Trwa ładowanie...

Najskuteczniejsza dieta odchudzająca - czy istnieje, zasady, przykładowy jadłospis

Avatar placeholder
13.07.2021 14:51
Najskuteczniejsza dieta odchudzająca zaleca jedzenie warzyw i owoców.
Najskuteczniejsza dieta odchudzająca zaleca jedzenie warzyw i owoców. (123RF)

Najskuteczniejsza dieta odchudzająca to temat rozmów wielu kobiet, które marzą o smukłej sylwetce. Istnieje wiele sporów, dotyczących najlepszej diety odchudzającej, każda charakteryzuje się innymi zasadami. Co warto wiedzieć o dietach odchudzających?

spis treści

1. Diety odchudzające pod lupą

Obecnie dostępny jest niejeden program odchudzania. Diety kuszą szybkimi rezultatami bez wysiłku. Ale czy tak naprawdę istnieją diety, które są skuteczniejsze od innych? Grupa naukowców porównała skuteczność różnego rodzaju programów odchudzających.

Eksperyment był przeprowadzony w Anglii na grupie ochotników, cierpiących z powodu nadwagi lub otyłości. Ochotnicy zostali podzieleni na trzy grupy, z których każda miała stosować inną dietę:

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"
  • dietę ubogą w węglowodany (dieta Atkinsa),
  • program przewidujący stosowanie substytutów posiłków wysokoproteinowych,
  • dietę Strażników Wagi (redukcja ilości spożywanych kalorii oraz uczestnictwo w cotygodniowych spotkaniach).

Pozostali uczestnicy eksperymentu mieli stanowić punkt odniesienia: ich nawyki żywieniowe i aktywność fizyczna pozostały takie same. Eksperyment trwał sześć miesięcy. W tym czasie badano wagę i ilość tkanki tłuszczowej każdego uczestnika. Po pół roku okazało się, że wszystkie testowane diety przyniosły średnio taki sam spadek wagi: 5,9 kilograma oraz 4,4 kilograma tkanki tłuszczowej.

Dieta Atkinsa charakteryzowała się specyficznym sposobem utraty wagi. Uczestnicy stosujący ten typ diety zrzucili więcej kilogramów niż inni podczas pierwszego miesiąca, jednak na dalszym etapie wyrównali poziom z osobami stosującymi inne diety.

W związku z tym okazało się, że na dłużą metę dieta niskowęglowodanowa nie jest skuteczniejsza niż inne programy odchudzające.

2. Dieta odchudzająca w praktyce

Odchudzanie to poważna sprawa, dlatego dobrze jest skorzystać z porady lekarza, zanim zdecydujemy się na dany program odchudzający. Diety reklamowane w czasopismach i telewizji mogą przynosić dobre rezultaty, pod warunkiem że nie są stosowane dłużej niż sześć miesięcy.

Jednak naprawdę skuteczną metodą na zrzucenie zbędnych kilogramów jest długotrwała zmiana nawyków żywieniowych. Jest to jedyny sposób na uzyskanie satysfakcjonujących i długofalowych efektów odchudzania.

3. Zdrowa dieta odchudzająca

To zależy, na co dieta ma wpłynąć, może chcemy zrzucić kilka kilo, może chcemy przybrać na wadzę, a może po prostu chcemy zmienić nawyki żywieniowe na zdrowsze? Jak widać każdy człowiek oczekuje innych efektów.

Ale czy znajdziemy dietę, która okaże się wreszcie tą skuteczną? Owszem. Jeżeli będziemy jedli zdrowo, racjonalnie i często. Oczywiście rozpoczynając dietę powinniśmy udać się po poradę do fachowca: dietetyka lub trenera personalnego, ponieważ na własną rękę może nam być z tym ciężko.

Specjalista przeprowadzi z nami dokładny wywiad, wypyta nas o preferencje żywieniowe, zważy, zmierzy oraz dokładnie wytłumaczy zasady skutecznej diety.

4. Zasady najlepszej diety

Racjonalne i skuteczne odchudzanie jest proste. Jednak wymaga samodyscypliny, wytrwałości i wyrobienia w sobie pewnych istotnych i poprawnych nawyków. Musimy pamiętać, żeby definitywnie wykluczyć ze swojego jadłospisy słodycze i napoje słodzone.

Nie można podjadać pomiędzy posiłkami właściwymi, ponieważ dieta nie będzie miała najmniejszego sensu, a efekty będą znikome. Pijmy jak najwięcej wody niegazowanej i zielonej herbaty, a także pokrzywy, które wypłukują z organizmu nadmiar wody.

Wiosenne porządki czyli najlepsza dieta na wiosnę
Wiosenne porządki czyli najlepsza dieta na wiosnę [10 zdjęć]

Wybudzony z zimowego snu organizm potrzebuje energii, aby ją zdobyć w twoim wiosennym menu powinny znaleźć

zobacz galerię

Powinniśmy wprowadzić do codziennych posiłków białko (podstawowy budulec mięśni), węglowodany (które dodadzą energii) i zdrowe tłuszcze. Jedzmy jak najwięcej warzyw, które zawierają w sobie błonnik pokarmowy, dzięki któremu wspomożemy układ trawienny i przyśpieszymy metabolizm.

Posiłki w naszej najskuteczniej diecie powinny być jedzone co 4 godziny, muszą być częste, ale regularne. Nie napychajmy się, jedzmy mniejsze ilości, a więcej. Nie zrażajmy się do produktów gotowanych i pieczonych, można smażyć, ale na niewielkiej ilości oleju (najlepiej kokosowego).

5. Przykładowy jadłospis skutecznej diety

Dieta stanie się najskuteczniejszą, gdy będziemy jedli racjonalnie i mądrze, tylko i wyłącznie wtedy można liczyć na jakiekolwiek efekty. Poniżej znajdziecie przykładowy dzień poprawnej diety.

Jadłospis:

  • śniadanie: płatki owsiane, na mleku owsianym z sezamem, daktylami i ulubionym owocem.
  • II śniadanie: 4 kromki chrupkiego pieczywa, z chudą szynką i ulubionymi warzywami na surowo.
  • obiad: chuda pierś z indyka z ugotowanym ryżem i surówką z buraka, jabłka i cytryny.
  • kolacja: serek wiejski z pomidorkami, szczypiorem i pieprzem.

Na świecie istnieje bardzo wiele różnych diet: dieta Dukana, dieta kopenhaska, dieta Paleo, dieta Dash. Każda z nich gwarantuje spadek masy ciała, ale czy na pewno w zdrowy sposób? Zaraz się dowiecie, jaka dieta zasługuje na miano najskuteczniejszej.

Unikajmy soli i cukru. Możemy słodzić np. ksylitolem, który z całą pewnością nikomu nie zaszkodzi. Do braku soli też się przyzwyczaicie, to tylko dla dobra organizmu.

Po upływie czasu przyzwyczaicie się do zdrowych, regularnych posiłków, a gdy zauważycie pierwsze oczekiwane efekty, to prawidłowe nawyki żywieniowe pozostaną w waszej kuchni na dłużej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze