Ekspertka ostrzega. W nadmiarze uszkadza nerki i powoduje tycie
Białko jest niezbędnym składnikiem naszej diety, ale jego nadmiar może doprowadzić do przyrostu masy ciała i uszkodzenia nerek. Ile powinniśmy go spożywać i jak odpowiednio zbilansować nasz jadłospis?
1. Dzienne zapotrzebowanie na białko
Ile białka należy spożywać każdego dnia? Zawartość tego składnika w naszym codziennym menu w znacznym stopniu zależy od ogólnego stanu zdrowia oraz poziomu aktywności fizycznej. Przyjmuje się jednak, że powinno stanowić 10-35 proc. dziennego zapotrzebowania energetycznego.
- Sugerujemy przestrzeganie standardowej zasady 0,8 grama białka na 1 kilogram masy ciała – wyjaśnia dietetyk Kate Patton z Cleveland Clinic. Warto o tym pamiętać, szczególnie stosując wysokobiałkowe diety.
W przypadku osób aktywnych fizycznie można nieco zwiększyć ilość białka w diecie, by pomóc w regeneracji mięśni i nieco je wzmocnić. Ze składnikiem w diecie łatwo przesadzić, a konsekwencje mogą być naprawdę poważne.
2. Objawy nadmiaru białka
Nieświeży oddech może oznaczać, że spożywasz zbyt dużo białka. Przyczyną jest ketoza, czyli stan metaboliczny, który występuje, gdy organizm zaczyna spalać tłuszcz w celu uzyskania energii. Czasem efekt uboczny nazywa się "oddechem keto".
Kłopoty ze strony układu pokarmowego to kolejny skutek jedzenia zbyt dużych ilości białka. Mogą wystąpić nudności, zaparcia, biegunki oraz wzdęcia. Wysokie spożycie białka oznacza również spożywanie nadmiaru kalorii, więc szybko pojawią się dodatkowe kilogramy.
Nadmiar białka może prowadzić do odwodnienia, co przyczynia się do problemów z nerkami. Wczesnym objawem jest pienisty lub musujący mocz.
3. Zbilansowana dieta to podstawa
Najzdrowsza dieta to dieta zbilansowana, która zawiera odpowiednią ilość białka, węglowodanów, zdrowych tłuszczów oraz obfituje w witaminy i minerały. Jak więc znaleźć równowagę w spożyciu białka?
- Upewnij się, że równomiernie rozprowadzasz jego spożycie w ciągu dnia. Organizm może przetworzyć około 20 do 40 gramów białka na raz. Dokonuj mądrych wyborów, najlepiej sprawdzi się białko pochodzenia roślinnego oraz chude mięso - radzi dietetyczka.
Jeśli decydujesz się na spożywanie odżywki białkowej, wybierz taką, która zawiera najmniej dodatków. W razie wątpliwości posiłkuj się sprawdzonymi informacjami i nie bój się korzystać z pomocy specjalisty.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl