Trwa ładowanie...

Jak kofeina wpływa na psychikę? Organizm daje znaki, gdy jest jej za dużo

Avatar placeholder
17.05.2022 20:49
Zbyt duża ilość kofeiny może wywoływać stany lękowe i depresję
Zbyt duża ilość kofeiny może wywoływać stany lękowe i depresję (Getty Images)

Nadmiar kofeiny negatywnie wpływa na nasz organizm. Może wywoływać stany lękowe i depresję. Objawy te w przypadku przedawkowania kofeiny mogą pozostać, nawet po oczyszczeniu organizmu – jest to wniosek płynący z badania naukowego. Jaka jest bezpieczna dawka?

spis treści

1. Bezpieczna dawka kofeiny

Polskie ekspertki biją na alarm i mówią o związku między spożyciem kofeiny a występowaniem stanów lękowych i depresji. Na ten temat wypowiedziały się Paulina Prostko, Karolina Łukasiewicz i Marta Kaczmarczyk podczas IV Dni Świadomości Żywieniowej.

Kofeina to substancja, która występuje nie tylko w kawie i herbacie, ale również w napojach energetyzujących, słodzonych napojach gazowanych, cukierkach i czekoladzie. Jej bezpieczna, dzienna dawka dla dorosłych osób wynosi 400 mg. Największe zagrożenie dla zdrowia stanowi spożywanie kofeiny w dawce, która przekracza 1000 mg dziennie.

"To jest trudno osiągalne przy piciu samej kawy, jednakże w połączeniu z lekami zawierającymi kofeinę i energetykami nie jest to trudne" - powiedziała Karolina Łukasiewicz.

Zobacz film: "Przepis na poranna herbatę, która przyśpieszy metabolizm"

2. Kofeina a stany lękowe

Okazuje się również, że niewielka ilość kofeiny może wpływać na nasze samopoczucie. Ekspertki zauważyły, że osoby, które doświadczają stanów lękowych, powinny spożywać 200 mg kofeiny dziennie i 1000 mg w ciągu tygodnia.

Na jakie objawy warto zwrócić uwagę? Są to:

Ekspertki podkreślają jednak, że w niektórych przypadkach mogą one wyglądać zupełnie inaczej.

"Te objawy zazwyczaj utożsamiamy z nadmiernym lub przewlekłym stresem, czyli będzie to, gonitwa myśli. Mogą to być problemy żołądkowe takie jak biegunka albo wręcz przeciwnie problemy z wypróżnianiem się" - wyjaśniła Łukasiewicz.

Do tych objawów można jeszcze zaliczyć:

  • bezsenność albo nadmierną senność,
  • odczuwanie zmęczenia po przespanej nocy,
  • nadmierne zamartwianie się wieloma sprawami,
  • nerwowość lub inne silna uczucia wewnętrznego niepokoju.

W skrajnych przypadkach może powodować wzrost ciśnienia tętniczego i zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (OCD).

3. Objawy przedawkowania kofeiny

Ekspertka zaznaczyła, że cechą wspólną jest lęk o różnym nasileniu". Jak dodała, "może to być delikatne poczucie niepokoju, które towarzyszy przez cały dzień, a może to być też silne uczucie lęku, bliskie panice".

Objawy stanów lękowych pokrywają się dość często z objawami przedawkowania kofeiny. Z badań wynika, że w przypadku przedawkowania kofeiny, objawy stanów lękowych mogą się utrzymywać, nawet po pozbyciu się substancji z organizmu.

Ekspertki podkreśliły, że spożywanie kofeiny może wywoływać negatywne skutki, szczególnie u dzieci. Jak przypomniały, napoje energetyczne są obecnie jedyną na świecie substancją psychoaktywną, która jest dostępna dla nieletnich. Jej nadużywanie może znacznie odbić się na ich kondycji psychicznej.

Z kolei inne badania naukowe wykazały, że istnieje możliwy związek między spożywaniem napojów energetyzujących a zaburzeniami lękowymi u osób, które zmagają się z chorobą afektywną dwubiegunową i zachowaniami samobójczymi. Te grupy powinny szczególnie uważać, na to, ile dziennie spożywa kofeiny.

4. Odstawienie kofeiny - objawy

Zdaniem ekspertek zaprzestanie przyjmowania kofeiny w ciągu kilku dni, a nawet już po jednym dniu, może zwiększyć poziom lęku i depresji u około 10 proc. osób przy jej umiarkowanym dziennym spożyciu.

Jak wynika z innych badań naukowych, u osób, które piją dwie, trzy kawy dziennie od dłuższego czasu i chcą nagle odstawić kofeinę, może wystąpić efekt odstawienny. Mogą zmagać się, nawet przez dziesięć dni, z objawami takimi jak:

"Za każdym razem dawkę kofeiny należy dostosować do siebie" - mówiły prelegentki. Zaznaczyły jednak, że ci, którzy zmagają się ze stanami lękowymi, powinny spożywać małe dawki kofeiny i bacznie obserwować swój organizm. Natomiast osoby wrażliwe ze stanami lękowymi nie muszą rezygnować z kofeiny, być może konieczne będzie zmniejszenie dawki.

Anna Tłustochowicz, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze