Trwa ładowanie...

Fasola adzuki – jak smakuje i wygląda? Co z niej zrobić?

Avatar placeholder
29.09.2021 16:04
Fasola adzuki pochodzi ze wschodniej Azji.
Fasola adzuki pochodzi ze wschodniej Azji. (adobestock)

Fasola adzuki to fasola nazywana czerwoną soją, która ma łagodny, lekko orzechowy smak i delikatną strukturę. Jest smaczna i zdrowa, a także pożywna. Sprawdza się nie tylko w daniach wytrawnych, ale i słodkich. Stanowi podstawowy składnik diety wegetariańskiej. Choć najbardziej znana jest w krajach azjatyckich, w Polsce także zdobywa na popularności i uznaniu. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest fasola adzuki?

Fasola adzuki (Vigna angularis) pochodzi ze wschodniej Azji i rejonu Himalajów. To gatunek rośliny jednorocznej z rodziny bobowatych. Jest szeroko uprawiana dla jadalnych nasion i kiełków w krajach Dalekiego Wschodu: Japonii, Chinach, Korei.

Wprowadzono ją także do uprawy w Stanach Zjednoczonych. Jej nazwa adzuki wywodzi się z języka japońskiego. Mówi się na nią również azuki, aduki lub adżuki, czasami określa się ją mianem „czerwonej soi”.

Jak wygląda? Fasolki adzuki mają drobne ziarna, które mogą mieć różne kolory. Najpopularniejsza jest fasola adzuki o czerwonych ziarnach, jednak spotkać można również fasole o ziarnach białych, czarnych szarych oraz mieszanych.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

W polskich sklepach internetowych, sklepach z żywnością ekologiczną oraz w supermarketach można kupić tylko fasolę czerwono-brązową. Jej cena wynosi około 12 złotych za kilogram.

Azuki ma łagodny, orzechowy, lekko słodki smak, bardzo cienką skórkę i delikatną strukturę. Szybko się ją mieli, by uzyskać pastę o kremowej konsystencji. Choć jest dostępna na całym świecie, największą popularnością cieszy się w kuchniach wschodnich w Japonii, Korei i Chinach.

2. Właściwości czerwonej soi

Azjatycka czerwona soja jest nie tylko smaczna, ale również pożywna i zdrowa. To świetne źródło błonnika i białka o bardzo korzystnym układzie aminokwasów (zawiera wszystkie aminokwasy, w tym duże ilości lizyny), a także soli mineralnych, witamin, antyoksydantów. Dostarza sporo żelaza, wapnia, potasu, kwasu foliowego, witamin z grupy B oraz witaminę A. Nasiona są wyjątkowo bogate w kobalt.

Adzuki jest niskokaloryczna. Uzupełnia dietę wegetarian i wegan, sportowców i osób, które są osłabione i wyczerpane fizycznie bądź psychicznie, a także odchudzających się. Powinny po nią sięgać również dzieci, seniorzy, kobiety w ciąży i karmiące oraz osoby zmagające się z anemią bądź posiadające problemy z układem sercowo-naczyniowym.

Fasola adzuki przynosi organizmowi wiele korzyści:

  • poprawia trawienie,
  • zmniejsza ryzyko chorób jelit, takich jak na przykład rak okrężnicy,
  • może blokować wchłanianie cukrów w jelitach, przyczynia się do regulacji poziomu cukru we krwi, zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2,
  • szybko zaspokaja głód, zwiększa uczucie sytości po posiłku, co może pomóc w odchudzaniu,
  • obniża ciśnienie krwi,
  • obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów,
  • wspiera kondycję serca,
  • poprawia stan kości,
  • może pomóc w budowaniu masy mięśniowej,
  • jest bogata w przeciwutleniacze, które zapobiegają tworzeniu się stanów zapalnych,
  • może zapobiegać rozprzestrzenianiu się komórek rakowych.

3. Gotowanie fasoli azuki

Fasolę azuki, tak jak większość roślin strączkowych, gotuje się po dokładnym opłukaniu ziaren i namoczeniu ich. W tym celu trzeba płukać je na sitku, a następnie zalać świeżą wodą na około 8 godzin.

Kolejnym krokiem jest zmiana wody i gotowanie fasolki przez 45-60 minut, to jest do momentu, kiedy stanie się miękka. Fasolkę można lekko osolić pod koniec gotowania (nie wcześniej, ponieważ pozostaną twarde). Wodę można także lekko posłodzić. Ugotowaną fasolę adzuki można przechowywać w lodówce około 3 dni, a także mrozić do 8 miesięcy.

4. Co zrobić z fasoli adzuki?

Do czego wykorzystać fasolę azuki? W Azji spożywa się na słodko. Popularne jest dorayaki. To małe naleśniki, które wyglądają jak ciasteczka z kremem i są przełożone pastą z fasoli adzuki. Podaje się je jako deser.

Popularna jest również pasta z fasoli adzuki (pasta anko), będąca dodatkiem do gofrów, ciastek czy bułeczek. Z fasoli azuki można robić różne desery. Warto wypróbować przepisy na brownie fasolowe, ciasteczka, praliny zwane „kulkami mocy”, a także czekoladową pastę z fasoli adzuki. W tym celu wystarczy zmiksować fasolkę z kakao i słodzikiem (w tej roli sprawdza się miód, daktyle lub syrop klonowy).

Ponieważ fasola adzuki ma oryginalny smak i przyjemną konsystencję, a i jest pożywna, może stanowić smaczny i odżywczy zamiennik mięsa. Robi się z niej burgery, dania jednogarnkowe (np. warzywne leczo, także z pieczarkami, cieciorką czy soczewicą), zupy czy pasty kanapkowe.

Aby poznać jej walory smakowe, można przygotować prostą pastę z fasoli adzuki, dobrej oliwy, suszonych pomidorów i czosnku, które wystarczy zmiksować. Dopuszcza się dodanie lubionych przypraw.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze