Trwa ładowanie...

Kiczeri – jak je przygotować i dlaczego warto jeść?

Avatar placeholder
Monika Grudzińska 18.09.2020 14:32
Kiczeri to tradycyjna potrawa kuchni indyjskiej
Kiczeri to tradycyjna potrawa kuchni indyjskiej (123rf)

Kiczeri to proste w przygotowaniu danie jednogarnkowe i potrawa, którą stosuje się przy ajurwedyjskich kuracjach oczyszczających oraz wzmacniających organizm. Jego bazę stanowi ryż basmati, fsola mung lub czerwona soczewica oraz specjalna mieszanka przypraw garam masala. Jak przygotować kiczeri? Dlaczego warto je jeść?

spis treści

1. Co to jest kiczeri?

Kiczeri to tradycyjna potrawa kuchni indyjskiej: odżywcza, sycąca i lekkostrawna. To jednogarnkowe danie jest jednak nie tylko pyszne i pożywne. Można je stosować w kuracjach oczyszczających i wzmacniających organizm.

Podstawą kiczeri jest ryż basmati, fasola mung oraz specjalna mieszanka przypraw. Niemniej jest to danie, na które przepis jest bardzo elastyczny. Okazuje się, że w Indiach swoją autorską recepturę posiada niemal każda pani domu. Niektóre dodają czerwoną lub żółtą soczewicę, inne groch. W przepisach można również znaleźć szpinak, marchew, mango czy pomidory. Kluczowe są przyprawy. W skład garam masali, o której mowa, najczęściej wchodzi: kmin rzymski, kolendra, pieprz czarny, kardamon, goździki, cynamon, pieprz cayenne i gałka muszkatołowa.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

2. Smakowe i prozdrowotne walory dania

Swoje walory smakowe i prozdrowotne kiczeri zawdzięcza prostym składnikom.

Fasola mung, superfoods ajurwedy, jest bogatym źródłem witamin, soli mineralnych i łatwo przyswajalnego białka. Ponadto usprawnia pracę wątroby, pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu. Z kolei ryż basmati jest lekkostrawny, ma niższy indeks hipoglikemiczny niż ryż o krótkim ziarnie. Ma nieco mniej wartości odżywczych, ale jest łatwiej trawiony.

Bardzo ważne jest również masło klarowane (ghee). To masło oczyszczone i podstawa kuchni ajurwedyjskiej. Posiada charakterystyczny, lekko orzechowy zapach i smak. Proces jego oczyszczania polega na długim i powolnym podgrzewaniu. W efekcie tworzą się dwie warstwy: substancje stałe oraz ciekłe, czyli właśnie czyste, klarowane i pozbawione zanieczyszczeń masło. Kropką nad i są przyprawy typowe dla kuchni indyjskiej, które mają pozytywny wpływ na organizm, oczyszczają go, rozgrzewają, a także przyspieszają metabolizm.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Składniki na kiczeri

Aby przygotować kiczeri, potrzebne będą takie składniki jak:

  • 1 szklanka ryżu basmati,
  • 2 szklanki czerwonej soczewicy lub fasoli mung,
  • warzywa: papryka, cukinia, marchew, jarmuż, słodki ziemniak, groszek (do wyboru),
  • masło klarowane ghee lub olej kokosowy,
  • przyprawy: po pół łyżeczki kuminu, kurkumy, nasion kolendry, a także kilka nasion kardamonu, szczypta asafetydy,
  • 2 łyżeczki startego imbiru,
  • pęczek kolendry lub natki pietruszki.

4. Przygotowanie potrawki

Przygotowanie kiczeri należy rozpocząć od namoczenia wypłukanego ryżu i fasoil/i soczewicy. Trwa to pół godziny, choć niektórzy zalecają moczenie ich przez kilka godzin, a nawet całą noc. Następnie do garnka należy wlać masło klarowane ghee. Po rozgrzaniu go trzeba wrzucić przyprawy, po czym prażyć je, potrząsając garnkiem. Następnym krokiem jest wrzucenie pokrojonych warzyw i duszenie ich przez kilka minut.

Kolejna czynność to dodanie ryżu i fasoli/soczewicy, wmieszanie zawartości garnka i zalanie jej wrzącą wodą (na około 5 cm powyżej zawartości). Po dodaniu soli trzeba należy zakryć naczynie pokrywką. Danie musi się dusić na bardzo małym ogniu przez kwadrans. Aby było dobre, musi jeszcze chwilę postać (kilkanaście minut).

Podstawowy przepis i sposób przygotowania kiczeri jest jeszcze prostszy. Nie ma w nim warzyw. Wystarczą ziarna fasoli mung i ryż basmati (w proporcjach 2:1) oraz przyprawy.

5. Dlaczego warto jeść kiczeri?

Potrawka o konsystencji bardzo gęstej zupy z soczewicy i ryżu z dodatkiem wielu aromatycznych przypraw to idealna propozycja na lekki obiad lub kolację. Kiczeri można podawać z dodatkiem sałaty lub surówki, ze świeżą natką pietruszki, miętą, bazylią lub kolendrą. Ale to nie wszystko.

Kiczeri to potrawa stosowana również w ajurwedzie jako danie lecznicze. Mówi się, że ta niepozorna i banalna wręcz potrawa to najbardziej zbalansowany mix proteinowy, która odżywia i oczyszcza, reguluje przemianę materii, działa przeciwzapalnie i przeciwpasożytniczo. Potrawka pomaga również przy nagłych dolegliwościach, takich jak niestrawność, biegunka, biegunka, a spożywana regularnie wspomaga organizm w walce z przewlekłymi chorobami.

Aby poprawić trawienie, najlepiej spożywać kiczeri 1-2 razy w tygodniu. W celu oczyszczenia i wzmocnienia organizmu, należy jeść je na śniadanie, obiad i kolację, czyli cały dzień. Należy pamiętać, że im prostsza wersja dania tym mocniejsze będą jego właściwości oczyszczające i poprawiające trawienie.

To również posiłek w mono diecie. Wówczas je się kiczeri trzy razy dziennie nawet przez 5 dni. Bardzo ważne jest, by pić wówczas od 2 do 3 litrów wody. Okazuje się, że dzięki temu można zgubić kilka nadmiernych kilogramów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze