negatywny wpływ na tarczycę. Badania pokazują, że może prowadzić do jej kurczenia. Alkohol obniża również poziom hormonów tarczycowych T3 i T4, czyli trójjodotyroniny i tyroksyny, co jest typowe dla lekkiej niedoczynności tarczycy.

Może to prowadzić do problemów z metabolizmem i otyłości. Alkohol zmniejsza także wchłanianie selenu i cynku, które są bardzo ważnymi mikroelementami uczestniczącymi w przekształceniu hormonów do ich aktywnych form.

Dodatkowo prowadzi do uszkodzenia wątroby, stłuszczenia jej oraz marskości. Zwiększa ryzyko nowotworów układu pokarmowego i choroby wrzodowej żołądka. Obciąża nerki, a przede wszystkim uszkadza mózg. Tkanka mózgowa kurczy się i degeneruje w wyniku regularnego spożywania dużych ilości alkoholu.

Skutkiem są zmiany zachowania, a z czasem trudności z myśleniem i poruszaniem się, szczególnie w przypadku osób z poważnym problemem alkoholowym. Nawet tzw. wysokofunkcjonujący alkoholicy, którzy często nie chcą przyznać, że mają problem z alkoholem, są narażeni na zwiększone ryzyko chorób.

Osoby cierpiące na schorzenia tarczycy muszą szczególnie uważać na alkohol. Jednak warto pamiętać, że etanol może również przyczynić się do powstania problemów z tarczycą nawet u osób, które wcześniej były całkowicie zdrowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze