Trwa ładowanie...

Jak tracić kalorie, siedząc za biurkiem?

Avatar placeholder
19.01.2016 09:37
Jak tracić kalorie, siedząc za biurkiem?
Jak tracić kalorie, siedząc za biurkiem? (Zdjęcie dłoni / Shutterstock)

Udowodniono, że osoby pracujące za biurkiem w o wiele większym stopniu narażone są na wystąpienie otyłości, zespołu metabolicznego, a także chorób układu krążenia. Aby zażegnać zagrożeniu, wystarczy jednak dokonać kilku drobnych zmian, dzięki którym będziemy mogli spalać kalorie nawet podczas ośmiogodzinnego dnia pracy.

spis treści

1. Wybieraj właściwe napoje

Jeżeli na naszym biurku znajduje się coś, co nie jest wodą, powinniśmy z tego zrezygnować. Pijąc kawę (zwłaszcza z mlekiem i cukrem), napoje gazowane czy energetyczne, nie tylko przyjmujemy spore ilości kalorii, ale dodatkowo narażamy na szwank nasze zęby, serce i układ pokarmowy. Słodkie napoje zawierające kofeinę powodują nagły wzrost, a następnie drastyczny spadek energii, co negatywnie wpływa na naszą koncentrację i ogólną wydajność.

Czytaj więcej

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

2. Spakuj przekąski

Produkty, które możemy kupić w automatach, rzadko mają coś wspólnego ze zdrowiem. Stanowią za to źródło dużych ilości cukru, sztucznych barwników, konserwantów, substancji słodzących i innych, toksycznych chemikaliów. Głód zaspokajają na krótką chwilę, a ich spożywanie naraża organizm na przeciążenie, co może powodować najróżniejsze problemy zdrowotne. Aby zapewnić mu równowagę składników odżywczych w postaci białek, węglowodanów i zdrowych tłuszczów, zabierajmy zdrowe przekąski z domu.

Pamiętajmy także o tym, by posiłki przyjmować regularnie, w równych odstępach czasu – optymalnie co 3-4 godziny. Dzięki temu zapewnimy naszemu organizmowi stały dopływ kalorii, które zostaną zmienione w energię, a nie w tkankę tłuszczową.

3. Co jakiś czas zaczerpnij świeżego powietrza

Co kilkadziesiąt minut warto opuścić na chwilę swoje stanowisko pracy i wyjść na świeże powietrze. Jeżeli nie mamy możliwości skorzystania z balkonu i musimy wyjść z budynku – zrezygnujmy z windy i wybierzmy schody. Dzięki temu dotlenimy organizm i poprawimy krążenie krwi, co przełoży się na efektywność pracy, a przy okazji skorzysta na tym nasze serce, płuca i mięśnie. Ruch przyczyni się oczywiście do spalania kalorii. Ruszajmy się żwawo, napinając przy tym mięśnie pośladków i ud.

4. Stój, kiedy tylko masz możliwość

Im więcej stoimy, tym spalanie kalorii jest bardziej efektywne, a nasze mięśnie – jędrniejsze. Poprawia się postawa, a metabolizm przyspiesza. Udowodniono, że u osoby pozostającej w pozycji siedzącej puls wynosi ok. 79 uderzeń na minutę, podczas gdy u osoby stojącej – 89. Stójmy zatem podczas rozmów telefonicznych czy przerwy na herbatę.

5. Wykonuj proste ćwiczenia

Aby ćwiczyć określone partie ciała, nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu i naprawdę jest to możliwe nawet za biurkiem.

Pozostając w pozycji siedzącej, złączmy uda i stopy, a następnie zacznijmy naciskać nimi na siebie. To świetnie pobudzi do pracy nasze mięśnie. Siedząc w niewielkim rozkroku, możemy także rozciągnąć zmęczone nogi. Prawą, wyprostowana nogę oprzyjmy na pięcie o podłogę. Lewą lekko ugnijmy w kolanie, a następnie odchylmy w bok. Opierając ręce na prawym udzie, delikatnie przechylajmy się ku prawej nodze w taki sposób, by pracowała przede wszystkim miednica.

Możemy wykorzystać także obrotowe krzesło. Usiądźmy w taki sposób, by plecy były maksymalnie wyprostowane. Chwyćmy krawędź biurka, a następnie zacznijmy wykonywać energiczne skręty bioder. Pamiętajmy, by podczas ćwiczeń tułów i barki pozostawały w tej samej, skierowanej ku przodowi pozycji.

Praca o charakterze siedzącym nie musi skazywać nas na dodatkowe kilogramy. Przestrzeganie tych kilku prostych zasad z pewnością uchroni nas przed zbędnymi kilogramami, a dodatkowo pomoże jeszcze lepiej wywiązywać się ze swoich obowiązków.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.