3 z 7Listeria
Listeria to bakteria, która najczęściej rozwija się na surowym mięsie. Dlatego nie można go zbyt długo przetrzymywać w lodówce. Dla Listerii dobrymi miejscami na rozmnażanie się są szczególnie: wędliny, drób, ryby, nabiał, a nawet uwielbiane przez wszystkich lody.
Zniszczenie tej bakterii możliwie jest wyłącznie po przekroczeniu 60 stopni Celsjusza (ginie w trakcie gotowania, pieczenia itp.). Niestety wiele z produktów atakowanych przez bakterie nie wymaga obróbki termicznej.
Gołym okiem niestety nie jesteśmy w stanie sprawdzić, czy produkt jest skażony. Kontakt z Listerią może powodować kaszel, bóle mięśni, dreszcze, gorączkę i infekcję górnych dróg oddechowych, a także problemy skórne.
Objawy mogą pojawić się po kilku godzinach do nawet 30 dni od spożycia zakażonego posiłku. Najczęściej większości przypadków kończy się na problemach żołądkowych, które ustępują po około 3 dniach.
Najniebezpieczniejsza jest dla małych dzieci i kobiet w ciąży, ponieważ może doprowadzić do poronienia i uszkodzenia płodu. Dlatego wszystkie przeterminowane rzeczy powinny jak najszybciej zostać wyrzucone do kosza, a produkty które zostały otworzone, takie jak jogurt, pasztet, pasta, konserwa, powinny być zjedzone po otwarciu zgodnie z instrukcją podaną przez producenta.
Zobacz także: Eksperci obalają ponad stuletnią wiedzę na temat soli. Jak naprawdę wpływa na organizm?