Trwa ładowanie...

Nalewki - właściwości alkoholu, ilość spożywanego alkoholu

Nalewki mogą być nie tylko smaczne, ale również zdrowe. Od pewnego czasu spożywanie wina w umiarkowanej ilości uchodzi za dobry nawyk. Nawet lekarze przyznają, że wino, zwłaszcza czerwone, zmniejsza ryzyko zawału serca i wpływa korzystnie na stan zdrowia. Przeprowadzone niedawno badania wykazały, że bardzo podobne właściwości mają również nalewki zawierające destylowany alkohol, np. nalewka z aronii. Jakie korzyści dla zdrowia płyną z regularnego spożywania nalewki w niewielkich ilościach?

spis treści

1. Nalewki - właściwości alkoholu

Nalewki to nie tylko alkohol, ale również napój, który w ograniczonych ilościach może korzystnie wpływać na nasze zdrowie. W przypadku czerwonego wina jego dobroczynny wpływ na organizm ma związek z działaniem polifenoli, które zachowują się jak antyoksydanty i przyczyniają się do zdrowia serca.

Zobacz film: "Domowa nalewka z cytryn [Skutecznie TV]"

Wiele wskazuje jednak na to, że duże znaczenie dla organizmu ma sam alkohol. Brytyjscy naukowcy przeanalizowali nawyki 12 tysięcy lekarzy pomiędzy 48 a 78 rokiem życia. Okazało się, że śmiertelność wśród osób, które spożywały 16-24 gram alkoholu dziennie, była wyraźnie niższa niż w przypadku abstynentów. Śmiertelność była najwyższa w grupie osób nadużywających alkoholu.

Badania wykazały, że osoby spożywające alkohol w umiarze były o 30-50% mniej narażone na chorobę niedokrwienną serca, czyli tak zwaną chorobę wieńcową.

Rozsądne ilości alkoholu podwyższają poziom „dobrego” cholesterolu i zmniejszają ryzyko wystąpienia skrzepów krwi, które zwiększają prawdopodobieństwo zawału serca lub udaru.

Spożywanie niewielkich ilości alkoholu, a co za tym idzie również nalewki, ogranicza również skurcze tętnicy dzięki rozluźnieniu i odstresowaniu. Przy piciu nalewki w małych ilościach zmniejsza się także ryzyko miażdżycy, kamieni żółciowych oraz cukrzycy typu 2.

2. Nalewki - ilość spożywanego alkoholu

Mówi się, że nalewki należy spożywać z umiarem. Mówi się, że tylko spożywanie odpowiedniej ilości nalewki jest korzystne dla zdrowia. Odpowiednia ilość, czyli jaka?

W przypadku alkoholi destylowanych i opartych na nich nalewkach (np. nalewki z wiśni, nalewki z jeżyn czy nalewki z aronii) odpowiednikiem jednego drinka jest 40 ml płynu.

Dziennie kobiety mogą bez obaw wypić jednego, a mężczyźni 1-2 drinki nalewki. Stężenie alkoholu w nalewkach jest dość duże, a niektóre ich właściwości dają o sobie znać tylko w przypadku umiarkowanej konsumpcji, dlatego nie warto przesadzać z ilością spożywanego alkoholu.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Warto uświadomić sobie, że jeden drink nalewki zawiera aż 12-14 gramów czystego alkoholu. Taka ilość nie jest szkodliwa dla zdrowia zdrowego dorosłego człowieka, jednak dla wielu osób zatrzymanie się na 1-2 drinkach nalewki może być trudne.

Jeśli wiesz, że nie uda ci się ograniczyć do tak niewielkiej ilości alkoholu i spożyć tylko 1-2 drinki nalewki, w żadnym wypadku nie wprowadzaj do swojego planu dnia spożywania napojów alkoholowych. Nalewki, prócz swoich zdrowotnych właściwości, bywają zwodnicze, gdyż zawierają duże ilości alkoholu i bywają bardzo słodkie.

Uzależnienie od alkoholu jest bardzo łatwe, a nadmierne jego spożycie szkodzi nie tylko wątrobie, ale i całemu organizmowi.

Domowa nalewka na bazie rumu, brandy lub whisky może przysłużyć się zdrowiu, pod warunkiem, że spożywamy niewielkie jej ilości. W kwestii alkoholu najważniejszy jest bowiem umiar.

 Marta Heller-Surowiec
Nalewki - właściwości alkoholu, ilość spożywanego alkoholu
Nalewki - właściwości alkoholu, ilość spożywanego alkoholu (123RF)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.