Erytrozyna to szkodliwy barwnik. Zobacz, gdzie się znajduje (WIDEO)
Erytrozyna występuje w składzie produktów jako E127. Jest to syntetyczny barwnik spożywczy, zawierający jodynę.
Zabarwia produkty na kolor wiśniowo-czerwony. Erytrozyna jest zakazana w kilku krajach, ze względu na swoje szkodliwe działanie. W Unii Europejskiej dozwolone jest dodawanie tego składnika tylko do barwienia koktajli wiśniowych i wisienek kandyzowanych.
Barwnik działa w nieoczywisty sposób - poprzez namaczanie. Nie wydostaje się z owoców. Głównie z tego powodu ciągle jest używany, jednak może powodować kłopoty ze zdrowiem.
Erytrozyna jest dodawana także do barwienia otoczek kiełbas, a także ciast w proszku. Składnik ten należy do grupy barwników azotowych. Wykazują negatywny wpływ na zdrowie.
Do działań niepożądanych erytrozyny należą przede wszystkim wszelkiego rodzaju nietolerancje, głównie na salicylany. Może nasilać objawy alergii wziewnych i wyzwala produkcję histaminy. Oznacza to, że kontaktu z nią nie powinny mieć osoby borykające się z astmą.
Erytrozyna może też działać wyjątkowo negatywnie na pracę tarczycy. Spożywana w większych dawkach może zaburzać wchłanianie jodu. Z tego też powodu tarczyca może nie działać prawidłowo. U osób zdrowych nie spowoduje to wielu zaburzeń, jednak w przypadku niedoczynności albo choroby Hashimoto może być to poważny problem.
Spożywanie barwnika E127 może także wywoływać pokrzywkę, a także powodować lub nasilać światłowstręt. W przypadku dzieci może powodować problemy z koncentracją i trudności w nauce.
Każdego dnia nie powinniśmy spożywać więcej niż 0,1 miligrama na każdy kilogram masy ciała. Spożywanie i stosowanie erytrozyny jest całkowicie zakazane w niektórych krajach, między innymi w Stanach Zjednoczonych i Norwegii.
Dla własnego zdrowia i bezpieczeństwa, warto czytać etykiety produktów spożywczych i szukać tych bez barwnika E127.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl