Trwa ładowanie...

Szybko sprawdzisz, czy jajko jest świeże. Prosty test może uchronić przed zatruciem

 Paula Komendarczuk
30.03.2024 14:34
Jak uchronić się od zatrucia jajkami? Wystarczy dziecinnie prosty test
Jak uchronić się od zatrucia jajkami? Wystarczy dziecinnie prosty test (Getty Images)

Jajka to podstawa świąt wielkanocnych, używamy ich zarówno do przygotowania potraw, jak i słodkich wypieków. Przed Wielkanocą kupujemy je w hurtowych ilościach, a po kilku dniach zastanawiamy się, czy wciąż są świeże. Na szczęście istnieje szybki test na sprawdzenie świeżości jajek.

spis treści

1. Jak sprawdzić świeżość jajek?

Zazwyczaj to, co wskazuje na to, czy jajka są świeże, to data ważności umieszczona na opakowaniu. Zgodnie z przepisami dotyczącymi żywności, nie powinna ona przekraczać 28 dni od daty zniesienia jaj przez kury.

Niemniej jednak warto być czujnym nie tylko wobec oznaczeń na opakowaniu, ale także zwracać uwagę na wygląd jajek. Silny zapach wydzielany przez skorupkę oraz wszelkie przebarwienia czy plamy na jej powierzchni mogą świadczyć o tym, że jajka nie są już świeże.

Potrząśnięcie jajkiem jest sprawdzonym sposobem na sprawdzenie, czy nadaje się do spożycia. Wszystkie nietypowe dźwięki, takie jak chlupanie, powinny skłonić nas do wyrzucenia produktu.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

Istnieje również prosty test na określenie świeżości jajek. Napełnij wysoką szklankę wodą, a następnie wrzuć do niej jajko i obserwuj, co się stanie - czy opadnie na dno, czy też zacznie unosić się na powierzchni. Pierwsza wersja świadczy o świeżości, druga o przeterminowaniu jajka. Unoszenie się pośrodku szklanki wskazuje na konieczność szybkiego zużycia produktu.

Zepsute jajka mają w sobie powietrze, dlatego odrywają się od dna. Warto pamiętać, że im wyżej unosi się jajko, tym mniej jest świeże.

2. Jak przechowywać jajka, by dłużej były świeże?

Najlepiej jest przechowywać zakupione jajka w lodówce, z dala od innych produktów spożywczych, które mogą wydzielać intensywne zapachy. Warto unikać umieszczania ich w pojemniku na drzwiach, ponieważ mogą tam występować duże wahania temperatur.

Najlepiej znaleźć miejsce na jajka na środkowej półce w lodówce i zużyć je w ciągu 4-5 tygodni, choć głównym wskaźnikiem przydatności do spożycia powinna być data widoczna na opakowaniu.

3. Czym grozi zjedzenie zepsutych jajek?

Spożycie zepsutych jajek może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, takimi jak groźne zatrucie pokarmowe. Objawy zazwyczaj manifestują się poprzez dolegliwości związane z układem trawiennym, takie jak nudności i wymioty, wzdęcia czy biegunka. Chory może także odczuwać silne bóle brzucha.

Często występują również symptomy podobne do grypy, np. gorączka, bóle mięśni i stawów, dreszcze, uczucie ogólnego osłabienia oraz zmęczenie. Zatrucie może stanowić szczególne zagrożenie dla małych dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych, pacjentów z obniżoną odpornością lub chorobami przewlekłymi.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze