Imbir pomaga na stany zapalne jelit
O tym, że korzeń imbiru wspomaga leczenie przeziębienia, działa przeciwbólowo oraz rozgrzewająco wiadomo nie od dziś. Teraz naukowcy potwierdzili jeszcze jedną jego zaletę. Nanocząsteczki pozyskane z korzenia imbiru mogą zmniejszać stany zapalne w przewodzie pokarmowym.
Czy zatem imbir okaże się lekiem na poważne schorzenia jelit i całego układu trawiennego? Naukowcy z Atlanta Veterans Affiars Medical Center oraz Uniwersytetu Georgia w Stanach Zjednoczonych wykazali, że imbir wpływa na regenerację wartwy wyścielającej jelita. Może się to okazać przełomem w walce z wieloma chorobami.
Jak podają Amerykanie, nanocząsteczki imbiru mają działanie łagodzące. Mogą więc wpływać na zmniejszenie objawów choroby Leśniowskiego-Crohna. Imbir może być także remedium na wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz raka okrężnicy. Jak to się dzieje?
Podczas badań, naukowcy z laboratorium w pierwszej kolejności zmiksowali korzeń imbiru i zrobili z niego sok. Następnie sok odwirowano z ogromną prędkością. Ostatnim etapem było rozbicie odwirowanego płynu za pomocą ultradźwięków. Uzyskane w ten sposób nanocząstki miały średnicę 230 nanometrów. Były niewidzialne gołym okiem.
Podczas dalszych badań, eksperci zauważyli, że molekuły szybko docierają do jelita grubego i przenikają do jego struktur, które stanowią wyściółkę układu pokarmowego. Ta łatwość wchłaniania sprawiała, że zmniejszał się w jelitach stan zapalny, a komórki wyściółki szybko się odbudowywały.
Nanocząstki ograniczają produkcję białek, które odpowiadają za stan zapalny. Efektem podawania imbiru w tej postaci było także namnażanie się komórek, z których zbudowana jest wyściółka układu trawiennego.
Za pozytywne działanie aromatycznej przyprawy na układ pokarmowy odpowiedzialne są głównie zawarte w korzeniu lipidy, przede wszystkim kwas fosfatydowy, który jest jednym ze składników błony komórkowej, ale także 6-gingerol oraz 6-shogaol. Substancje te wykazują działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe.
Wyniki badań ukażą się we wrześniowym numerze pisma "Bomaterials".