Trwa ładowanie...

Genetycznie modyfikowane pomidory będą produkować substancje zwalczające choroby

Genetycznie modyfikowane pomidory będą produkować substancje zwalczające choroby
Genetycznie modyfikowane pomidory będą produkować substancje zwalczające choroby (Zdjęcie pomidorów / Shutterstock)

Naukowcy z John Innes Centre w Wielkiej Brytanii opracowali nowy szczep genetycznie zmodyfikowanych pomidorów, które - według wstępnych badań - są w stanie produkować takie ilości naturalnych związków, jakie będą mogły aktywnie uczestniczyć w walce z chorobami. Związki te to resveratrol i genisteina. Czy wkrótce pomogą nam pokonać nowotwory, cukrzycę i inne przewlekłe choroby?

spis treści

1. Resveratrol i genisteina – siła naturalnych związków

W czym tkwi tajemnica genetycznie zmodyfikowanych pomidorów? Twórcy pomysłu, Yang Zhanga i Eugenio Butellego twierdzą, że jesteśmy w stanie pokonać różne choroby, wykorzystując naturalne związki – resveratrol oraz genisteinę. Ich rozwój w pomidorze zwiększa specjalny rodzaj białka AtMYB12.

Resveratrol to przeciwutleniacz, który wspomaga organizm w walce z wolnymi rodnikami. Usprawnia pracę krążenia, sprzyja polepszeniu wyglądu oraz struktury skóry, wspomaga metabolizm, pomagając w utracie masy ciała, ponadto wspomaga przepływ krwi w kończynach dolnych przez co niweluje uczucie tzw. ciężkich nóg. Jednak najcenniejsze właściwości resveratolu to – jak wykazały badania brytyjskich naukowców – wspieranie układu odpornościowego oraz walka z chorobami serca, cukrzycą, chorobą Alzheimera, a nawet nowotworami.

Zobacz film: "Jak rozpoznać warzywa i owoce dobrej jakości?"

Resveratrol można uzyskać ze skórek winogron, jednak badacze z John Innes Centre w Wielkiej Brytanii twierdzą, że są w stanie wyprodukować genetycznie zmodyfikowanego pomidora, który będzie miał w sobie taką ilość substancji, jaka normalnie znalazłaby się w pięćdziesięciu butelkach czerwonego wina.

Genisteina to także silny antyoksydant. Jest to związek pochodzenia roślinnego, który występuje np. w soi. Od lat znane są właściwości upiększające i zdrowotne tej substancji. Genisteina bowiem ma działanie przeciwzmarszczkowe, sprawia, że skóra jest bardziej nawilżona i napięta.  Sybstancja pomaga w leczeniu trądziku, działa przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo oraz przeciwbakteryjnie. Ale dopiero najnowsze badania wykazały, że genisteina może być pomocna także w leczeniu raka piersi. Musi być jej jednak odpowiednie stężenie w małej objętości. Brytyjscy naukowcy obliczyli, że są w stanie wyprodukować takiego pomidora, który zawierał będzie w sobie dawkę genisteiny, jaka mogłaby się znaleźć w 2,5 kg tofu.

2. Niezwykła moc białka

Badania naukowców Yanga Zhanga i Eugenio Butellego nad stworzeniem genetycznie zmodyfikowanego pomidora rozpoczęły się od badania nad białkiem AtMYB12 – występuje ono w rzodkiewniku pospolitym. Analizy wykazały, że proteiny te wspomagają geny, które związane są z metabolizmem rośliny. W momencie wprowadzenia tego białka do pomidora zwiększyła się ilość energii i węgla, jaką roślina przeznacza na wytwarzanie fenylopropanoidów, a więc resveratrolu i genisteiny. Oznacza to możliwość produkcji tych związków na skalę przemysłową i to taniej niż przy pozyskiwaniu ich z winogron i soi.

Dlaczego wybrano pomidory? Autorzy eksperymentu przekonują, że są tanie do wyhodowania, a ponadto nie wymagają zbyt dużo uwagi ze strony człowieka, by zdrowo rosnąć.

Czy genetycznie zmodyfikowane pomidory, zawierające duże stężenie resveratrolu i genisteiny, ochronią nas w przyszłości przed chorobami nowotworowymi i pozwolą cieszyć się zdrowym wyglądem skóry na długie lata?

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.