Nalewki - właściwości alkoholu, ilość spożywanego alkoholu
Nalewki mogą być nie tylko smaczne, ale również zdrowe. Od pewnego czasu spożywanie wina w umiarkowanej ilości uchodzi za dobry nawyk. Nawet lekarze przyznają, że wino, zwłaszcza czerwone, zmniejsza ryzyko zawału serca i wpływa korzystnie na stan zdrowia. Przeprowadzone niedawno badania wykazały, że bardzo podobne właściwości mają również nalewki zawierające destylowany alkohol, np. nalewka z aronii. Jakie korzyści dla zdrowia płyną z regularnego spożywania nalewki w niewielkich ilościach?
1. Nalewki - właściwości alkoholu
Nalewki to nie tylko alkohol, ale również napój, który w ograniczonych ilościach może korzystnie wpływać na nasze zdrowie. W przypadku czerwonego wina jego dobroczynny wpływ na organizm ma związek z działaniem polifenoli, które zachowują się jak antyoksydanty i przyczyniają się do zdrowia serca.
Wiele wskazuje jednak na to, że duże znaczenie dla organizmu ma sam alkohol. Brytyjscy naukowcy przeanalizowali nawyki 12 tysięcy lekarzy pomiędzy 48 a 78 rokiem życia. Okazało się, że śmiertelność wśród osób, które spożywały 16-24 gram alkoholu dziennie, była wyraźnie niższa niż w przypadku abstynentów. Śmiertelność była najwyższa w grupie osób nadużywających alkoholu.
Badania wykazały, że osoby spożywające alkohol w umiarze były o 30-50% mniej narażone na chorobę niedokrwienną serca, czyli tak zwaną chorobę wieńcową.
Rozsądne ilości alkoholu podwyższają poziom „dobrego” cholesterolu i zmniejszają ryzyko wystąpienia skrzepów krwi, które zwiększają prawdopodobieństwo zawału serca lub udaru.
Spożywanie niewielkich ilości alkoholu, a co za tym idzie również nalewki, ogranicza również skurcze tętnicy dzięki rozluźnieniu i odstresowaniu. Przy piciu nalewki w małych ilościach zmniejsza się także ryzyko miażdżycy, kamieni żółciowych oraz cukrzycy typu 2.
2. Nalewki - ilość spożywanego alkoholu
Mówi się, że nalewki należy spożywać z umiarem. Mówi się, że tylko spożywanie odpowiedniej ilości nalewki jest korzystne dla zdrowia. Odpowiednia ilość, czyli jaka?
W przypadku alkoholi destylowanych i opartych na nich nalewkach (np. nalewki z wiśni, nalewki z jeżyn, nalewki z mirabelek, nalewki z gruszek, nalewki miętowej czy nalewki z aronii) odpowiednikiem jednego drinka jest 40 ml płynu.
Dziennie kobiety mogą bez obaw wypić jednego, a mężczyźni 1-2 drinki nalewki. Stężenie alkoholu w nalewkach jest dość duże, a niektóre ich właściwości dają o sobie znać tylko w przypadku umiarkowanej konsumpcji, dlatego nie warto przesadzać z ilością spożywanego alkoholu.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Warto uświadomić sobie, że jeden drink nalewki zawiera aż 12-14 gramów czystego alkoholu. Taka ilość nie jest szkodliwa dla zdrowia zdrowego dorosłego człowieka, jednak dla wielu osób zatrzymanie się na 1-2 drinkach nalewki może być trudne.
Jeśli wiesz, że nie uda ci się ograniczyć do tak niewielkiej ilości alkoholu i spożyć tylko 1-2 drinki nalewki, w żadnym wypadku nie wprowadzaj do swojego planu dnia spożywania napojów alkoholowych. Nalewki, prócz swoich zdrowotnych właściwości, bywają zwodnicze, gdyż zawierają duże ilości alkoholu i bywają bardzo słodkie.
Uzależnienie od alkoholu jest bardzo łatwe, a nadmierne jego spożycie szkodzi nie tylko wątrobie, ale i całemu organizmowi.
Domowa nalewka na bazie rumu, brandy lub whisky może przysłużyć się zdrowiu, pod warunkiem, że spożywamy niewielkie jej ilości. W kwestii alkoholu najważniejszy jest bowiem umiar.