Jak przetrwać święta bez problemów z jelitami? Dietetyk mówi, co najlepiej pić
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, podczas których zasiądziemy do rodzinnego stołu, który aż będzie się uginał pod potrawami. Każdy wie, że warto zachować umiar w jedzeniu i piciu, by nie wykończyć żołądka czy jelit. Dietetyk kliniczny podpowiada, co warto pić, aby uniknąć niestrawności i przyspieszyć proces trawienia.
1. Które napoje pomogą nam przetrwać święta bez zgagi i niestrawności?
Według mgr Joanny Sobczak, dietetyka klinicznego, aby uchronić się przed zgagą, przede wszystkim należy zachować umiar w jedzeniu i piciu.
Zgaga to stan nieprzyjemnego uciążliwego pieczenia w przełyku, czasem też w okolicach mostka. Przyczyną zgagi jest cofanie się kwaśnego soku żołądkowego (inaczej zarzucanie lub refluks) z żołądka do przełyku wbrew perystaltyce.
- Jeśli będziemy się przejadać, jeść ciężkostrawne potrawy, to żadna mikstura nam nie pomoże - twierdzi Sobczak.
Są osoby, które starają się zachować zasady prawidłowego odżywiania. Mają jednak wrażliwy układ pokarmowy, dlatego są podatne na zgagę. Według dietetyka klinicznego, w takiej sytuacji należy pić napoje, które pomogą nam pozbyć się zgagi. Są to m.in.:
- napary z mięty. Są doskonałym środkiem na trawienie. Zawierają olejki eteryczne, substancje które wspomagają wydzielanie soków trawiennych;
- zielona herbata, która zawiera wiele minerałów i mikroelementów (fluor, żelazo, sód, wapń, potas, cynk) oraz witaminy A, B, B2, C, E, K. Picie zielonej herbaty przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej oraz zapobiega otyłości;
- czerwona herbata, która ma duży wpływ na funkcjonowanie narządów wewnętrznych i całego organizmu. Pomaga czyścić organizm z toksyn, pobudza do pracy układ trawienny oraz jelit, reguluje proces metabolizmu, a także przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej oraz obniża poziomu cholesterolu;
- napar z rumianku. Rumianek jest rośliną, która ma właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, rozkurczowe, a także łagodzące;
- woda;
- mikstura z aloesu, która poprawia pracę przewodu pokarmowego.
- Do miseczki należy wlać: 3 łyżki aloesu, 1 łyżeczkę miodu, 1 szklankę wody. Opcjonalnie można dodać sok z cytryny. Wszystkie składniki trzeba wymieszać. Następnie miksturę przelewamy do szklanki i możemy ją wypić - mówi Joanna Sobczak.
Osoby, które są podatne na zgagę i niestrawność oraz mają problem z metabolizmem, powinny unikać słodzonych kompotów z suszu.
Według dra Łukasza Durajskiego, pediatry i członka WHO w Polsce, pacjenci, którzy są podatni na zgagę, nie powinni spożywać także ostrych, kwaśnych, alkoholowych napojów, które podrażniają żołądek.
- Jeśli podczas świąt dopadnie nas zgaga, to powinniśmy pić napoje, które nie będą podrażniać błony śluzowej żołądka, takie jak np. napar z siemienia lnianego lub herbata z rumianku, majeranku czy melisy - mówi dr Durajski.
2. Jakich produktów należy unikać?
Dr Łukasz Durajski zaleca, aby podczas nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia unikać produktów, które podrażniają przewód pokarmowy i przełyk oraz pobudzają wydzielanie soku żołądkowego. Są to m.in.:
- musztarda,
- pomidory,
- ketchup,
- owoce cytrusowe,
- ostre potrawy,
- nabiał,
- wędliny,
- chipsy,
- pączki,
- czekolada,
- mocna herbata,
- kawa,
- napoje gazowane.
- Podczas świąt jemy gigantyczną ilość jedzenia. Nasz przewód pokarmowy nie jest w stanie sobie z tym poradzić. Zaczyna wytwarzać wówczas dużą ilość kwasu solnego, co negatywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu. Prowadzi to do zgagi. Dlatego również zalecam zachować umiar w jedzeniu i piciu. Niestety wiele osób objada się. Wszystko dlatego, że wydaje im się, że za kilka dni nie będą mieli dostępu do świątecznego jedzenia. Jest to nieprawidłowe podejście - twierdzi dr Durajski.
- Wiele osób preferuje wylegiwanie się po jedzeniu. Należy unikać pozycji poziomej, leżącej. Lepiej po posiłku udać się na spacer - dodaje ekspert WHO.
Czynnikami generującymi ryzyko rozwoju zgagi są: otyłość, palenie tytoniu, picie alkoholu, życie w stresie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl