Faworki pieczone - zdrowa alternatywa
Faworki, chrust, chruściki – przysmak, którym zajadamy się przede wszystkim w karnawale, ma wiele nazw. Okazuje się, że można go również przygotować na kilka sposobów. W tym sezonie modne mają być słodycze, które nie tylko dobrze smakują, ale również tak samo działają na organizm.
1. Tradycyjne faworki
Tradycyjne przepisy na ten smakołyk zawierają mąkę pszenną, sól, jajka, gęstą śmietanę, spirytus i masło. Po zagnieceniu ciasta, nasze babcie smażyły faworki na głębokim tłuszczu – zazwyczaj na smalcu, który z czasem został wyparty przez płynny olej.
Smażenie faworków przez kilkadziesiąt sekund w oleju rozgrzanym do 180 stopni sprawia, że ciasto szybko rośnie i pokrywa się charakterystycznymi pęcherzykami powietrza. Co więcej, dobrze wysmażone chruściki pokrywają się pięknym złotym kolorem. Ten zabieg sprawia jednak, że ta przekąska nie jest zbyt zdrowa.
Zobacz także 5 sposobów na ochronę tętnic przed tłustym jedzeniem
W jednym faworku (ok. 15 g) znajdziemy około 90 kcal. Składa się z tłuszczu i węglowodanów. Nie jest więc najlepszym źródłem wartości odżywczych.
2. Przepis na faworki pieczone
Czy to znaczy, że osoby chcące dbać o swoje zdrowie powinny odmawiać sobie i swoim bliskim tego tradycyjnego przysmaku? Niekoniecznie. Wystarczy do staropolskiego przepisu wprowadzić kilka modyfikacji, a będziemy mogli zajadać się (w ramach zdrowego rozsądku oczywiście) nimi do woli.
Przede wszystkim należy odrzucić smażenie na głębokim oleju. Zamiast tego można zrobić faworki pieczone. Dzięki temu pozbędziemy się ze smakołyku najważniejszego problemu – tłuszczu. Oczywiście nie oznacza to, że faworki będą zupełnie pozbawione tłuszczu. Nadal będzie w nich ten, pochodzący z żółtek.
Kolejnym składnikiem, który ma swoją zdrową alternatywę, jest gęsta śmietana. Zamiast niej możemy użyć jogurtu naturalnego. Najlepiej wykorzystać jogurt grecki, ze względu na jego właściwości – jest gęsty jak śmietana.
Faworki w wersji fit to zaledwie 34 kcal. Nadal jednak składa się przede wszystkim z węglowodanów i tłuszczu (choć jest go mniej). Dlatego nawet faworki w wersji light należy jeść z umiarem.
3. Tłusty czwartek
Niemal każdy tradycyjny wypiek posiada składnik, który zastąpić jego zdrowym odpowiednikiem – cukier. Należy przy tym pamiętać, że nie wszystkie słodziki nadają się do obróbki termicznej. Dlatego w tym przypadku najlepiej użyć ksylitolu. Jest to słodzik otrzymywany z kory brzozy.
Jedynym składnikiem, który jest niemal nie do zastąpienia, jest mąka pszenna. To, że ciasto rośnie, spowodowane jest bowiem tworzeniem się wiązań glutenowych. Oznacza to, że przy użyciu innej mąki faworki po prostu nie urosną.
Tłusty czwartek w tym roku wypada 20 lutego.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl