Trwa ładowanie...

Środki hamujące łaknienie

Avatar placeholder
30.12.2018 22:58
Środki hamujące łaknienie
Środki hamujące łaknienie (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Walka z nadwagą dla wielu osób jest niezwykle trudna. Jest tak szczególnie, gdy lubimy jeść i czerpiemy z jedzenia dużą przyjemność. Często wtedy czujemy głód lub po prostu ochotę na coś dobrego. W tym przypadku odchudzanie to prawdziwa próba silnej woli. Niestety, często nam jej brakuje. Aby pomóc sobie i ułatwić wytrwanie w diecie, można zastosować środki hamujące łaknienie. Dzięki nim uczucie głodu zostanie wyeliminowane, a zastąpi je uczucie sytości.

spis treści

1. Jak działają środki hamujące łaknienie?

Preparaty hamujące łaknienie zmniejszają potrzebę jedzenia poprzez podnoszenie poziomu serotoniny w mózgu. Wiele badań potwierdziło, iż zbyt niski poziom tego hormonu zwiększa głód. Tabletki hamujące łaknienie stymulują produkcję serotoniny, wyrównują jej poziom, a tym samym wyłączają mechanizm głodu. Dodatkowo, niektóre składniki tych suplementów diety sprawiają, iż czujemy się cały czas syci, dzięki czemu zapominamy o jedzeniu.

Preparaty na odchudzanie, których działanie polega na zmniejszaniu apetytu są jedynie rozwiązaniem tymczasowym. W rzeczywistości po kilku tygodniach ich stosowania można zauważyć ich nieskuteczność i powrót głodu. Dlatego też niezwykle ważne jest połączenie przyjmowania tych środków z odpowiednią dietą odchudzającą. Stosowanie preparatów hamujących łaknienie powinno się potraktować jako okazję do zmiany swych nawyków żywieniowych. Dzięki mniejszemu apetytowi można przyzwyczaić organizm do spożywania mniejszej ilości pokarmu, w szczególności tłuszczów i węglowodanów. Jednocześnie niezdrowe jedzenie warto zastąpić zdrowym białkiem, warzywami i owocami. Gdy po kilku tygodniach tabletki przestaną działać, organizm nie będzie już potrzebował pomocy.

2. Co hamuje łaknienie?

Jednym z najpopularniejszych składników środków hamujących łaknienie jest obecnie hoodia gordonii. Wiele osób potwierdziło jej skuteczność w zmniejszaniu uczucia głodu. Substancje zawarte w tej południowoafrykańskiej roślinie działają na mózg, a także na przyspieszenie krążenia, co z kolei prowadzi do ograniczenia odkładania się tłuszczu. Inna substancja, która daje uczucie pełności to błonnik, który dodatkowo przyspiesza przemianę materii i ułatwia transport treści pokarmowych.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy dzięki tabletkom odchudzającym można schudnąć?"

Suplementy diety hamujące łaknienie nie są dla każdego. Nie powinny ich stosować szczególnie osoby cierpiące na choroby serca. Przyjmowanie tych preparatów może wywoływać uczucie niepokoju i zdenerwowania. W razie wystąpienia tych objawów specyfik należy odstawić.

Osoby wierzące w odchudzające właściwości środków hamujących apetyt nie powinny się łudzić – sam suplement diety nie sprawi, że zgubimy zbędne kilogramy. Właściwe użycie tych preparatów może pomóc, jednak skuteczne odchudzanie nie jest możliwe bez diety i wysiłku fizycznego. Każdy producent preparatów odchudzających, który twierdzi, że jest inaczej, nie jest wiarygodny. Kuracja odchudzająca wiąże się, niestety, z wyrzeczeniami, i nie sposób skutecznie i na stałe stracić na wadze, nie wkładając w to wysiłku. Zamiast szukać łatwiejszej drogi do szczupłej sylwetki w postaci tabletek hamujących łaknienie, należy zdrowo się odżywiać i więcej ruszać.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze