Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aneta Kościołek

Dużym widelcem jemy mniej!

Avatar placeholder
04.08.2015 14:10
Dużym widelcem jemy mniej!
Dużym widelcem jemy mniej!

Kiedy chcesz zrzucić wagę, najczęściej wybierasz małe porcje jedzenia na małych talerzach. Okazuje się jednak, że czasem większe jest lepsze, szczególnie jeśli chodzi o wybór widelca. Naukowcy z Salt Lake City odkryli bowiem interesującą zależność – im większa porcja jedzenia, tym większe powinny być sztućce. Tylko dzięki takiej proporcji możemy uniknąć przejedzenia, korzystając z posiłków serwowanych na mieście.

1. Duży widelec = szczupła talia

Testy mające na celu odkrycie zależności między rozmiarem spożywanych kęsów a zwalczaniem głodu przeprowadzono w jednej z popularnych włoskich restauracji. Przez dwa dni uczestnikom badania podano dwa lunche i dwie kolacje. Część z badanych otrzymała widelce o 20% większe od tradycyjnych, reszta miała jeść widelcem o 20% mniejszym od regularnego rozmiaru. Dana wielkość sztućca została przydzielona do odpowiedniego stolika przypadkowo. Naukowcy nie chcieli wpłynąć w ten sposób na wyniki badań – mogłoby się bowiem zdarzyć, że osoby siedzące blisko kuchni szybciej zaspokoiłyby głód w związku z roznoszącym się zapachem.

Każdy talerz został zważony przed podaniem do stołu oraz po powrocie do kuchni. Wcześniej przyczepiono pod spody wszystkich talerzy karteczki z informacją o numerze stolika i rozmiarze widelca. Dzięki temu naukowcy mogli policzyć ilość potrawy zjedzonej za pomocą danego widelca. Zaskakujące wyniki wykazały, że osoby, które używały większych sztućców zjadły mniej, pozostawiając większość jedzenia na talerzach, podczas gdy osoby wyposażone w małe widelce oddawały puste talerze.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

2. Dlaczego rozmiar widelca ma znaczenie?

Osoby dbające o linię muszą zdawać sobie sprawę z tego, czy robią postępy w zmniejszaniu ilości jedzenia podanego na talerzu, czy nie. Jeśli porcja zmniejsza się, następuje zahamowanie łaknienia, w przeciwnym razie kontynuujemy jedzenie do momentu, aż pojawi się u nas uczucie sytości. Użycie małego widelca sprawia wrażenie, że postęp w osiągnięciu celu jest nikły, wzrasta natomiast motywacja do działania, zaś jedzenie dużym widelcem powoduje szybsze znikanie pokarmu z talerza, przez co głód zostaje zaspokojony wizualnie.

Po wyciągnięciu wniosków naukowcy zdecydowali się je zweryfikować, różnicując porcje jedzenia na poszczególnych talerzach. Okazało się, że wśród osób, którym podano większe porcje, najwięcej zjadły te, które były wyposażone w małe widelce. Rozmiar widelca nie miał znaczenia wśród osób, którym zaserwowano małe porcje.

Naukowcy podkreślają, że wyniki badań obowiązują tylko wśród osób jedzących poza domem. Dodatkowo, w celu uniknięcia objadania się, badacze zalecają głębsze poznanie i zrozumienie własnych sygnałów głodu oraz właściwe oszacowanie potrzebnych ilości jedzenia. Będzie to rodzaj odchudzania bez wyrzeczeń.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze