Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Agata Pacia (Katulska)

Jedzenie może uzależniać!

Avatar placeholder
15.01.2019 09:26
Jedzenie może uzależniać!
Jedzenie może uzależniać!

Bardzo często nie możemy się powstrzymać przed zjedzeniem czegoś słodkiego bądź słonego. Nie zwracamy uwagi nawet na to, że dany posiłek może nam zaszkodzić. Co sprawia, że zdarzają się nam napady kompulsywnego jedzenia? Dowiedziono, że mózg osób uzależnionych od jedzenia zachowuje się podobnie jak mózg narkomanów i alkoholików. Taki wynik badań sugeruje, że leczenie osób otyłych może okazać się o wiele skuteczniejsze kuracją odwykową niż tradycyjnymi metodami zwalczania tej przypadłości.

1. Aktywność mózgu w przypadku uzależnienia od jedzenia

W celu potwierdzenia przypuszczeń, że procesy uzależniające mają związek z rozwojem otyłości, naukowcy z Uniwersytetu Yale przeprowadzili badania na grupie 39 kobiet w wieku ok. 21 lat. W grupie znajdowały się osoby otyłe. Wszystkie kobiety zapisały się do programu pomocy utrzymania zdrowej masy ciała. Przy użyciu odpowiedniej skali naukowcy zmierzyli poziom uzależnienia od jedzenia każdej uczestniczki badania. Skala związana była z nawykami żywieniowymi i sprawdzała np. czy jedzenie prowadzi do utraty kontroli.

Następnie kobiety poddano rezonansowi magnetycznemu, który – poprzez pomiar niewielkich zmian metabolicznych – wskazał aktywne części mózgu. Badanie przeprowadzono w momencie, gdy kobiety piły shake'a czekoladowego i niesmaczny napój. Naukowcy powtórzyli także rezonans, gdy kobietom pokazano obrazki z napojem czekoladowym i szklanką wody. W momencie, gdy kobiety spoglądały na obrazek smacznego napoju lub piły go, aktywowane zostały specyficzne obszary mózgu.

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

Okazało się, że u kobiet z wyższą skalą uzależnienia odnotowano słabszą aktywność w obszarach mózgu odpowiedzialnych za podejmowanie decyzji, kontrolę zachowania, a także reakcje na bodziec. W wyniku badań wykazano, że osoby uzależnione od jedzenia nie są w stanie kontrolować swoich nawyków żywieniowych. W tym sensie mózg osób objadających się niczym nie różni się od mózgu osób uzależnionych od alkoholu czy nikotyny.

Co ważne, indeks masy ciała nie odegrał znacznej roli w badaniach. Nie wykazano bowiem zależności między wynikami testu na uzależnienie a BMI. U niektórych szczupłych kobiet także odnotowano wysoki poziom uzależnienia od jedzenia. Dzięki tej wiedzy możliwe będzie przewidzenie, które szczupłe osoby mogą mieć problem z wagą w przyszłości i zastosowanie działań prewencyjnych.

2. Kompulsywne jedzenie a otyłość

Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Yale mogą okazać się rewolucyjne w sferze walki z otyłością. Większość terapii mających na celu eliminację otyłości opiera się na fizycznym aspekcie choroby. Dlatego osobom zalecane są: ćwiczenia, dieta, a nawet operacja zmniejszenia żołądka.

Jeśli problem leży w aspekcie psychicznym, leczenie otyłości może być prowadzone podobnie jak leczenie uzależnienia od narkotyków lub papierosów. Osoby uzależnione od jedzenia powinny zwracać uwagę na bodźce zmuszające ich do kompulsywnego jedzenia. Jeśli jadąc do pracy, przejeżdżasz obok ulubionej cukierni, przez co nie możesz opanować chęci jedzenia – zmień trasę. Naucz się kontrolować swoje zachcianki. Uzależnienie od jedzenia to kwestia mózgu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze