Kaloryczność płatków owsianych – wartości odżywcze płatków, z czym można podawać
Nie tylko osoby, którym zależy na redukcji zbędnej tkanki tłuszczowej powinny dbać o zdrowy początek dnia, czyli zdrowe, pożywne śniadanie. Ten pierwszy posiłek dnia jest ważny dla dzieci, osób będących na diecie, podejmujących codzienny wysiłek fizyczny, seniorów czy dla osób chorych. Śniadanie jest najistotniejszym posiłkiem, który gwarantuje nie tylko energię, ale też dobre samopoczucie, reguluje pracę mózgu, wspomaga pamięć, koncentrację i inne procesy zachodzące w organizmie.
Dlatego od tego, rozjemy na śniadanie będzie zależało, w jaki sposób będziemy funkcjonować przez cały dzień. Co powinno znaleźć się na naszym talerzu podczas śniadania? Ile jest kalorii w płatkach owsianych? Pić zieloną herbatę, a może sok owocowy? Śniadanie powinny być mało skomplikowane w przygotowaniu, ponieważ większości osobom rano zależy na czasie.
1. Wartości odżywcze płatków owsianych
Dbając o właściwą dietę warto wiedzieć ile kalorii zawiera dany produkt, a także czy jest bogaty w witaminy, minerały i inne składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dlatego komponując śniadanie należy wiedzieć czy przykładowo kaloryczność płatków owsianych jest duża czy mała, czy nie są alergenne i jakie mają wartości odżywcze.
Kaloryczność płatków owsianych nie jest duża, dlatego mogą być spożywane nie tylko na śniadanie, ale też i kolację. Oczywiście kalorie płatków owsianych mogą się zwiększyć, jeśli zostaną podane z wysokokalorycznym dodatkiem np. jogurtem. Dlaczego warto jeść płatki owsiane? Przede wszystkim płatki owsiane to bogactwo minerałów i witamin – witaminy z grupy B, witamina E. Niska kaloryczność płatków owsianych, duża zawartość błonnika to zalety tego posiłku.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
- Czy owsianka sprawdzi się w diecie redukcyjnej? - odpowiada dietetyk Monika Biziel
- Czy owsianka jest zdrowsza od innych płatków? - odpowiada dietetyk Maria Jagiełło
- Ile kalorii może mieć owsianka? - odpowiada dietetyk Krystyna Pogoń
Płatki owsiane zawierają bardzo ważne, cenne dla pracy organizmu kwasy tłuszczowe. Są to kwasy, których organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć, a dzięki nim nie dochodzi do powstawania zakrzepów, dlatego taki posiłek powinien znaleźć się w codziennym jadłospisie osób chorych na miażdżycę. Mała ilość kalorii w płatkach owsianych sprawia, że jest to stały posiłek zawodowych sportowców i osób, które podejmują codziennie większy wysiłek fizyczny. Owsianka to również propozycja dla osób cierpiących na alergię, ponieważ nie zawiera w sobie żadnych alergenów.
2. Z czym podawać płatki owsiane?
Kaloryczność płatków owsianych nie jest duża, ale aby podnieść ich walory smakowe można posiłek urozmaicić dodając owoce. Wszystko zależy od gustów kulinarnych i smakowych, ale najczęściej dodaje się jabłko w kawałkach, jagody, borówki, pokrojonego banana. Innym dodatkiem, który może podnieść kaloryczność płatków owsianych, ale nada im smaku są rodzynki czy suszone śliwki.
Oczywiście owsianka powinna być na mleku, ale są też zwolennicy jedzenia płatków owsianych z jogurtem naturalnym czy kefirem.