Trwa ładowanie...

Najskuteczniejsze diety odchudzające

Kult szczupłej sylwetki i obawa przed otyłością powodują, że wciąż mówimy o dietach. Istnieje całe mnóstwo programów odchudzających, niektóre są bardziej rygorystyczne, inne mniej. Jednak pojawia się pytanie, która dieta jest najbardziej skuteczna oraz jakie są podstawowe reguły odchudzania.

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

spis treści

1. Diety odchudzające pod lupą

Obecnie dostępny jest niejeden program odchudzania. Diety kuszą szybkimi rezultatami bez wysiłku. Ale czy tak naprawdę istnieją diety, które są skuteczniejsze od innych? Grupa naukowców porównała skuteczność różnego rodzaju programów odchudzających. Eksperyment był przeprowadzony w Anglii na grupie ochotników cierpiących z powodu nadwagi lub otyłości. Ochotnicy zostali podzieleni na trzy grupy, z których każda miała stosować inną dietę: dietę ubogą w węglowodany (dieta Atkinsa), program przewidujący stosowanie substytutów posiłków wysokoproteinowych i dietę Strażników Wagi (redukcja ilości spożywanych kalorii oraz uczestnictwo w cotygodniowych spotkaniach). Pozostali uczestnicy eksperymentu mieli stanowić punkt odniesienia: ich nawyki żywieniowe i aktywność fizyczna pozostały takie same.

Czytaj więcej

2. Porównanie diet odchudzających

Eksperyment trwał sześć miesięcy. W tym czasie badano wagę i ilość tkanki tłuszczowej każdego uczestnika. Po pół roku okazało się, że wszystkie testowane diety przyniosły średnio taki sam spadek wagi: 5,9 kilograma oraz 4,4 kilograma tkanki tłuszczowej. Dieta Atkinsa charakteryzowała się specyficznym sposobem utraty wagi. Uczestnicy stosujący ten typ diety zrzucili więcej kilogramów niż inni podczas pierwszego miesiąca, jednak na dalszym etapie wyrównali poziom z osobami stosującymi inne diety. W związku z tym okazało się, że na dłużą metę dieta niskowęglowodanowa nie jest skuteczniejsza niż inne programy odchudzające.

3. Dieta odchudzająca w praktyce

Odchudzanie to poważna sprawa, dlatego dobrze jest skorzystać z porady lekarza, zanim zdecydujemy się na dany program odchudzający. Diety reklamowane w czasopismach i telewizji mogą przynosić dobre rezultaty, pod warunkiem że nie są stosowane dłużej niż sześć miesięcy. Jednak naprawdę skuteczną metodą na zrzucenie zbędnych kilogramów jest długotrwała zmiana nawyków żywieniowych. Jest to jedyny sposób na uzyskanie satysfakcjonujących i długofalowych efektów odchudzania.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.