Trwa ładowanie...

Koktajl, który zabija głód. Porównują go do Ozempicu

Avatar placeholder
06.04.2024 18:54
"Oatzempic" to naturalny koktajl odchudzający
"Oatzempic" to naturalny koktajl odchudzający (TikTok)

Ograniczona dostępność i wysoka cena leków z semaglutydem takich jak Ozempic czy Wegovy skłania pacjentów do szukania naturalnych alternatyw wspomagających walkę z nadprogramowymi kilogramami. W mediach społecznościowych popularność zyskuje trend "Oatzempic". Internauci dzielą się trikami na oszukanie głodu z użyciem popularnych produktów spożywczych.

spis treści

1. Ozempic a odchudzanie

Glutydy zawarte w preparatach leczniczych (Ozempic, Wegovy - semaglutyd, Saxenda - liraglutyd) skutecznie stosowane są w leczeniu cukrzycy typu 2. Od kilku lat mówi się o nich coraz częściej także w kontekście leczenia otyłości, która sama może prowadzić do cukrzycy typu 2.

Glutydy pomagają regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększanie wydzielania insuliny i zmniejszanie wydzielania glukagonu, a co za tym idzie - znacząco hamują łaknienie.

Zobacz film: "Przepis na poranna herbatę, która przyśpieszy metabolizm"

Z tego powodu, leki te zaczęły być coraz częściej nadużywane w celu redukcji wagi przez osoby niezagrożone otyłością, co doprowadziło do ogromnego popytu i problemów z dostępnością leku dla osób o medycznych wskazaniach do jego stosowania, ale także do licznych skutków ubocznych spowodowanych stosowaniem glutydów bez konsultacji z lekarzem.

Chociaż preparaty z glutydami są coraz częściej zapisywane przez lekarzy także w celu leczenia otyłości (jako metoda zapobiegająca rozwojowi, a następnie konieczności leczenia cukrzycy typu 2), ich ograniczona ilość w aptekach i cena (od 400 zł w górę za miesięczną kurację bez refundacji) negatywnie wpływają na ich dostępność dla wszystkich potrzebujących pacjentów.

Zainteresowani utratą kilogramów szukają więc alternatywnych metod, które wspomogą ich w procesie redukcji wagi. I chociaż warto podkreślić, że żadne naturalne produkty żywieniowe nie zastąpią terapii farmakologicznej w przypadku jasnych wskazań medycznych, to mogą one nieinwazyjnie wspomóc proces odchudzania, wydłużając czas poczucia sytości po jedzeniu.

@lustforadventuremom Trying out @TheChorroKing💩👑 ‘s weight loss drank! 1/2c oats, 1c water abd 1/2 a lime squeezed #oatmeallimedrink #ozempicdrink #weightloss ♬ original sound - Lust For Adventure Mom

2. Oatzempic - magiczny koktajl na odchudzanie?

Połączenie słów "oat" (ang. owies) i "Ozempic" to fraza, pod którą w mediach społecznościowych można znaleźć liczne filmiki z przepisami na koktajl, który, zdaniem internautów oszukuje ośrodek głodu, zmniejsza łaknienie i zapewnia długotrwałe uczucie sytości.

Na koktajl składają się:

  • filiżanka wody,

  • filiżanka płatków owsianych,

  • sok z połówki limonki.

Wszystkie składniki są mieszane razem w blenderze kielichowym, aż uzyskają jednolitą konsystencję - odrobinę gęstszą od mleka.

Czy ta mieszanka ma szansę zadziałać jako pomoc przy odchudzaniu? Tak, bo dobroczynne właściwości płatków owsianych są znane już od dawna. Jest to produkt bogaty w błonnik, który pozytywnie wpływa na uczucie sytości, reguluje pracę układu pokarmowego, a jednocześnie zawiera wiele witamin i składników mineralnych.

Co do limonki - jak każdy kwaśny cytrus - posiada ona niski indeks glikemiczny, a dodatkowo może spowalniać wchłanianie cukrów przyjmowanych z pożywienia i wspomagać metabolizm tłuszczów. Chociaż cudotwórczy wpływ legendarnej wody z cytryną na odchudzanie został już obalony przez naukowców, a jego efekty wcale nie są tak spektakularne, jak długo się twierdziło, cytryny i limonki są zdrowymi dodatkami do diety, które przede wszystkim dostarczają organizmowi witamin.

@lovelyalaurra

Trying the OATzempic diet..

♬ original sound - Ana Laura

3. Jakie produkty hamują głód?

Jest wiele produktów spożywczych, które od lat polecane są przez dietetyków i ekspertów od żywienia w diecie redukcyjnej. Większość z nich cechuje się właśnie wysoką zawartością błonnika, który zwiększa uczucie sytości i zapobiega napadom "wilczego głodu".

Są to m.in.:

  • pieczywo razowe i pełnoziarniste,

  • kasze (zwłaszcza gryczana czy jęczmienna),

  • rośliny strączkowe takie jak fasola czy groch (jednocześnie bogate w białko),

  • pełnoziarniste makarony i ryż.

Do produktów bogatych w błonnik zaliczają się także orzechy i pestki, które zdecydowanie powinny zostać wprowadzone do diety redukcyjnej nie tylko ze względu na zawartość włókna pokarmowego, ale także zdrowych kwasów tłuszczowych. Warto jednak mieć na uwadze, że są to produkty kaloryczne, więc ich ilość w diecie powinna być symboliczna, jeśli jednym z celów diety ma być redukcja kalorii.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze