Dietetyk pokazał zdjęcie, gdy ważył 100 kg. Trudno uwierzyć, że to ta sama osoba
Dietetyk wspomniał o swoich zmaganiach z nadwagą w wieku nastoletnim. "Kiedyś, gdy wracałem ze szkoły, byłem wiecznie senny. Dzisiaj w ogóle nie narzekam na brak energii. Kiedyś brakowało mi pewności siebie" - skomentował.
1. Dziś jest dietetykiem, dawniej sam zmagał się z wagą
Michał Wrzosek, znany w mediach społecznościowych dietetyk, pokazał swoje zdjęcie z przeszłości i opowiedział własną historię zmagań z wagą. Ekspert od żywienia podkreślił, że w wieku 15 lat ważył 100 kg, w jego menu królowały fast foody, a ruch był największym wrogiem.
Zaznaczył także, że poza problemami ze zdrowiem (obniżoną energią, trądzikiem), zmagał się wtedy także z niską samooceną i brakiem odwagi, zarówno w kontaktach towarzyskich, jak i innych sferach.
"Zakompleksiony nastolatek z trądzikiem i setką na wadze, który nie mógł się skupić, nie miał energii, a jedyną kobietą, która się nim interesowała, była kasjerka w McDonaldzie podczas przyjmowania zamówienia na powiększony zestaw" - przywołał dietetyk.
Co więcej, Wrzosek podkreślił, że gdyby nie udało mu się zrzucić nadmiarowych kilogramów, nigdy nie osiągnąłby tylu życiowych i zawodowych sukcesów. Dziś ma na Instagramie ponad 551 tys. obserwujących, którym pomaga wyjść z nadwagi i przekazać zdrowe nawyki żywieniowe na stałe.
2. Nadwaga i otyłość. Z czym się wiążą?
Nadwaga i otyłość to stany, które mogą prowadzić do wielu poważnych problemów zdrowotnych. Nadmiar tkanki tłuszczowej zwiększa ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, takich jak nadciśnienie, miażdżyca oraz zawał serca. Nadwaga wiąże się także z zaburzeniami gospodarki lipidowej i wysokim ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu 2, co dodatkowo obciąża organizm i zwiększa ryzyko powikłań.
Otyłość może prowadzić do nieprawidłowości hormonalnych, powodując insulinooporność oraz zespół metaboliczny. Wpływa również na układ oddechowy, powodując bezdech senny, spłycając oddech. Osoby otyłe są bardziej narażone na rozwój niektórych nowotworów, takich jak rak piersi, trzustki czy jelita grubego. Nadmierna masa ciała przeciąża także układ kostno-stawowy, przyczyniając się do chorób zwyrodnieniowych stawów.
Istotny jest także aspekt psychologiczny, o którym wspomniał Michał Wrzosek: nadwaga czy otyłość może prowadzić do obniżenia samooceny, depresji i problemów emocjonalnych, co wpływa na jakość życia.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl