Jedz garść dziennie. Boczki i oponka z brzucha znikną, a ty nie będziesz już podjadać
Polacy uwielbiają nasiona słonecznika i nie odstrasza ich nawet fakt, że łuskając te niewielkie ziarenka można sobie mocno pobrudzić palce i paznokcie. Nic dziwnego, pestki te stanowią zdrową i sycącą przekąskę, która może pomóc w pozbyciu się nadmiernych kilogramów.
1. Czy warto jeść nasiona słonecznika?
Nasiona słonecznika spożywane z umiarem dostarczają wielu prozdrowotnych korzyści. Mimo że składają się ze zdrowych tłuszczy i węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym, w 100 gramach zawierają około 600 kalorii. Zaleca się więc spożywanie nie więcej niż 1-2 garści dziennie (około 30 gramów) bez dodatku soli.
Nasiona słonecznika wykazują silne działanie przeciwzapalne, obniżają stężenie złego cholesterolu (LDL) i podnoszą poziom dobrego cholesterolu (HDL). Są bogatym źródłem witaminy E, zwanej witaminą młodości, a także witamin A, C i z grupy B. Dzięki temu poprawiają pracę jelit i wątroby, zawierają białko oraz dostarczają potasu, fosforu, selenu, magnezu i wapnia.
2. Nasiona słonecznika na odchudzanie
Nasiona słonecznika są doskonałym dodatkiem do diety odchudzającej dzięki zawartości błonnika, który zapewnia uczucie sytości oraz reguluje przemianę materii. Pomagają również redukować ilość tłuszczu wchłanianego przez organizm, co czyni je idealnym wyborem dla osób pragnących schudnąć. Ponadto nasiona te powstrzymują wahania poziomu cukru we krwi i chronią przed miażdżycą.
Słonecznik zawiera leucynę, aminokwas, który może przyczyniać się do redukcji tkanki tłuszczowej. Selen, obecny w nasionach, jest niezbędny do prawidłowej funkcji tarczycy, hormonu odpowiedzialnego za regulację metabolizmu.
3. Wzmocnienie potencji
Witamina E, której bogatym źródłem są pestki słonecznika, korzystnie wpływa na prawidłową pracę narządów rozrodczych oraz sprzyja rozwojowi zdrowych plemników u mężczyzn. Zawarte w słoneczniku potas, cynk i magnez poprawiają męską potencję. W czasie ciąży witamina E jest niezbędna do prawidłowego rozwoju nienarodzonego dziecka, więc pestki słonecznika powinny znaleźć się w diecie planujących lub spodziewających się potomstwa.
4. Profilaktyka nowotworów
Zauważono, że kwas linolowy zawarty w słoneczniku może zapobiegać rozwojowi nowotworów. Regularne spożywanie kwasu linolowego zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na raka prostaty, piersi, płuc, skóry i jelit. Kwas linolowy znajdziemy nie tylko w pestkach słonecznika, ale także w mleku, jego przetworach oraz w winogronach.
5. Właściwości antystresowe
Nasiona słonecznika kojarzą się także z redukcją stresu. W tym kontekście nie chodzi tylko o ich jedzenie, ale także o proces obierania, który może działać relaksująco. Wielu ludzi znajduje w nim odprężenie, co pomaga w redukcji napięcia i stresu.
6. Jak spożywać nasiona słonecznika?
Najlepszym sposobem na wprowadzenie nasion słonecznika do diety jest dodanie ich do codziennych posiłków. Mogą być one doskonałym dodatkiem do sałatek, jogurtów, płatków śniadaniowych, a także mogą być używane jako posypka do pieczywa czy dodatki do wypieków. Ich neutralny smak sprawia, że łatwo można je łączyć z różnorodnymi potrawami.
Nasiona słonecznika są nie tylko smaczne, ale przede wszystkim bardzo zdrowe. Spożywane z umiarem mogą dostarczyć organizmowi wielu niezbędnych składników odżywczych, wspomagać proces odchudzania, poprawiać pracę narządów rozrodczych, działać antystresowo oraz chronić przed nowotworami. Warto więc włączyć je do codziennej diety i cieszyć się ich dobroczynnymi właściwościami.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl