Karagen - zastosowanie, kontrowersje
Karagen jest substancją pochodzącą z chrząstnicy kędzierzawej (algi morskie). Jest wykorzystywany w przemyśle spożywczym jako zagęstnik. Symbol karagenu jako dodatku do żywności to E407.
1. Karagen – zastosowanie
Karagen jest wykorzystywany w przemyśle spożywczym jako substancja zagęszczająca. Symbol karagenu jako dodatku do żywności to E407. Stosuje się go do stabilizacji zawiesin i emulsji.
Karagen wykorzystuje się w produkcji dżemów, jogurtów owocowych, niektórych ciast, gotowych mas, kakao, mleka skondensowanego, a także innych napojów.
Karagen można znaleźć także przemyśle mięsnym. Wykorzystuje się go do nastrzykiwania mięsa a także w wyrobach wędliniarskich. Jest obecny w kiełbasie i konserwach. Zastosowanie karagenu w kiełbasie sprawi, że wstrzyknięta w nią woda zamienia się w galaretkę i można wstrzyknąć jej jeszcze więcej.
Karagen jest wykorzystywany w przemyśle farmaceutycznym i drogeryjnym w produkcji leków, odżywek do włosów. Karageninę używa się w leczeniu choroby wrzodowej.
Symbol karagenu jako dodatku do żywności to E407.
2. Karagen – kontrowersje
Karagen jest substancją legalną i bardzo często stosowaną w polskim przemyśle. Jednak budzi on wiele kontrowersji. Niektórzy lekarze przestrzegają przed spożyciem karagenu, ponieważ oskarżają go o przyczynę zapalenia jelit, owrzodzenia a także powstawania nowotworów żołądka.
Profesor Joanne Tobacman z University of Illinois at Chicago w swoich badaniach potwierdza wpływ karagenu na organizm człowieka. Uczona dowodzi, że karagen przyczynia się do zapalenia jelit, owrzodzenia, powstawania guzów i nowotworów. Podobne zdanie w tej kwesti reprezentuje Międzynarodowa Agencja Badania Raka (IARC). Zdaniem agencji E 407 powoduje nowotwory złośliwe.
Karagen sam w sobie nie jest szkodliwy. Szkodliwe działanie karagenu jest spowodowane połączeniem z bakteriami, procesem przetwórczym, a także sokiem żołądkowym.