Działają jak środki przeczyszczające. To zakazany owoc dla tej grupy
Czereśnie to jedne z najsmaczniejszych letnich owoców. Niektórzy lubią je tak bardzo, że nie zwracają uwagi na wysokie ceny na początku sezonu. Choć to zdrowe owoce, niektórzy muszą zrezygnować z ich jedzenia. Kto powinien unikać czereśni?
1. Kto powinien zrezygnować z jedzenia czereśni?
Czereśnie są uważane za jedne z najbardziej wartościowych owoców, obfitujących w witaminy i składniki mineralne. Dodatkowo są niskokaloryczne, zawierają jedynie 60 kcal w 100 gramach.
Niestety nie wszyscy mogą cieszyć się smakiem i aromatem czereśni. Są to przede wszystkim osoby z wrażliwym układem pokarmowym lub chorobą wrzodową. W tym przypadku czereśnie mogą spowodować biegunkę, ból brzucha i wzdęcia.
Szczególnie niewskazane są owoce jedzone surowo, po krótkim gotowaniu będą zdecydowanie lepsze dla żołądka i jelit, choć nie warto przesadzać z ich ilością.
Należy również zwrócić uwagę, by nie jeść czereśni przed lub po posiłku zawierającym mięso, ponieważ owoce te znacznie spowalniają proces trawienia białka.
2. Zastosowanie czereśni w kuchni
Osoby, które nie mogą spożywać czereśni na surowo, powinny sprawdzić, jak czują się po potrawie lub deserze, zawierającym te owoce. Często zdarza się, że obróbka termiczna sprawia, że produkt staje się łatwiej strawny i nie wywołuje dolegliwości żołądkowych.
Czereśnie można wykorzystać do zup, knedli, klusek i deserów, takich jak na przykład torty, babeczki i serniki. Nie warto tak szybko rezygnować z jedzenia tak zdrowych owoców, zawierających fosfor, wapń, magnez, cynk, żelazo, miedź i potas. W składzie czereśni obecna jest też witamina P, K, C, A oraz wszystkie witaminy z grupy B.
Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl