Kajzerka - kalorie, właściwości odżywcze, jak jeść
W piekarniach i supermarketach bułki kajzerki są powszechnie sprzedawane i wybierane przez konsumentów. Są tanie, smaczne i sycące, jednak czy na pewno znamy dokładnie ich skład? Jeżeli nie to zaraz zobaczymy czy kajzerki jedzone często nie wyrządzą nam szkody.
Ta mała bułka kupowana jest przez polskie społeczeństwo na potęgę, bardzo chętnie po nią sięgamy, ponieważ jej cena jest stosunkowo niska w porównaniu do innego pieczywa. Bułki kajzerki można kupić dosłownie wszędzie, w piekarniach, supermarketach i delikatesach, jest powszechna i szeroko dostępna.
1. Kajzerka - charakterystyka
Kajzerka jest niewielką, okrągłą bułką, z pięcioma charakterystycznymi bruzdami. Zazwyczaj waży około 50 gramów. W jej skład wchodzi mąka pszenna, drożdże, słód, sól i zakwas. Często w sklepach można spotkać ciemne kajzerki oraz inne dodatki na samym jej wierzchu. Często posypywana sezamem, makiem. Ostateczny jej kształt i wygląd wymyślony został przez piekarza wiedeńskiego.
2. Kajzerka - kalorie i wartości odżywcze
Bułka kajzerka jest dość kalorycznym pieczywem. W 100 gramach bułki jest około 300 kalorii. W swoim składzie zawiera: białko, tłuszcze (w tym tłuszcze nasycone), węglowodany, błonnik i sól.
Kajzerka zawiera około 10 gramów cukru, dlatego jej kaloryczność wzrasta.
3. Kajzerka - jak jeść?
Tak naprawdę sama kajzerka jest jedynie podstawą do posiłków. Zazwyczaj taką bułkę pokrywa się masłem, a na to kładzie się wędliny, nabiał, warzywa i dodatki. Wtedy zjedzenie takiej jednej bułki, to kaloryczność około 300 kalorii (jak nie więcej), więc jest to porcja solidna. Zjedzona na kolację, kajzerka będzie się powoli trawiła w organizmie, natomiast wybór tej opcji na śniadanie lub drugie śniadanie jest już lepszym pomysłem.
4. Kajzerka - jeść czy nie jeść?
Jak widać w powyższym zestawieniu sama bułka kajzerka nie jest aż tak bardzo kaloryczna, ale jej kaloryczność wzrasta, gdy dodajemy do niej masło, sery, szynki oraz inne dodatki. W samej bułce jest także bardzo dużo cukrów prostych, dlatego niestety nie powinniśmy jeść jej w nadmiernych ilościach, ponieważ jak wiadomo cukier jest cichym zabójcą dzisiejszych czasów i jest dodawany do większości gotowych produktów. Jeżeli potrafimy zachować umiar to możemy pozwolić sobie na jedzenie kajzerki raz na jakiś czas, jak we wszystkim wybór zależy od nas samych.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
- Czy na diecie redukcyjnej można jeść na kolację pieczywo? - odpowiada dietetyk Maria Osmańska
- Jak schudnąć bez rezygnacji z pieczywa? - odpowiada dietetyk Patrycja Sankowska
Powinniśmy przemyśleć kwestię wyboru pieczywa, i zastanowić się czy wybór innego, np: ciemnego chleba czy bułki nie byłby zdrowszy niż kajzerka. Warto pamiętać, że kajzerka zawiera dużo cukru i jet wypiekana z mąki pszennej, ta powszechnie dostępna zazwyczaj jest mrożona i w osiedlowych sklepach odmrażana i wypiekana na miejscu.
Czy takie rozwiązanie jest zdrowe? No nie do końca, lepiej zaopatrzyć się w pieczywo świeże, zdrowe, bez dodatku cukrów, wypełnione nasionami i pieczone na mące z pełnego przemiału. Ta opcja byłaby najrozsądniejsza, jednak jeżeli nie wyobrażamy sobie codziennego śniadania bez kajzerki, to kupmy ją, ale nie jedzmy w nadmiarze, bo wszystko co jest jedzone często niekoniecznie jest zdrowe.