Dieta w niedoczynności tarczycy
Jaka dieta jest najlepsza w niedoczynności tarczycy? Taka, która jest bogata w jod. Niedoczynność tarczycy może być spowodowana właśnie niedoborem tego pierwiastka w diecie. Żeby rozpoznać u siebie to schorzenie, zaobserwuj reakcje organizmu. Jeżeli szybko tyjesz, masz bladą cerę, twoja skóra się łuszczy, nie możesz się skoncentrować, a także doznajesz uczucia zimna i ociężałości, prawdopodobnie dolega ci niedoczynność tarczycy.
1. Dieta a tarczyca
Dieta a tarczyca – między nimi istnieją silne zależności. Nieodpowiednia dieta może doprowadzić do sytuacji, w której tarczyca przestanie prawidłowo funkcjonować i utworzy się niedoczynność. Niedoczynność tarczycy leczy się przyjmując dodatkowe dawki hormonów. Jednak nie powinno się bagatelizować roli diety. Dieta w niedoczynności tarczycy może zatrzymać rozwój choroby oraz przyspieszyć wyzdrowienie.
2. Jod a tarczyca
Jak powinna wyglądać dieta w niedoczynności tarczycy? Powinna być bogata w jod. To dzięki właściwościom jodu tarczyca może produkować hormony. Hormony tarczycy biorą udział w szybkości przemiany materii, wpływają na pracę układu nerwowego i układu krążenia.
Jod w pokarmach nie zawsze jest dostępny. Jedynym naturalnym pożywieniem, w którym znajdziemy jod są ryby morskie i owoce morza. W rybach znajdziemy też zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3. Jod w innych pokarmach występuje, ale pod warunkiem, że ziemia, na której były one hodowane, zawierała w swojej strukturze ten pierwiastek. I tak jod znajdziemy w warzywach, owocach, produktach zbożowych i mlecznych.
Jod a tarczyca – napisaliśmy już jakie zależności je łączą. Dodajmy jeszcze, że jod możemy znaleźć też w soli kuchennej i innych gotowych już produktach. W wielu krajach istnieje nawet obowiązek jodowania soli.
Białko zwiększa tempo przemian metabolicznych i pobudza produkcję hormonu wzrostu, który pomaga spalić tkankę tłuszczową. Dieta w niedoczynności tarczycy powinna być bogata w białko. Dlatego należy jeść jak najwięcej chudego mięsa drobiowego, ryb, chudego nabiału i napojów mlecznych.
3. Produkty niewskazane przy nadczynności tarczycy
Istnieją pokarmy, które zwiększają obrzęki i mają właściwości wolotwórcze. Zaliczamy do nich kapustę, kalafior, brukselkę, soje, rzepę, brukiew. Warzywa te, zwłaszcza w postaci surowej uniemożliwiają przyswajanie jodu. Osoby, które cierpią na niedoczynność tarczycy, powinny ograniczyć ich spożywanie. Dieta kapuściana nie powinna być stosowana przez osoby z chorobami tarczycy.