Jedz codziennie. Będziesz mieć sokoli wzrok
Niektóre problemy ze wzrokiem są nieuniknione, ponieważ mogą być wynikiem urazu, chorób czy uwarunkowań genetycznych. Nasz wzrok wraz z wiekiem ulega również pogorszeniu. Istnieją jednak kroki, które możemy podjąć, by mieć tak zdrowe oczy, jak to tylko możliwe. Według ekspertów dieta może odgrywać główną rolę w zapobieganiu niektórym schorzeniom.
1. Jakie produkty są dobre dla wzroku?
Eksperci ze Specsavers zalecają spożywanie pokarmów bogatych w przeciwutleniacze, szczególnie luteinę i zeaksantynę - w celu zapobiegania utracie wzroku.
Zbilansowana dieta jest podstawą świetnego samopoczucia i dobrych wyników badań, a także ma pozytywny wpływ na nasze widzenie. Okazuje się, że przyjazne dla oczu składniki odżywcze można znaleźć w warzywach liściastych, takich jak szpinak, jarmuż i por.
Mogą one pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób oczu, w tym zmian związanych ze zwyrodnieniem plamki żółtej. W czołówce najzdrowszych warzyw jest por, który obfituje w luteinę - niezbędną dla prawidłowego widzenia.
Korzyści płynące ze spożywania pora zostały omówione w artykule opublikowanym w czasopiśmie ''Nutrients'' w 2013 roku. Liczne badania wykazały, że luteina i zeaksantyna są istotnymi składnikami dla zdrowia oczu.
Stanowią główne pigmenty znajdujące się w plamce żółtej ludzkiej siatkówki, poprawiają ostrość wzroku i eliminują szkodliwe reaktywne formy tlenu. Redukują jednocześnie ryzyko rozwoju zaćmy.
W testach por został wymieniony razem z warzywami wspomagającymi zdrowie oczu, takimi jak marchew, jarmuż i szpinak. Odrębne badanie, opublikowane w czasopiśmie ''Nutrients'' w 2018 roku również promowało spożywanie pokarmów bogatych w luteinę.
Substancja ta poza korzystnym wpływem na narząd wzroku wspomaga pracę mózgu i naszą sprawność poznawczą. Konsumpcja tego składnika może być niezwykle ważna u osób starszych i pacjentów z wysokim ryzykiem zwyrodnienia plamki żółtej.
2. Co jeść, by wspomagać wzrok?
Warto pamiętać, że w diecie powinny znaleźć się również ryby, takie jak sardynki, makrela i tuńczyk, ponieważ są doskonałym źródłem DHA i kwasów tłuszczowych omega-3, które zapewniają strukturalne wsparcie błon komórkowych wewnątrz oka.
Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl