Trwa ładowanie...

Dieta dla sportowca wyczynowego

Dieta dla sportowca jest niezmiernie ważna dla jego codziennego funkcjonowania. Właściwy sposób odżywiania się to jeden z najważniejszych czynników wpływających na zdrowie sportowca. Pokarm nie tylko zaspokaja głód, ale również dostarcza organizmowi niezbędnej energii, witamin, substancji odżywnych, które są materiałem budulcowym mięśni i całego ciała. Zatem tak ważne jest śniadanie sportowca, które powinno być bogate w węglowodany i białka. Jeżeli uprawiasz sport wyczynowy, zadbaj o dietę.

Zobacz film: "Co jeść przed treningiem, a co po?"

spis treści

1. Dieta węglowodanowa

Aby uzupełnić w organizmie poziom takich składników jak: białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy i minerały dietetycy zalecają dla sportowca dietę węglowodanową. Warto stosować odżywki. Są to produkty żywnościowe bogate w składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.

2. Zdrowa dieta a sport wyczynowy

Substancje odżywcze i energię należy uzupełniać na dwóch etapach. Pierwszy z nich to czas przed treningiem, zawodami sportowymi. Polega on na tworzeniu większego zapasu energii w organizmie w postaci węglowodanów i białek, przez co podczas sportów wyczynowych organizm znacznie mniej męczy się. Drugim etapem diety dla sportowca jest uzupełnienie minerałów po wysiłku fizycznym. Pozwoli to na szybszy powrót organizmu do równowagi po znacznym jego obciążeniu wysiłkiem fizycznym.

3. Śniadanie sportowca

Śniadanie sportowca powinno mieć około 600 kcal, odpowiednią dawkę witamin i składników mineralnych, w tym nie mniej niż 5g błonnika i 20g białka. Jeżeli twój organizm wykonuje czynności wymagające dużej porcji energii, nie zapomnij zatroszczyć się o zdrową dietę. To przepis na idealne śniadanie, które doda ci sił i energii.

Uprawianie jakiegokolwiek sportu wyczynowego powoduje bardzo częste obciążenie organizmu, co w efekcie wpływa na zużycie jego energii oraz innych substancji o charakterze żywieniowym. Właściwie dobrana zdrowa dieta to 50% sukcesu sportowca. Inne zapotrzebowanie energetyczne mają sporty siłowe, inne sporty wytrzymałościowe, a jeszcze inne sporty dystansowe. Dieta dla sportowca powinna dawać mu siłę i energię.

Następny artykuł: Dieta tłuszczowa

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.