Trwa ładowanie...

Jesz taki ryż? Dietetyk: lepiej wyrzuć do kosza

Dietetyk wyjaśnia, jak bezpiecznie przechowywać ryż po ugotowaniu
Dietetyk wyjaśnia, jak bezpiecznie przechowywać ryż po ugotowaniu (Getty Images, FB)

Co zrobić z nadmiarem ugotowanego ryżu? Czy można go zjeść na drugi dzień? Jak bezpiecznie go przechowywać? Wątpliwości wyjaśnia dietetyk dr Michał Wrzosek i ostrzega przed ryzykiem zatruć pokarmowych, jeśli nie będziemy trzymać żywności w odpowiedniej temperaturze.

spis treści

1. Czy można się zatruć ugotowanym ryżem?

Ryż jest składnikiem wielu popularnych dań. Jest źródłem węglowodanów oraz witamin: E i z grupy B. Zawiera też potas, magnez, żelazo i cynk.

Większość z nas przygotowuje obiady z wyprzedzeniem, a potem je odgrzewa. Eksperci przypominają, żeby w takich przypadkach zawsze pamiętać o odpowiednim przechowywaniu żywności. Dotyczy to również ugotowanego wcześniej ryżu.

Zobacz film: "Najgorsze rodzaje sera"

Dietetyk dr Michał Wrzosek ostrzega, że pozostawienie na dłużej ugotowanego ryżu w ciepłym pomieszczeniu może być niebezpieczne. Ugotowany ryż to idealna pożywka dla bakterii - Bacillus cereus, które wywołują zatrucia pokarmowe. Im dłużej taki ryż będzie przechowywany w pokojowej temperaturze, tym większe ryzyko, że z zarodników namnożą się bakterie.

Nieodpowiednio przechowywany ryż może doprowadzić do zatrucia
Nieodpowiednio przechowywany ryż może doprowadzić do zatrucia (Getty Images)

2. Taki ryż może doprowadzić do zatrucia

- Optymalna temperatura dla rozwinięcia się tych bakterii to jest 25 do 35 stopni Celsjusza. Po dwóch godzinach w takiej temperaturze ilość toksyn jest już wystarczająca, żeby spowodować zatrucie pokarmowe, które objawia się wymiotami – tłumaczy dr Wrzosek. Mogą pojawić się też bóle brzucha i biegunka.

Jeżeli dojdzie do zatrucia pokarmowego, dolegliwości mogą się utrzymywać przez 8-10 godzin. Zatrucia pokarmowe zawsze są szczególnie groźne dla małych dzieci, w ich przypadku szybko może dojść do odwodnienia.

Ekspert podkreśla, że nie pomoże powtórne podgrzanie ryżu, bo toksyczne bakterie są odporne na wysokie temperatury. - Niestety taki ryż lepiej wyrzuć do kosza. Dlatego po ugotowaniu nie zostawiaj ryżu na długo w temperaturze pokojowej - podkreśla dietetyk.

3. Jak bezpiecznie przechowywać wcześniej ugotowany ryż?

Dr Wrzosek wyjaśnia, jaki jest najlepszy sposób na bezpieczne przechowanie ryżu. Radzi, by po ugotowaniu rozłożyć ryż na talerzu i poczekać aż wystygnie. Schłodzony produkt najlepiej umieścić w szczelnym pojemniku i przechowywać w lodówce.

@michal_wrzosek Taki ryż jest toksyczny❗💀 #ryż #dieta #zdrowie ♬ dźwięk oryginalny - Dr Dietetyki Michał Wrzosek

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze