Wybór odpowiedniej multiwitaminy
Multiwitaminy to suplementy diety, zawierające różne witaminy i minerały potrzebne do codziennego funkcjonowania. Kolorowe opakowania multiwitaminy są dostępne bez recepty w każdej aptece. Jak wybrać odpowiedni dla siebie zestaw? Oto kilka rad. Zawsze kupuj suplementy diety sprawdzonych firm farmaceutycznych. Kupuj je w aptece, aby zawsze móc spytać farmaceuty o konkretne działanie i dawkowanie multiwitaminy.
Dokładnie czytaj informacje zawarte na opakowaniu. Nie zwracaj uwagi na slogany, a raczej na skład multiwitaminy i ilość konkretnych substancji w niej zawartych. Na ulotce można też odnaleźć informacje o tym, ile procent dziennego spożycia każdej witaminy jest w jednej tabletce. Jeśli w tabletce znajduje się sto procent dziennego zapotrzebowania na witaminy, najlepiej, jeśli będą to:
- witamina A,
- witamina B1 (tiamina),
- witamina B2 (ryboflawina),
- witamina B3 (niacyna),
- witamina B6,
- witamina B12,
- witamina C,
- witamina D,
- witamina E,
- kwas foliowy.
Dokładnie czytając ulotkę multiwitaminy, nie zapomnij też o sprawdzeniu, czy wszystkie brakujące do poprawnego funkcjonowania substancje są na niej obecne. Bardzo często w takich tabletkach brakuje witaminy K. Jest ona jednak niebezpieczna dla osób biorących środki rozrzedzające krew, gdyż ta witamina bierze udział w procesie krzepnięcia. Najlepiej zapytaj twojego lekarza, czy zaleca ci branie multiwitaminy z witaminą K, a jeśli tak, to w jakich ilościach. Szukaj multiwitaminy odpowiadającej twoim potrzebom. Najczęściej braki witamin i minerałów występują u kobiet. Są to zwykle: wapń, kwas foliowy, żelazo i witamina D. Jeśli w twojej diecie nie ma wystarczającej ilości tych składników, zastanów się nad wyborem multiwitaminy, zawierającej odpowiednie składniki.
Wapń bierz oddzielnie. Multiwitaminy zawierają go mniej niż potrzeba twojemu organizmowi, jeśli, oczywiście, nie dostarczasz w diecie odpowiednich ilości. Nie "nadrabiaj" braku wapnia podwójnymi dawkami multiwitaminy!
Pamiętaj, że więcej nie znaczy lepiej. Zbyt dużo zdrowych substancji w organizmie może spowodować tzw. hiperwitaminozę. Niebezpieczne dla zdrowia mogą okazać się witaminy i minerały, takie jak:
- witamina A,
- witamina B6,
- witamina E,
- żelazo,
- magnez,
- fosfor,
- cynk.
Ale nie ma powodów do paniki: dzieje się tak w przypadku, kiedy regularnie przyjmuje się dawkę wielokrotnie przekraczającą dzienne zapotrzebowanie.
Wybór multiwitaminy dopasowanej do twoich potrzeb zależy nie tylko od tego, jak bogatą masz dietę, ale też od twojego wieku i płci. Płeć i wiek są szczególnie ważne przy przyjmowaniu żelaza. Mężczyźni potrzebują 8 mg dziennie, tak jak kobiety po menopauzie. Natomiast kobiety miesiączkujące mają większe zapotrzebowanie - 18 mg dziennie. Nie zapominaj o tym, że multiwitaminy nie są "lekami na wszystko". To twoja dieta powinna dostarczać organizmowi większość substancji, których potrzebuje, takich jak witaminy i minerały. Znajdziesz je w:
- świeżych owocach i warzywach,
- roślinach strączkowych,
- produktach pełnoziarnistych,
- niskotłuszczowych produktach mlecznych,
- "dobrych tłuszczach" - czyli oliwie z oliwek, orzechach i rybach, takich jak łosoś czy tuńczyk.
Dopiero po zdecydowaniu się na taką zdrową dietę, zastanów się, czy twój organizm potrzebuje jakiejkolwiek multiwitaminy.