Głogówka. Na bezsenność, wysoki cholesterol, kołatanie serca
Nalewka z głogu wpływa pozytywnie na funkcjonowanie naszego układu immunologicznego, dlatego warto sięgnąć po nią szczególnie teraz, w okresie zwiększonej zachorowalności na infekcje bakteryjne i wirusowe. Głogówka polecana jest również tym, którzy chcą obniżyć swoje ciśnienie tętnicze. Co jeszcze warto wiedzieć o tej nalewce?
1. Odmiany głogu w Polsce
W naszym kraju spotkać można dwie odmiany głogu, które z powodzeniem można wykorzystać do zrobienia prozdrowotnej nalewki. Pierwsza odmiana rośliny to głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna), z kolei druga to głóg dwuszyjkowy (Crataegus laevigata lub C. oxyacantha). Głóg jednoszyjkowy posiada krótsze od głogu dwuszyjkowego ciernie.
Wyposażony jest w mocno klapowane liście. Owoce charakteryzują się czerwonobrunatną lub brązową barwą oraz podłużnym kształtem. Mają jedną pestkę. Kwitnienie głogu jednoszyjkowego rozpoczyna się zazwyczaj między majem a czerwcem.
Głóg dwuszyjkowy posiada sztywne pędy z charakterystycznymi długimi i ostrymi cierniami. Ta odmiana charakteryzuje się szerokimi, mocno powcinanymi liśćmi barwy zielonej oraz owocami koloru ciemnoczerwonego lub czerwonobrunatnego. Okres kwitnienia przypada w maju. Zrywanie owoców może się odbywać między połową września a połową października.
2. Właściwości zdrowotne nalewki z głogu
Nalewka z głogu obfituje w cenne składniki mineralne, takie jak sód, wapń, magez, fosfor, związki flawonowe, a także witaminę C. Zawarte w niej procyjanidyny przeciwdziałają nadciśnieniu tętniczemu krwi, z kolei flawonoidy wspierają funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego oraz dróg moczowych.
Kto powinien sięgnąć po nalewkę z głogu? Przede wszystkim osoby borykające się z podwyższonym ciśnieniem krwi, nerwicą, stanami lękowymi, obniżonym nastrojem, nadpobudliwością, zaburzeniami krążenia krwi, menopauzą, andropauzą, wysokim poziomem cholesterolu w organizmie, napadowym kołataniem serca, dusznicą bolesną, bezsennością.
3. Jak zrobić nalewkę z głogu?
Przepis na nalewkę z głogu nie jest skomplikowany, jednak chwilę po zbiorach, owoce głogu warto wstawić do zamrażarki na 14 dni.
Oto składniki potrzebne do przyrządzenia rozgrzewającego głogówki:
- kilogram zmrożonych wcześniej owoców głogu,
- 500 mililitrów spirytusu 95-procentowego,
- dwie szklanki filtrowanej wody,
- miód (opakowanie 200 gramów).
W pierwszej kolejności należy rozpuścić miód z przefiltrowaną wodą, a następnie dokładnie opłukać owoce na sitku. Oczyszczone i umyte owoce głogu przesyp do dużego słoika, a następnie je ugnieć.
Do naczynia wlej 500 mililitrów spirytusu i rozpuszczony z wodą miód. Całość połącz, a naczynie szczelnie zamknij. Odstaw nalewkę do chłodnego, ciemnego pokoju na okres czterech miesięcy.
Po upływie określonego czasu odlej miksturę, a nadmiar wody z owoców przeciśnij przy użyciu gazy. Zlej nalewkę do szklanych butelek i ponownie odstaw ją do chłodnego pomieszczenia na pół roku.
Po tym czasie głogówkę spożywamy raz w tygodniu w ilości 100 ml.
4. Przeciwwskazania do stosowania nalewki z głogu
Po nalewkę z głogu nie powinny sięgać osoby przyjmujące leki opioidowe, leki uspokajające oraz nasenne. Dodatkowo, nalewki pod żadnym pozorem nie powinno się łączyć z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, antybiotykami, lekami na grzybicę, lekami przeciwzakrzepowymi, chemioterapeutykami, lekami na cukrzycę. Nalewka nie jest również przeznaczona dla dzieci i osób niepełnoletnich.
Przeciwwskazaniem do stosowania nalewki jest również:
- alergia na głóg,
- alergia na alkohol,
- ciąża i okres karmienia piersią.
Katarzyna Wąś-Zaniuk, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl