Dieta samuraja – charakterystyka, polecane produkty, zalety, przeciwwskazania, przykładowy jadłospis
Dieta samuraja jest dietą przeznaczoną dla osób, które trenują. Powstała w oparciu o dietę paleo. Czym jest dieta samuraja? Jakie są jej zasady? Kto nie powinien stosować diety samuraja?
1. Charakterystyka diety samuraja
Dieta samuraja powstała w oparciu o dietę paleo. Dieta ta powstała ona w oparciu o przypuszczalną dietę osób żyjących w okresie paleolitu. Dieta paleo opiera się o produkty naturalne, nieprzetworzone. Podstawą diety paleo są ryby i mięso, a także owoce i warzywa, które nie zawierają skrobi. Nie powinno się stosować nabiału, produktów zbożowych, rafinowanych olejów, roślin strączkowych, cukrów i produktów przetworzonych. W diecie paleo dominują nienasycone kwasy tłuszczowe.
Dieta samuraja jest odmianą diety paleo. Modyfikacja tej diety polega na wprowadzeniu do diety produktów bezglutenowych. Dieta samuraja wyklucza pszenicę, owies, żyto i jęczmień.
Dieta samuraja została opracowana przez trenera i dietetyka Nate’a Miyaki, który zaobserwował, że u osób, których aktywność fizyczna jest na wysokim poziomie, a których dieta nie jest odpowiednia dochodzi do rozregulowania gospodarki hormonalnej i zaburzeń w procesie przemiany materii. Dieta samuraja jest odpowiednia dla osób, które pracują nad rozbudową masy mięśniowej.
2. Produkty polecane w diecie samuraja
Dieta samuraja jest dietą wysokobiałkową. Główna zasada diety samuraja to spożywanie żywności nieprzetworzonej lub jak najmniej przetworzonej. Dieta samuraja jest oparta o produkty bezglutenowe dlatego można na niej spożywać:
- kaszę gryczaną
- biały ryż
- kaszę jaglaną
- amarantus
- kukurydzę
- komosę ryżową
Pozostałe składniki diety samuraja to: owoce, ziemniaki, bataty, topinambur, ryby, chude mięsa, jaja. W umiarkowanych ilościach można spożywać orzechy, nasiona słonecznika, nasiona chia, kasztany jadalne, nasiona konopi. Tłuszcze w diecie samuraja to oliwa z oliwek oraz olej kokosowy.
Kluczową zasadą diety samuraja są godziny spożywania posiłków. Pierwsza metoda to carb back loading, która polega na rozpoczęciu dnia od posiłku białkowo-tłuszczowego. Kolejne posiłki powinny być bardziej bogate w węglowodany. Druga metoda to jedzenie węglowodanów zawierających skrobię przed treningiem, a po treningu węglowodanów prostych.
Zobacz także:
3. Zalety diety
Podstawową zaletą diety samuraja jest dostarczanie organizmowi dużej ilości witamin i składników mineralnych. Produkty, które spożywa się na diecie samuraja są powszechnie dostępne. Posiłki na diecie samuraja są odpowiednio zbilansowane i dzięki temu nie ma ryzyka źle zbilansowanej diety.
4. Kiedy nie stosować tej diety?
Przeciwwskazania do stosowania diety samuraja to przede wszystkim alergie na produkty, na których oparta jest dieta. Osoby, które chorują na refluks, wrzody żołądka, wrzody dwunastnicy, mające problem z jelitami nie powinny stosować diety samuraja, ale rozpocząć dietę leczniczą.
5. Przykładowy jadłospis
Śniadanie: jajecznica z pomidorami i cebulą II śniadanie: Kleik ryżowy na wodzie z orzechami włoskimi, nasionami chia i bananem Obiad: Kurczak grillowany z pieczoną cukinią, papryką i kaszą gryczaną Podwieczorek: Zupa krem z brokuł z indykiem Kolacja: sałatka z pieczonym łososiem, pomidorkami, zieloną papryką, komosą ryżową