Trwa ładowanie...

Wybór właściwej diety odchudzającej

Wszystkie rzekomo cudowne diety na dłużą metę mogą nas sporo kosztować i to nie tylko w sensie finansowym, ale przede wszystkim zdrowotnym. Jeśli myślisz, że tym razem znalazłaś już dietę idealną właśnie dla ciebie, odpowiedz na poniższe pytania. Jeśli większość odpowiedzi będzie twierdząca, jest szansa, że wybrana dieta na odchudzanie jest naprawdę skuteczna.

spis treści

1. Skuteczne odchudzanie a lekarz

Czy rozmawiałaś z lekarzem o twoich problemach z wagą i o diecie, którą chcesz zastosować? Zacznij od poinformowania swojego lekarza o tym, że chcesz rozpocząć odchudzanie. On zna ciebie i twój organizm, dlatego będzie wiedział, jak ci pomóc. Przeanalizuje z tobą dietę i sprawdzi czy jest to zdrowa dieta.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

Czytaj więcej

2. Założenia diety

Czy twoja dieta na odchudzanie nie obiecuje ci utraty więcej niż 1 kilograma tygodniowo? Tygodniowa utrata wagi nie powinna przekraczać 1 kilograma. Kiedy ktoś chudnie bardzo szybko, jego metabolizm zwalnia i spadek wagi szybko osiąga swój punkt krytyczny. Jak tylko zaczynamy jeść więcej, stracone kilogramy powracają. Często kończy się to tym, że ważymy więcej niż przed rozpoczęciem diety. Dlatego utrata od 500 g do 1 kilograma tygodniowo wydaje się rozsądna.

3. Dieta a zróżnicowane odżywianie

Czy dieta przewiduje zróżnicowane odżywianie? Skuteczne odchudzanie musi przewidywać jak najbardziej zróżnicowaną dietę, w której obecne są wszystkie grupy pokarmów.

4. Skuteczna dieta a środki odchudzające

Czy dieta na odchudzanie nie bazuje na zażywaniu specjalnych produktów i środków odchudzających? Jeśli dieta, którą stosujesz jest zróżnicowana, nie ma potrzeby stosowania specjalnych produktów, suplementów itd. Skuteczna dieta musi polegać na całkowitej zmianie nawyków żywieniowych oraz być wspomagana regularną aktywnością fizyczną. Dziwaczne diety oparte na grejpfrutach, ananasach czy specjalnych ziółkach są całkowicie nieskuteczne i pozbawione sensu.

5. Dieta dobrana indywidualnie

Czy dieta, którą masz stosować jest indywidualna i nie dostałaś jej od przyjaciółki lub kuzynki? Skuteczne odchudzanie, to takie, które jest dostosowane indywidualnie do każdego. Każdy z nas jest inny pod względem fizjologicznym, przyzwyczajeń żywieniowych czy po prostu stylu życia. Skuteczność diety zależy od stopnia jej dostosowania do indywidualnych potrzeb i predyspozycji. To, co odpowiada jednym, może być całkowicie nieskuteczne dla innych i na odwrót. Jest to szczególnie prawdziwe, jeżeli chodzi o gusty żywieniowe. Szybko stracimy ochotę i zapał do odchudzania, jeśli menu będzie składało się wyłącznie z produktów, których nie lubimy.

6. Bezpieczne odchudzanie

Zgubić kilka kilo, żeby lepiej poczuć się we własnym ciele - czemu nie? Jednak odchudzanie nie może przerodzić się w obsesję albo nawyk. Efekt jojo jest nie tylko demotywujący, ale może być również niebezpieczny. Dlatego zmień definitywnie swoje nawyki żywieniowe i przede wszystkich pamiętaj, że żaden krem, proszek czy napój nie sprawi, że twoje zbędne kilogramy znikną, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Zrównoważone pokarmy, smacznie przyrządzone i spożywane jak prawdziwe posiłki oraz regularna aktywność fizyczna są najskuteczniejszymi sposobami na osiągnięcie i utrzymanie odpowiedniej wagi.

Wybór właściwej diety odchudzającej
Wybór właściwej diety odchudzającej (123RF)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.