Trwa ładowanie...

Jak tracić kalorie, siedząc za biurkiem?

Udowodniono, że osoby pracujące za biurkiem w o wiele większym stopniu narażone są na wystąpienie otyłości, zespołu metabolicznego, a także chorób układu krążenia. Aby zażegnać zagrożeniu, wystarczy jednak dokonać kilku drobnych zmian, dzięki którym będziemy mogli spalać kalorie nawet podczas ośmiogodzinnego dnia pracy.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

spis treści

1. Wybieraj właściwe napoje

Jeżeli na naszym biurku znajduje się coś, co nie jest wodą, powinniśmy z tego zrezygnować. Pijąc kawę (zwłaszcza z mlekiem i cukrem), napoje gazowane czy energetyczne, nie tylko przyjmujemy spore ilości kalorii, ale dodatkowo narażamy na szwank nasze zęby, serce i układ pokarmowy. Słodkie napoje zawierające kofeinę powodują nagły wzrost, a następnie drastyczny spadek energii, co negatywnie wpływa na naszą koncentrację i ogólną wydajność.

Czytaj więcej

2. Spakuj przekąski

Produkty, które możemy kupić w automatach, rzadko mają coś wspólnego ze zdrowiem. Stanowią za to źródło dużych ilości cukru, sztucznych barwników, konserwantów, substancji słodzących i innych, toksycznych chemikaliów. Głód zaspokajają na krótką chwilę, a ich spożywanie naraża organizm na przeciążenie, co może powodować najróżniejsze problemy zdrowotne. Aby zapewnić mu równowagę składników odżywczych w postaci białek, węglowodanów i zdrowych tłuszczów, zabierajmy zdrowe przekąski z domu.

Pamiętajmy także o tym, by posiłki przyjmować regularnie, w równych odstępach czasu – optymalnie co 3-4 godziny. Dzięki temu zapewnimy naszemu organizmowi stały dopływ kalorii, które zostaną zmienione w energię, a nie w tkankę tłuszczową.

3. Co jakiś czas zaczerpnij świeżego powietrza

Co kilkadziesiąt minut warto opuścić na chwilę swoje stanowisko pracy i wyjść na świeże powietrze. Jeżeli nie mamy możliwości skorzystania z balkonu i musimy wyjść z budynku – zrezygnujmy z windy i wybierzmy schody. Dzięki temu dotlenimy organizm i poprawimy krążenie krwi, co przełoży się na efektywność pracy, a przy okazji skorzysta na tym nasze serce, płuca i mięśnie. Ruch przyczyni się oczywiście do spalania kalorii. Ruszajmy się żwawo, napinając przy tym mięśnie pośladków i ud.

4. Stój, kiedy tylko masz możliwość

Im więcej stoimy, tym spalanie kalorii jest bardziej efektywne, a nasze mięśnie – jędrniejsze. Poprawia się postawa, a metabolizm przyspiesza. Udowodniono, że u osoby pozostającej w pozycji siedzącej puls wynosi ok. 79 uderzeń na minutę, podczas gdy u osoby stojącej – 89. Stójmy zatem podczas rozmów telefonicznych czy przerwy na herbatę.

5. Wykonuj proste ćwiczenia

Aby ćwiczyć określone partie ciała, nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu i naprawdę jest to możliwe nawet za biurkiem.

Pozostając w pozycji siedzącej, złączmy uda i stopy, a następnie zacznijmy naciskać nimi na siebie. To świetnie pobudzi do pracy nasze mięśnie. Siedząc w niewielkim rozkroku, możemy także rozciągnąć zmęczone nogi. Prawą, wyprostowana nogę oprzyjmy na pięcie o podłogę. Lewą lekko ugnijmy w kolanie, a następnie odchylmy w bok. Opierając ręce na prawym udzie, delikatnie przechylajmy się ku prawej nodze w taki sposób, by pracowała przede wszystkim miednica.

Możemy wykorzystać także obrotowe krzesło. Usiądźmy w taki sposób, by plecy były maksymalnie wyprostowane. Chwyćmy krawędź biurka, a następnie zacznijmy wykonywać energiczne skręty bioder. Pamiętajmy, by podczas ćwiczeń tułów i barki pozostawały w tej samej, skierowanej ku przodowi pozycji.

Praca o charakterze siedzącym nie musi skazywać nas na dodatkowe kilogramy. Przestrzeganie tych kilku prostych zasad z pewnością uchroni nas przed zbędnymi kilogramami, a dodatkowo pomoże jeszcze lepiej wywiązywać się ze swoich obowiązków.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.