Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr inż. Emilia Kołodziejska

Dieta na młody wygląd

Avatar placeholder
18.06.2019 13:06
Dieta na młody wygląd
Dieta na młody wygląd (123RF)

Proces starzenia się organizmu jest nieuchronny, jednak niektóre czynniki, na przykład niezdrowa dieta, mogą go niepotrzebnie przyspieszyć. Stołując się w restauracjach typu fast food i jedząc kaloryczne, ubogie w składniki odżywcze potrawy, pracujesz nad starszym niż wskazywałaby metryka wyglądem. Tak zwane „śmieciowe” jedzenie przyczynia się do stanów zapalnych w organizmie. Natomiast zbyt duże ilości cukru i produktów przetworzonych w diecie mogą spowodować produkcję końcowych produktów zaawansowanej glikacji, które mają związek z chorobą serca i cukrzycą, ale również z uszkodzeniami kolagenu i włókien skóry. Kluczem do zachowania młodego wyglądu jest więc zdrowa dieta.

1. Jakich produktów spożywczych unikać, by wyglądać młodo?

Przede wszystkim zrezygnuj z chipsów i unikaj jedzenia frytek. Wszystko, co jest smażone w głębokim tłuszczu, wręcz ocieka tłuszczami trans, które przyczyniają się do stanów zapalnych w całym ciele. Tłuszcze trans powinny stanowić mniej niż 1% twojej codziennej diety. Zwalcz też pokusę spożywania pączków i słodkich wypieków. Oprócz tłuszczów trans zawierają one dużo cukru. Ponadto powodują wytwarzanie końcowych produktów zaawansowanej glikacji. Nie najlepszym pomysłem jest również spożywanie hot dogów, bekonu i pepperoni. Przetworzone mięso jest co prawda smaczne, ale zawiera duże ilości tłuszczów nasyconych, azotanów i azotynów, przez co przyczynia się do stanów zapalnych. Zagrożeniem dla młodego wyglądu jest także tłuste czerwone mięso oraz alkohol. O ile napoje alkoholowe spożywane w umiarkowanych ilościach mogą przysłużyć się sercu, w dużych ilościach przyspieszają proces starzenia sięi zwiększają ryzyko poważnych chorób, na przykład chorób wątroby i niektórych odmian raka.

2. Co powinno znaleźć się w diecie na młody wygląd?

Być może kusi cię, by swoją dietę oprzeć na kilku produktach słynących ze swoich właściwości przeciwutleniających. Jednak specjaliści od żywienia są zdania, że nie warto ograniczać się do kilku artykułów spożywczych. Kluczem do zdrowej diety wspomagającej regenerację komórek jest umiar i różnorodność. Dobrym pomysłem jest spożywanie różnych produktów zawierających ważne składniki odżywcze. Jeśli chcesz zdrowo się odżywiać, zadbaj o to, by w twoim jadłospisie nie zabrakło owoców, warzyw, pełnoziarnistych produktów zbożowych, niskotłuszczowego nabiału i chudego białka. Staraj się jeść żywność nieprzetworzoną lub przetworzoną w możliwie najmniejszym stopniu. W twoim menu nie powinno zabraknąć sałaty rzymskiej, brokułów, szpinaku, pomidorów, szparagów, czerwonej kapusty, łososia i innych ryb bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3, roślin strączkowych i owsianki.

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

Zdrowa dieta pomoże ci zachować świeży i młody wygląd na dłużej. Zapobiegnie również niedoborom składników odżywczych i niektórym chorobom. Nawet po krótkim okresie stosowania diety na młody wygląd zauważysz zmiany na lepsze.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze