Zacznij żywić się jak jaskiniowcy z epoki paleolitu – dieta paleo
Dieta paleo to jeden z ostatnich hitów w dziedzinie dietetyki – coraz więcej osób szukających sposobu na zdrowe odżywianie i zgubienie zbędnych kilogramów sięga do prehistorii naszych przodków. Paleo, nazywana również dietą jaskiniowców, to styl żywienia wzorowany na jadłospisie z okresu paleolitu. Sprawdź, czy rzeczywiście jest skuteczna.
1. Idea diety
Największym popularyzatorem zasad diety paleo jest Loren Cordain, który dokładnie opisał je w swoich publikacjach. Trudno mówić jednak o autorze, ponieważ odnosi się ona do zasad żywieniowych, którymi kierowali się ludzie w epoce paleolitu. Te zaś wynikały z ich możliwości zdobycia pożywienia oraz prowadzonego trybu życia. Głównym argumentem zwolenników diety jaskiniowców jest fakt, że w tym okresie nie zmagano się z nadwagą, otyłością ani chorobami cywilizacyjnymi związanymi z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi. Ludzie nie uprawiali wówczas roślin, nie hodowali zwierząt i, co najważniejsze, nie przetwarzali w znaczący sposób żywności. Dzięki temu ich jadłospis opierał się w dużej mierze na białku, wzbogaconym naturalnymi źródłami tłuszczy i węglowodanów. To zaś, według popularyzatorów diety, wpływało na bardzo dobry stan zdrowia.
2. Zasady diety paleo
Dieta paleolityczna nie jest szczególnie restrykcyjna. Przede wszystkim nie zakłada dokładnego liczenia kalorii ani kontrolowania wielkości poszczególnych posiłków. Jej zasady dotyczą głównie doboru produktów, które stanowić mają bazę naszego codziennego jadłospisu. Podstawę diety stanowi chude mięso dowolnego pochodzenia oraz ryby i owoce morza, uzupełnione owocami, orzechami, olejami roślinnymi, jajami oraz warzywami, szczególnie o małej zawartości skrobi. Odstawić musimy natomiast wyroby zbożowe, warzywa strączkowe, ziemniaki oraz nabiał. Bardzo ważna w przypadku tego stylu żywienia jest całkowita rezygnacja z produktów gotowych i wysoko przetworzonych. Posiłki najlepiej komponować i przygotowywać ze świeżych składników. Największym wyzwaniem podczas przechodzenia na żywienie zgodne z paleo jest rezygnacja z produktów, do których jesteśmy przyzwyczajeni i stanowią one podstawę naszego menu – makaronów, chleba czy ziemniaków. Wbrew pozorom dieta daje nam wiele możliwości, które pozwalają na ułożenie planu żywienia zgodnego z trybem życia.
3. Kto powinien sięgnąć po paleo?
Dieta będzie zdecydowanie najlepsza dla osób lubiących mięso – stanowi ono bowiem główny element większości posiłków. Trudności mogą mieć ci z nas, którzy nie wyobrażają sobie śniadania bez kanapki czy obiadu bez solidnej porcji ziemniaków lub makaronu. Dla takich osób przygotowano jednak specjalny trzypoziomowy system wdrażania zasad. Umożliwiają one stopniowe wprowadzanie posiłków w pełni zgodnych z jadłospisem jaskiniowców. Pierwszy etap pozwala na zachowanie 15% posiłków spoza diety, kolejny na 10% i ostatni na maksymalnie 5% odstępstw. Na kolejny poziom przechodzimy wtedy, gdy sami uznamy, że jesteśmy w stanie wyeliminować więcej zakazanych potraw. Cały czas możemy też zachować jeden posiłek tygodniowo jako „zachciankę”. Należy jednak pamiętać, że im bardziej restrykcyjnie dostosujemy się do zasad diety, tym lepsze przyniesie ona efekty.
W XXI wieku wizja przestawienia się na jadłospis z epoki paleolitu wydaje się być całkowicie oderwana od rzeczywistości. W praktyce wcale nie musi to być trudne do wykonania. Wystarczy odrobina inwencji, aby przekształcić swój styl żywienia zgodnie z dietą paleo.