Kofeina może chronić przed rozwojem choroby Parkinsona
Poprawia metabolizm, obniża poziom cukru we krwi, pobudza do działania. Teraz okazuje się, że kawa może także zmniejszać ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona. I, co ważne, także u osób, które posiadają mutację genu za tę chorobę odpowiedzialnego. Takie badania opublikowali naukowcy Amerykańskiej Akademii Neurologii w piśmie Neurology. Ukazały się one 30 września 2020 r.
1. Choroba Parkinsona a spożycie kawy
W badaniu naukowców z AAN udział wzięły dwie grupy. 188 osób z chorobą Parkinsona oraz 180 osób bez niej. W obu grupach znajdowali się uczestnicy z mutacją genu LRRK2 odpowiedzialnego za ok. 3 proc. zachorowań na typową postać choroby Parkinsona oraz bez niej.
Neurolodzy, po szczegółowych badaniach, zwracali uwagę na ilość kofeiny we krwi, przyjrzeli się także inne substancjom, które są wytwarzane podczas metabolizowania kofeiny w organizmie. Porównali także różnice w obu grupach.
212 uczestników wypełniło także formularze, w których musieli podać dane dotyczące dziennego spożycia kawy. Co się okazało?
Nosiciele mutacji genu LRRK2 i chorzy na chorobę Parkinsona mieli o 76 proc. niższe stężenie kofeiny we krwi niż osoby zdrowe. Z kolei uczestnicy z chorobą Parkinsona i prawidłową kopią genu wykazywali o 31 proc. niższe stężenie kofeiny we krwi niż ci zdrowi.
Z kolei u osób z mutacją genu i chorobą Parkinsona pili mniej kawy, zawartość kofeiny w ich krwi była mniejsza aż o 41 proc. w porównaniu do uczestników chorych, z mutacją genu i bez niej.
"Wyniki te są obiecujące i zachęcają do przyszłych badań nad terapiami kofeinowymi i związanymi z kofeiną, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby Parkinsona u osób z tym genem" - wyjaśnia autorka badania Grace Crotty z Massachusetts General Hospital w Bostonie i członek American Academy Neurology.
Naukowcy rozważają też możliwość używania kofeiny jako biomerkera, który będzie wspomagał identyfikację osób z genem LRRK2. Warunkiem jest jednak względnie stabilny jej poziom we krwi.
2. Wcześniejsze badania
To nie pierwsze badania nad wpływem kawy oraz kofeiny na rozwój choroby Parkinsona. Wcześniejsze analizy skupiały się jednak na osobach, które nie posiadały genetycznych czynników ryzyka tej choroby.
Z kolei mutacja występująca w genie LRRK2 większa ryzyko zachorowania, choć jej posiadanie nie gwarantuje jednoznacznie rozwoju choroby. Dlatego naukowcy pracują nad identyfikacją czynników genetycznych i środowiskowych.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl