Trwa ładowanie...

Dieta w niedoczynności tarczycy

Jaka dieta jest najlepsza w niedoczynności tarczycy? Taka, która jest bogata w jod. Niedoczynność tarczycy może być spowodowana właśnie niedoborem tego pierwiastka w diecie. Żeby rozpoznać u siebie to schorzenie, zaobserwuj reakcje organizmu. Jeżeli szybko tyjesz, masz bladą cerę, twoja skóra się łuszczy, nie możesz się skoncentrować, a także doznajesz uczucia zimna i ociężałości, prawdopodobnie dolega ci niedoczynność tarczycy.

spis treści

1. Dieta a tarczyca

Dieta a tarczyca – między nimi istnieją silne zależności. Nieodpowiednia dieta może doprowadzić do sytuacji, w której tarczyca przestanie prawidłowo funkcjonować i utworzy się niedoczynność. Niedoczynność tarczycy leczy się przyjmując dodatkowe dawki hormonów. Jednak nie powinno się bagatelizować roli diety. Dieta w niedoczynności tarczycy może zatrzymać rozwój choroby oraz przyspieszyć wyzdrowienie.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

2. Jod a tarczyca

Jak powinna wyglądać dieta w niedoczynności tarczycy? Powinna być bogata w jod. To dzięki właściwościom jodu tarczyca może produkować hormony. Hormony tarczycy biorą udział w szybkości przemiany materii, wpływają na pracę układu nerwowego i układu krążenia.

Jod w pokarmach nie zawsze jest dostępny. Jedynym naturalnym pożywieniem, w którym znajdziemy jod są ryby morskie i owoce morza. W rybach znajdziemy też zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3. Jod w innych pokarmach występuje, ale pod warunkiem, że ziemia, na której były one hodowane, zawierała w swojej strukturze ten pierwiastek. I tak jod znajdziemy w warzywach, owocach, produktach zbożowych i mlecznych.

Jod a tarczyca – napisaliśmy już jakie zależności je łączą. Dodajmy jeszcze, że jod możemy znaleźć też w soli kuchennej i innych gotowych już produktach. W wielu krajach istnieje nawet obowiązek jodowania soli.

Białko zwiększa tempo przemian metabolicznych i pobudza produkcję hormonu wzrostu, który pomaga spalić tkankę tłuszczową. Dieta w niedoczynności tarczycy powinna być bogata w białko. Dlatego należy jeść jak najwięcej chudego mięsa drobiowego, ryb, chudego nabiału i napojów mlecznych.

3. Produkty niewskazane przy nadczynności tarczycy

Istnieją pokarmy, które zwiększają obrzęki i mają właściwości wolotwórcze. Zaliczamy do nich kapustę, kalafior, brukselkę, soje, rzepę, brukiew. Warzywa te, zwłaszcza w postaci surowej uniemożliwiają przyswajanie jodu. Osoby, które cierpią na niedoczynność tarczycy, powinny ograniczyć ich spożywanie. Dieta kapuściana nie powinna być stosowana przez osoby z chorobami tarczycy.

Następny artykuł: Dieta wysokobiałkowa w nadczynności tarczycy
Dieta w niedoczynności tarczycy
Dieta w niedoczynności tarczycy
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.