Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aneta Kościołek

Ocal swój mózg!

Avatar placeholder
05.09.2013 14:25
Ocal swój mózg!
Ocal swój mózg!

Witamina E występuje naturalnie w ośmiu różnych formach. Ostatnie badania wykazały, że szczególny rodzaj tej witaminy - tokotrienol - wykazuje właściwości ochronne obniżające ryzyko zniszczenia tkanki, które może mieć miejsce w wyniku wylewu krwi do mózgu. Suplementacja tej witaminy może okazać się szczególnie pomocna u ludzi z wysokim ryzykiem wylewu, a więc takich, którzy wcześniej przeżyli mini-wylew lub krótkotrwałe zaburzenia dopływu krwi do mózgu. Wylew to nawracająca dolegliwość, dlatego odkrycie metody prewencyjnej jest ogromnym osiągnięciem.

1. Komu grozi wylew?

Wylew, inaczej udar krwotoczny krwi do mózgu, to przerwanie ciągłości naczyń krwionośnych prowadzący do wypływu krwi do otaczających tkanek. Wylew jest najbardziej prawdopodobny u osób uzależnionych od papierosów lub alkoholu, a także cierpiących z powodu nadciśnienia, cukrzycy, chorób serca oraz otyłości. Najczęstszymi objawami przebycia wylewu są: porażenie mięśni twarzy, ramion oraz nóg (zazwyczaj po jednej stronie ciała), nagłe zdezorientowanie, problemy z komunikacją, poruszaniem się oraz zaburzenia widzenia. W większości krew wchłania się samoistnie. Wtedy to schorzenie leczy się, stosując leki przeciwzapalne oraz środki obniżające ciśnienie krwi, jak również środki zmniejszające opuchliznę. Może się jednak zdarzyć, że usunięcie skrzepu krwi będzie wymagało przeprowadzenia operacji.

2. Tokotrienol i jego wpływ na komórki

Tokotrienol (TCT) jest powszechnie znaną formą witaminy E należącej do grupy tokoferoli. Związek ten jest najczęściej spotykany w kuchni azjatyckiej, a w szczególności w potrawach z ryżu. W Polsce jest dostępny także jako suplement diety. Do niedawna nie znano zależności między spożywaniem tego rodzaju witaminy E, a redukcją skutków udaru. Zmieniło się to jednak za sprawą naukowców z Uniwersytetu w Ohio, którzy przeanalizowali efekt działania tokotrienolu na układ krwionośny. W tym celu poddano badaniom 20 psów, które zostały podzielone na dwie grupy. Przez 10 tygodni psom z jednej grupy (grupa badana) podawano jedzenie wzbogacone o tokotrienol. Natomiast dieta zwierząt z grupy kontrolnej nie zawierała tej formy witaminy E. Po upływie 10 tygodni, u zwierząt będących pod narkozą wywołano wylew poprzez zablokowanie tętnicy mózgowej.

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

Następnie zwierzęta poddano rezonansowi magnetycznemu, który wskazał różnice w zniszczeniu tkanki mózgowej w poszczególnych grupach. Okazało się, że po upływie godziny od momentu wywołania udaru, stopień zniszczenia tkanki mózgowej był o 60% mniejszy u psów, którym podawano tokotrienol. Natomiast po upływie 24 godzin, stopień degradacji tkanki psów spożywających tokotrienol był niższy o 80% w porównaniu ze zwierzętami grupy kontrolnej. Obrazy naczyń krwionośnych wykazały odmienne reakcje dotyczące przepływu krwi. U psów spożywających witaminą E wykryto zwiększoną reakcję na zaburzenia w pracy układu krwionośnego. Dodatkowe badania wykazały, że suplementacja TCT wspiera arteriogenezę - powstawanie dużych, dojrzałych naczyń krwionośnych. Witamina E aktywowała bowiem geny odpowiedzialne za ten proces. Wyjątkowość odkryć podkreśla wybrany przedmiot badań. Mózg psów funkcjonuje bowiem podobnie jak mózg człowieka oraz naczelnych. Istnieje więc ogromne prawdopodobieństwo, że witamina E wywrze taki sam wpływ na układ krążenia człowieka.

Dotychczas lekiem prewencyjnym przed wylewem był środek zawierający kwas acetylosalicylowy. W świetle ostatnich badań zażywanie tego leku powinno się połączyć z suplementacją tokotrienolu, przez co znacznie zwiększy się efektywność terapii.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze