Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: dietetyk, zielarz, fitoterapeuta Monika Bigoś

Kalorie w piwie – charakterystyka napoju, kaloryczność piwa i innych alkoholi

Avatar placeholder
14.04.2021 09:54
Kalorie w piwie mogą być zgubne dla naszej sylwetki
Kalorie w piwie mogą być zgubne dla naszej sylwetki (123rf.com)

Większość z nas nie wie, ile pustych kalorii dostarcza swojemu organizmowi, gdy wypije np.: dwa kufle piwa. Bardzo często osoby będące na diecie nie sięgają po słodkie i wysokokaloryczne jedzenie, ale wina czy piwa sobie nie odmawiają, ponieważ nie zdają sobie sprawy ile kalorii posiadają te trunki.

spis treści

1. Kalorie w piwie – charakterystyka napoju

Piwo to niskoprocentowy napój otrzymywany z rozcieńczonego wyciągu słodowego z dodatkiem wyciągu z chmielu. Piwo fermentuje przy użyciu drożdży piwowarskich. Na rynku widzimy różnorodne rodzaje, o różnej ilości kalori w piwie. Zależy to od użytego słodu, składu beczki podstawowej, ilości dodanego chmielu, rodzaju drożdży oraz sposobu prowadzenia procesu fermentacji.

Zobacz także:

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

2. Kalorie w piwie

Kalorie w piwie mogą być zgubne dla naszej sylwetki. Butelka (0,33 l) ciemnego piwa pełnego dostarczy naszemu organizmowi 250 dodatkowych kalorii. Taka sama butelka piwa jasnego pełnego to wartość 230 kalorii.

Spośród wszystkich alkoholi piwo zawiera najwięcej kalorii
Spośród wszystkich alkoholi piwo zawiera najwięcej kalorii

3. Kalorie w piwie – kaloryczność innych alkoholi

Wszystkie napoje alkoholowe – te mniej procentowe i te bardziej – zawierają dużą ilość kalorii. Kalorie w piwie należą do najbardziej zgubnych, ponieważ należy ono do jednych z bardziej kalorycznych alkoholi. Szklanka ginu z tonikiem to około 110 kcal, kieliszek szampana to około 100 kcal, lampka wina to 135 kcal, kieliszek czystej wódki (50 ml) to dodatkowe 110 kcal. Kieliszek rumu 30 ml to 120 kcal. Wypicie więc jednej lampki wina, kieliszka wódki czy kufla piwa to mniej więcej taka sama ilość kalorii dostarczona naszemu organizmowi jak przy zjedzeniu np. dużego ciastka czekoladowego. Następnym razem, zanim zamówimy kolejny kufel piwa, zastanówmy się, czy naprawdę warto ile kalori w piwie przyjmiemy w ten sposób.

 

Poznaj mity na temat kaca
Poznaj mity na temat kaca [11 zdjęć]

Fakt: Picie dużej ilości alkoholu narusza centralny układ nerwowy, majstruje przy substancjach chemicznych

zobacz galerię

4. Kalorie w piwie - działanie zdrowotne

Chmiel, który jest wykorzystywany do produkcji piwa może mieć korzystne właściwości zdrowotne dla układu krwionośnego, z uwagi na zawartość polifenoli. Podobnie jego właściwości moczopędne mogą korzystnie wpływać na pracę nerek. Jednak należy podkreślić, że spożywane w nadmiarze przynosi wręcz odwrotny skutek. Nie ma bezpiecznej ilości, którą można spożywać, a zwłaszcza osoby cierpiące na różne choroby powinny do spożywania alkoholu podchodzić rozsądnie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze