Kebab - kalorie, informacje
Kebab to popularna na całym świecie potrawa kuchni arabskiej. Od kilku lat kebab święci również tryumfy w Polsce, gdzie jest sprzedawany w licznych restauracjach i budkach. Kebab to potrawa posiadająca wiele odmian i wariantów, tak więc w różnych lokalach spotkać możemy różne potrawy kryjące się pod nazwą kebab.
1. Ile kalorii ma kebab?
Różnorodność rodzajów kebabu to cecha, która pozornie utrudnia określenie ile kalorii może zawierać jedna porcja tego dania. Wartość energetyczna kebabu może różnić się w zależności od zastosowanych składników lub rodzaju ciasta, mięsa czy sosu użytego do przygotowania dania. Jedno jest jednak pewne - wartość kaloryczna kebabu nigdy nie będzie niska.
Typowy kebab spożywany w Polsce to kebab w bułce, przygotowany z baraniny, z dodatkiem surówki warzywnej, krojonych pomidorów i ogórków, kukurydzy, cebuli i sosu przygotowanego na bazie śmietany, majonezu i czosnku. Jest to prawdziwe zatrzęsienie składników. Taką ilość żywności spożywamy zazwyczaj na obiad.
Kebab przygotowany w sposób opisany powyżej ważyć może średnio od 400 do 500 gramów. Na rynku dostępnych jest kilka wariantów rozmiaru. Taki kebab zawiera aż od 900 do 1000 kalorii. Jest to bardzo duża ilość, na którą składa się przeciętna ilość białka i zdrowych składników odżywczych i bardzo duża ilość tłuszczu pochodzącego z mięsa i sosu oraz pustych węglowodanów z ciasta wykonywanego najczęściej z drobno zmielonej mąki pszennej.
W zależności od rozmiarów i wariantów przygotowania tego dania, kebab może mieć jeszcze więcej kalorii. Często do kebabu dodaje się frytki smażone na głębokim oleju, które w znacznym stopniu podwyższają całkowitą wartość kaloryczną, a całość posypuje się do tego serem.
Pytania i odpowiedzi lekarzy na ten temat
- Czy częste jedzenie kebabów powoduje mdłości i nabrzmiały brzuch? - odpowiada mgr Martyna Korczyńska
- Co powoduje wzdęcia, mdłości i biegunke po fast foodach? - odpowiada mgr inż. Ewa Saborska Scheiterbauer
- Ile kalorii może mieć kebab? - odpowiada mgr Maria Kreid
Jak widzimy, istnieje kilka sposobów na to, aby uczynić to danie prawdziwą bombą kaloryczną. Kebab spożywany raz na jakiś czas nie spowoduje wielkiego wzrostu wagi, jednak spożywany regularnie da naszemu organizmowi wiele pustych kalorii i mało potrzebnych składników odżywczych.
2. Co to jest döner kebab?
Kebab znany w Polsce to najczęściej tak zwany döner kebab, co oznacza "obracające się pieczone mięso". Mięso używane do produkcji kebabów to najczęściej baranina, chociaż zdarzają się także kebaby, gdzie serwuje się cielęcinę lub mięso drobiowe. Kebab nie jest jednak serwowany z wieprzowiną, co wynika z przekonań religijnych panujących w kraju, z którego pochodzi kebab.
Mięso skrawane z rożna, na którym opiekają się kolejne warstwy jest podstawowym składnikiem kebabu, jednak oprócz tego najczęściej dodaje się do niego surówkę z owczym serem lub serem feta, stworzoną z kapusty białej lub kapusty pekińskiej, marchewki lub sałaty. Oprócz tego, do kebabu często dodaje się krojone w plastry warzywa, takie jak pomidor lub ogórek.
Sosy do kebabu bazują najczęściej na śmietanie i majonezie i występują w wariantach łagodnym, mieszanym bądź ostrym. Kebab podaje się w bułce, jednak spotykane są także warianty takie jak kebab w picie lub bułce. Wiele lokali serwujących to danie dodaje do niego swoje własne dodatki, w czym ogranicza ich tylko wyobraźnia. Niekiedy możemy spotkać kebab z frytkami lub serem.