Trwa ładowanie...

Jak szybko psują się śledzie? Dodatki mają ogromne znaczenie

 Paula Komendarczuk
23.12.2022 17:15
Śledzie mogą być zdatne do spożycia nawet przez 6 tygodni.
Śledzie mogą być zdatne do spożycia nawet przez 6 tygodni. (Getty Images)

Śledzie to smaczna przekąska, dodatek do sałatek i popularna potrawa wigilijna. Są to ryby mocno solone i dość trwałe, ale termin przydatności do spożycia jest zależny przede wszystkim od sposobu ich przygotowania. Dowiedz się, kiedy przygotować śledzie, by zachowały świeżość i nabrały wyjątkowego smaku.

spis treści

1. Jak długo śledzie są świeże?

Śledzie to słone ryby o wyrazistym smaku i aromacie, podaje się je z wieloma różnymi dodatkami, które łagodzą nieco smak soli. Niestety niewiele osób wie, że z pozoru błahe dodatki mogą znacząco skrócić datę trwałości ryb i doprowadzić do rozwoju chorobotwórczych bakterii.

Najbardziej odporne na zepsucie są śledzie w oleju, najlepiej szczelnie zapakowane, mogą stać w lodówce przez około 5-6 tygodni bez obawy o utratę smaku. Ryby w occie w oryginalnym opakowaniu można przechowywać przez 4-6 tygodni, ale po otwarciu należy zjeść je w ciągu 14-20 dni.

Najkrócej zdatne do spożycia są śledzie z dodatkami, takimi jak śmietana, jogurt, majonez jajka, cebula lub inne warzywa. Najszybciej psują się ryby w śmietanie i domowych sosach na bazie ziół. Dania tego rodzaju nie powinny stać dłużej niż 2-3 dni, a najlepiej przygotowywać je bezpośrednio przed spożyciem. Krótką trwałość ma również sałatka śledziowa i ryby w cebuli.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

2. Jak przechowywać śledzie?

Śledzie przechowywane przez zbyt długi czas grożą wystąpieniem poważnego zatrucia pokarmowego, biegunki, wymiotów i silnych bólów brzucha. Należy trzymać je w lodówce w słoiku lub szczelnie zamykanym pojemniku, najlepiej szklanym.

Dzięki temu ryby na dłużej zachowają świeżość, a ich charakterystyczny aromat nie przejdzie na pozostałe produkty spożywcze. Na opakowaniu najlepiej zapisać datę, by mieć pewność kiedy przyrządzaliśmy śledzie, co jest niezwykle pomocne przed świętami, kiedy przygotowania trwają przez kilka dni. Przed jedzeniem rybnej potrawy zawsze należy sprawdzić, czy danie wygląda normalnie, nie pachnie brzydko, nie jest kwaśne lub gorzkawe w smaku.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze