Jak rozpocząć odchudzanie?
Jak rozpocząć odchudzanie? To pytanie zadaje sobie niejedna osoba walcząca z nadwagą. Problem nadmiernego przyrostu masy ciała dotyczy wielu ludzi. Obecnie nadwaga i otyłość osiągnęły na świecie poziom pandemii. W wielu krajach liczba osób z nadwagą stale rośnie i przekracza 50% dorosłej populacji. Coraz częściej również ich dzieci stają się otyłe. Przyczyną ciągłego wzrostu masy ciała są nieprawidłowe nawyki żywieniowe, kształtowane od dzieciństwa i mające wpływ na całe nasze życie. Dodatkowo proces starzenia się organizmu i zmiany hormonalne w nim zachodzące również mają wpływ na stan naszego zdrowia oraz sylwetkę. Jak zatem zapobiec nadwadze i zredukować nadmierną masę ciała?
1. Czego unikać podczas odchudzania?
Otyłość wiąże się z pogorszeniem stanu zdrowia. Zwiększa ryzyko wielu chorób, tzw. dietozależnych. Dzięki kampaniom zdrowotnym dotyczącym nadwagi i otyłości, nasza świadomość zdrowia ulega zwiększeniu. Mimo to na pierwszym miejscu podczas odchudzania stawiamy chęć poprawy samooceny, wyglądu własnego ciała, a dopiero później zdrowia. Według wielu ekspertów podstawą skutecznego leczenia nadwagi i otyłości jest sprawdzenie motywacji pacjenta oraz wprowadzenie długotrwałego programu redukującego masę ciała, za pomocą zmian w żywieniu oraz ciągłej kontroli masy ciała w trakcie terapii. Podstawowym błędem jest stosowanie diet nadmiernie ograniczających podaż kalorii, diet jednoskładnikowych lub eliminujących. Diety niskoenergetyczne zmniejszają masę ciała poprzez redukcję wody oraz białka w organizmie. Waga pokazuje ubytek kilogramów, jednak tempo metabolizmu również ulega redukcji, co w 90% przypadków prowadzi do efektu jojo. Warto wiedzieć, że osoba w wieku 20 lat już po tygodniu stosowania zbyt niskoenergetycznej diety osiąga metabolizm 70-latka. Kiedy nadmiernie ograniczamy jedzenie, możemy doprowadzić do powstania niedoborów witamin i składników mineralnych, czemu towarzyszy zmęczenie, senność czy rozdrażnienie. Nie ma się więc co dziwić, że po paru dniach mamy dość kontynuowania kuracji odchudzającej.
Dowiedz się więcej
2. Jak walczyć z kilogramami?
Zanim zaczniesz odchudzanie, warto jest zapoznać się ze zdrowymi nawykami żywieniowymi. Jednak same prawidłowe odżywanie czasem nie daje rezultatów. Dzieje się tak z powodu braku odpowiedniej motywacji i celu. Za problemy z odchudzaniem może odpowiadać psychika. Dlatego na początku każdy powinien zastanowić się nad przyczyną nadmiernego jedzenia i przybierania na wadze. Drugim etapem jest zmiana zachowań i sposobu myślenia. Kluczem do uzyskania szczupłej sylwetki i zdrowia jest umiejętność odróżniania głodu od emocji wpływających na wzrost apetytu. Zastanów się, czy kiedy sięgasz po jedzenie jesteś zdenerwowana, boisz się, czy też po prostu robisz to z nudów. Osoby, które chowają się pod pancerzem nadwagi często mają problem z pozytywnym postrzeganiem samych siebie. Negatywny obraz własnej osoby powoduje, że aby się pocieszyć, częściej sięgamy po żywność, niestety przeważnie wysokokaloryczną i w ten sposób koło się zamka. Jemy, aby nie myśleć o nadwadze, nadwaga rośnie wraz z nadmierną podażą tłuszczu, węglowodanów i kalorii. Niekiedy sięgamy potuczące przekąski w sytuacji stresu, a także gdy chcemy poprawić sobie humor. Od dziecka jesteśmy uczeni, że za dobre uczynki dostaje się nagrodę w postaci batona czy cukierka. W ten sposób postępujemy też w życiu dorosłym.
Czas zmienić sposób myślenia!
- Wsłuchaj się w swój organizm. Gdy będziesz sięgać po jedzenie, zastanów się, czy faktycznie kieruje Tobą głód.
- Jeśli jesteś osobą nerwową, naucz się panować nad emocjami. Stosuj techniki relaksacyjne, bądź aktywna/y fizycznie. Dzięki temu rozładujesz stres i poprawisz sobie humor. Pamiętaj, że sport działa jak potężna porcja czekolady!
- Zaakceptuj siebie. Pamiętaj, że sama decydujesz o tym jak wyglądasz i jaką osobą jesteś.
- Sprawiaj sobie drobne przyjemności w postaci wypadu do kina, spaceru po parku czy masażu relaksującego.
Gdy chcesz zgubić zbędne kilogramy, warto wybrać się najpierw do specjalisty, który pomoże ci zrozumieć istotę odchudzania i wyznaczyć cel. Dietetyk ułoży jadłospis dostosowany do potrzeb twojego organizmu.