Trwa ładowanie...

Zatrucie metalami ciężkimi - objawy, sposoby na oczyszczenie organizmu

Oczyszczenie organizmu z metali ciężkich jest możliwe za pomocą koktajlu.
Oczyszczenie organizmu z metali ciężkich jest możliwe za pomocą koktajlu. (123rf)

Codziennie jesteśmy narażeni na działanie metali ciężkich. Spożywamy je wraz z pożywieniem, a także mamy z nimi bezpośrednią styczność używając na przykład sprzętów kuchennych. Toksyny gromadzą się w naszym organizmie, a ich nadmiar ma negatywny wpływ na zdrowie i funkcjonowanie narządów. Bardzo ważne jest pamiętanie o oczyszczaniu organizmu, nie jest to trudne, a ma dobroczynny wpływ na organizm. Jak pozbyć się metali ciężkich?

spis treści

1. Objawy zatrucia metalami ciężkimi

Jesteśmy narażeni na działanie takich metali ciężkich jak rtęć, kadm czy arsen. Trudno się ich ustrzec, ponieważ znajdują się niemal wszędzie: w pożywieniu, wodzie, kosmetykach, lekach, a nawet w sprzęcie kuchennym.

Jednorazowy kontakt z jednym z metali ciężkich w dużej ilości skutkuje mdłościami i wymiotami. Mogą pojawić się też bóle głowy i drgawki.Inne objawy zatrucia metalami ciężkimi:

  • złe samopoczucie,
  • kłopoty z koncentracją uwagi,
  • bezsenność,
  • problemy trawienne,
  • problemy z płodnością.
Zobacz film: "Jedzenie, które postarza. Te pokarmy dodadzą ci lat"

Żeby ocenić, czy jesteśmy zatruci, musimy przeprowadzić analizę pierwiastkową włosa. Metale ciężkie w nadmiarze osadzają się na narządach wewnętrznych i komórkach.

2. Sposoby na zatrucie metalami ciężkimi

Zbyt duża ilość metali ciężkich w organizmie ma negatywny wpływ na stan zdrowia i może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Z tego względu należy regularnie oczyszczać swój organizm, korzystając z naturalnych metod.

(123rf)

2.1. Kolendra

Kolendra to przyprawa o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym, antycholesterolowym i oczyszczającym. Pomaga usuwać rtęć, kadm i ołów. Udowodnili to w 1996 roku dwaj japońscy naukowcy, którzy podawali osobom dorosłym 4 porcje kolendry przez 3 tygodnie.

Jak usunąć metale ciężkie, wykorzystując świeżą kolendrę? Przez 3-6 tygodni można jeść 2 łyżeczki pesto z tego ziela dziennie. Innym sposobem jest picie naparu z tej rośliny. Żeby go przygotować, wystarczy łyżkę świeżej kolendry zaparzać w szklance wody przez kwadrans.

Warto dodawać ją też do większości potraw. Kolendra jest bezpieczna dla dzieci i kobiet w ciąży, ponieważ wzmacnia system immunologiczny, zwalcza infekcje i kolkę. Podczas detoksykacji szkodliwe substancje są przenoszone do innych części ciała.

Konieczne jest połączenie zioła z innym składnikiem, który całkowice zwiąże i usunie toksyny z organizmu. W tej roli doskonale sprawdzi się chlorella lub spirulina.

(123rf)

2.2. Chlorella

Chlorella jest zieloną, słodką algą. Wspomaga gojenie się ran, pobudza funkcjonowanie układu odpornościowego, jest skuteczna przy zaparciach oraz zatruciach jelitowych.

Z powodzeniem odtruwa organizm z toksyn, dzięki temu, że wiąże metale ciężke i pestycydy. Zdolność chlorelli do pochłaniania zanieczyszczeń stanowi prawdziwą ulgę dla wątroby, której kluczowym zadaniem jest eliminacja szkodliwych substancji z naszego organizmu.

Można ją kupić w postaci proszku (100 g za ok. 40 zł). Dostępna jest także w formie tabletek (200 pigułek kosztuje około 30 zł).

2.3. Koktajl detoksykujący

Dzięki połączeniu kolendry z chlorellą możemy usunąć aż 80 procent metali ciężkich z organizmu. W trakcie detoksu metale ciężkie są przenoszone do innych partii ciała (bywa, że kolendra wyciąga więcej toksyn niż jest w stanie).

Alga je wiąże i pomaga całkowicie wydalić, jednocześnie pochłania też zanieczyszczenia. Kolendrę z chlorellą najlepiej spożywać w postaci koktajlu.

Składniki:

  • 1 łyżeczka chlorelli,
  • garść świeżej kolendry,
  • 1 jabłko,
  • 1 kiwi,
  • pół szklanki zimnej wody.

Przygotowanie:

Myjemy kolendrę pod bieżącą wodą, a następnie siekamy. Obieramy owoce ze skórki i kroimy na kawałki. Wszystkie składniki wrzucamy do kielicha blendera. Miksujemy do uzyskania koktajlu o gładkiej konsystencji.

Należy pić ten napój przez 6 tygodni. W efekcie organizm będzie funkcjonował sprawniej, a my będziemy cieszyć się lepszym samopoczuciem. Ryzyko rozwoju poważnych chorób się zmniejszy.

Zobacz także:

2.4. Selen

Ten składnik mineralny zmniejsza toksyczne działanie metali ciężkich, takich jak kadm, rtęć i srebro. Można go suplementować lub wprowadzić do jadłospisu produkty spożywcze, które zawierają selen.

Pokarmy bogate w ten pierwiastek to między innymi:

  • brokuły,
  • cebula,
  • czosnek,
  • jajka,
  • orzechy brazylijskie,
  • drożdże.

Warto pamiętać, że nadmiar tego składnika jest niezdrowy. Pozostałe substancje, które sprzyjają pozbywaniu się tych toksycznych substancji z organizmu, to witamina C (współpracuje z selenem) oraz wapń i cynk, które sprzyjają eliminowaniu ołowiu, kadmu i aluminium.

2.5. Błonnik nierozpuszczalny

Źródłem metali ciężkich jest też pożywienie. Dlatego, aby uniknąć ich nagromadzenia, powinniśmy stosować zdrową, zbilansowaną dietę, która dostarcza niezbędnych składników odżywczych. Ich niedobór podnosi tempo przyswajania toksycznych substancji.

Dieta powinna więc być bogata między innymi w błonnik nierozpuszczalny. Ten składnik pokarmowy wiąże szkodliwe substancje i usprawnia ich usuwanie z organizmu. Wspiera proces oczyszczania i nie dopuszcza do tego, aby metale przenikały do komórek.

Znajdziemy go w warzywach i owocach. Rośliny te dostarczają też związków, które uaktywniają enzymy detoksykujące. Inne źródła błonnika to brązowy ryż, kasza gryczana i jaglana, otręby pszenne.

2.6. Aktywność fizyczna

Każda aktywność fizyczna sprzyja oczyszczaniu organizmu z toksyn, ponieważ są one wydalane na zewnątrz przez skórę wraz z potem. Ponadto ruch powoduje, że w naszym ciele wzrasta poziom enzymów, które biorą udział w jego odtruwaniu.

Jak ćwiczyć, żeby pozbyć się metali ciężkich? Najlepiej wykonywać ćwiczenia aerobowe przez około pół godziny 3-5 razy tygodniowo. Po treningu koniecznie weźmy prysznic.

2.7. Sauna

Innym sposobem na wypocenie toksyn, jeśli nie możemy lub nie lubimy ćwiczyć - jest sauna, ponieważ ułatwia oczyszczanie organizmu. Możemy też skorzystać z łaźni parowej, która stymuluje pocenie się - naturalny sposób detoksykacji organizmu.

Jak często chodzić do sauny? Żeby usunąć metale ciężkie, warto odwiedzać to miejsce co drugi dzień i spędzać w nim około 5 minut. Pamiętajmy, żeby uzupełniać poziom utraconych płynów, pijąc duże ilości wody. Po wyjściu z sauny trzeba wziąć prysznic, który oczyści skórę z toksyn i zapobiegnie ich ponownemu wchłonięciu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze