Grzane piwo - właściwości, jakie piwo najlepsze, najpopularniejsze przepisy
Piwo jest bardzo popularnym napojem alkoholowym, powinno się je serwować schłodzone z pianką na dwa palce. W okresie jesienno zimowym, ciekawą alternatywą tego zimnego trunku jest piwo grzane. Dzięki właściwościom rozgrzewającym będzie idealne dla fanów zimowych sportów, po całodniowym szaleństwie na stoku, ale również dla osób które zauważą u siebie pierwsze oznaki przeziębienia.
1. Co to jest grzane piwo?
Grzane piwo to napój alkoholowy przygotowywany na bazie piwa, ale serwowany w odmienny do tradycyjnego sposób. Grzane piwo należy podgrzać i urozmaicić dodatkami, takimi jak: miód, cynamon, sok malinowy, goździki czy owoce. Najważniejsze, by w trakcie przygotowywania nie doprowadzić płynu do wrzenia. Zarówno piwo jak i jego grzana odmiana mają pozytywny wpływ na ludzkie zdrowie, gdyż pomagają się rozluźnić, doskonale nawadniają i pobudzają nerki do pracy. Trunek serwowany na ciepło pomaga także zwalczać pierwsze objawy przeziębienia.
2. Jak picie grzanego piwa wpływa na zdrowie?
Piwo to alkohol, jednak spożywany z umiarem działa pozytywnie na niektóre organy. Grzane piwo posiada właściwości zdrowotne. Właściwości przeciwzapalne piwa są znane nie od dziś. Minerały w piwie, zwłaszcza krzemionki wpływają korzystnie na wzmocnienie kości i układu kostnego.
Umiarkowane spożycie piwa wpływa również pozytywnie na zmniejszenie ryzyka wystąpienia cukrzycy. Dodatkowo piwo dostarcza do organizmu wielu witamin głownie tych z grupy B.
Picie piwa pobudza pracę nerek i zmniejsza ryzyko wystąpienie kamieni nerkowych. Z organizmu usuwane są wszystkie szkodliwe substancje, a nerki zostają przefiltrowane.
Piwo chroni przed udarem, gdyż zapobiega odkładaniu się szkodliwego cholesterolu w naczyniach krwionośnych. Cholesterol zaś jest głównym winowajcą odpowiedzialnym za wywoływanie zawału serca oraz udarów mózgu.
Piwo grzane bardzo dobrze nawadnia organizm. Szczególnie po intensywnym wysiłku fizycznym pomaga uzupełnić w organizmie utraconą wodę i sole mineralne. Badania wykazały, że piwo nawadnia organizm lepiej niż woda oraz napoje izotoniczne.
Piwo grzane ma również działanie antystresowe. Powoduje rozluźnienie i wpływa pozytywnie na zmniejszenie napięcia nerwowego.
3. Jakie piwo jest najlepsze do przygotowania grzanego piwa
Gatunków i rodzajów piwa jest bardzo wiele. Przygotowując grzane piwo niejednokrotnie można stanąć przed dylematem, jakie piwo jest najlepsze?
Tak naprawdę odpowiadając na to pytanie można przytoczyć znaną maksymę Horacego brzmiącą: „ile głów tyle upodobań”. Grzane piwo można zrobić z każdego rodzaju piwa nie ma do tego żadnych przeciwwskazań. Wszystko odbywa się jedynie w zależności od indywidualnych upodobań.
Tak do przygotowania grzanego piwa możemy wykorzystać: piwo smakowe, piwo ciemne, piwo jasne, piwo mętne, a nawet piwo typu porter. Jednak najlepszym i zarazem najbardziej neutralnym piwem z którego powinno robić się grzane piwo jest piwo niepasteryzowane. Nie zawiera ono związków konserwujących i jest przyjemne oraz neutralne w smaku. Grzańca można doprawić wedle własnych upodobań bez obawy, że wyjdzie zbyt „przekombinowane” i po prostu niesmaczne.
4. Najpopularniejsze przepisy na grzane piwo
Przepisów na przyrządzenie grzanego piwa jest bardzo wiele. W zasadzie można dodać do niego owoce i przyprawy, które lubimy oraz takie które pomogą np. w zwalczaniu infekcji. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze przepisy na piwo grzane:
4.1. Klasyczny przepis na grzane piwo
Do przygotowania klasycznego grzanego piwa potrzebujemy następujący składników: 500 ml piwa – najlepiej niepasteryzowanego, 3 łyżki miodu, 1 dużą pomarańczę, 1 łyżeczkę goździków, 1/4 łyżeczki cynamonu, 1/4 łyżeczki imbiru oraz 1 żółtko
Przygotowanie grzanego piwa: pomarańczę należy pokroić w plastry. Do garnka należy wlać piwo i dodać do niego: goździki, cynamon, imbir, miód oraz połowę plastrów z pomarańczy. Żółtko wcześniej należy utrzeć z cukrem oraz z przyprawami, a następnie zmieszać z piwem.
Całość podgrzewamy na małym ogniu, mieszając co jakiś czas delikatnie, aby nie odgazować piwa. Nie należy doprowadzać do wrzenia. Pozostałe plastry pomarańczy dzielimy na ćwiartki, dodajemy do szklanki i zalewamy gorącym piwem.
4.2. Przepis na grzane piwo z miodem
Do przygotowania grzanego piwa z miodem potrzebujemy: 500 ml piwa – najlepiej niepasteryzowanego, 1,5 łyżki miodu, 1 plaster cytryny, 1 łyżeczkę goździków, 1,5 soku malinowego.
Przygotowanie grzanego piwa: Piwo z cytryną podgrzewamy na wolnym ogniu. Następnie dodajemy do niego miód i sok . Wszystko dokładnie mieszamy.
4.3. Jak przygotować grzane piwo z imbirem
Do przygotowania grzanego piwa z imbirem potrzebujemy: 500 ml piwa, kawałek imbiru, 2-3 łyżki brązowego cukru (może być trzcinowy) a także szczyptę gałki muszkatołowej.
Przygotowanie: Piwo należy przelać do garnka i dodać do niego cukier. Następnie obrać i pokroić na małe kawałki imbir i podgrzewać na małym ogniu mieszając dopóki cukier się nie rozpuści. Ciepłe piwo należy przelać do szklanki i posypać gałką muszkatołową do smaku.