Trwa ładowanie...

"Jedzenie jest lekarstwem". Naukowcy prezentują najzdrowszą dietę, która może wydłużyć życie

 Karolina Rozmus
12.05.2022 17:20
Jedzenie może wpłynąć na długość naszego życia. Badacze odkryli, co je wydłuży
Jedzenie może wpłynąć na długość naszego życia. Badacze odkryli, co je wydłuży (Getty Images)

Na łamach renomowanego czasopisma naukowego "Cell", ukazały się wyniki analiz nad sposobem żywienia, który może wydłużyć nasze życie. Badacze są zdania, że ograniczając w diecie cukier, białą mąkę i czerwone mięso, można dożyć nawet setki. Polecają także, by trzy razy w roku przeprowadzać specjalny post, który oczyści organizm z toksyn i złogów. Jakie jeszcze są zalecenia?

spis treści

1. Najzdrowsza dieta

Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii nie mają wątpliwości, że dieta powinna być zależna od naszego wieku, genów, predyspozycji, ale też kondycji zdrowotnej, w tym nietolerancji pokarmowych czy trybu życia. Jednak przegląd setek badań – od badań komórkowych i na modelach zwierzęcych po badania kliniczne i epidemiologiczne – pozwolił badaczom zidentyfikować pewien korzystny dla każdego człowieka model żywienia.

Opiera się na balansie pomiędzy średnim lub wysokim spożyciem węglowodanów nierafinowanych i niskim (lecz nie deficytowym!) poziomie białka – w przewadze roślinnego, a w niewielkiej części pochodzącego od ryb.

Zobacz film: "Dieta zapewniająca długie życie. Naukowcy chwalą odkryciem po 100 latach badań"

2. Co powinna zawierać dieta długowieczności?

W istocie to nie jest rodzaj konkretnej diety, co zalecenia żywieniowe, które sprawią, że jedzeniem stanie się lekiem – chroniącym przed rozwojem chorób i tym samym wpływającym na wydłużenie życia.

Dieta długowieczności powinna zawierać:

  • rośliny strączkowe,
  • ryby i niewielka ilość białego mięsa, zapewniające odpowiedni, niski, ale nie deficytowy poziom białka,
  • tłuszcze roślinne (obecne w oliwie z oliwek czy orzechach) – stanowiące 30 proc. dziennego spożycia kalorii,
  • wysoki poziom węglowodanów nierafinowanych, czyli nieprzetworzonych lub przetworzonych w niewielkim stopniu węglowodanów obecnych w owocach, warzywach i produktach pełnoziarnistych.

- Produkty zbożowe, orzechy i rośliny strączkowe to moc fitozwiązków, kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, błonnika pokarmowego i przeciwutleniaczy, których warto szukać również w warzywach i owocach. To jest klucz do zdrowia układu pokarmowego i całego organizmu – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie dietetyczka, dr n. o zdrowiu Hanna Stolińska.

Dieta wyklucza zaledwie kilka składników – przede wszystkim węglowodany rafinowane, czyli mówiąc w skrócie: cukier oraz białą mąkę.

- Bez żadnych wartości, bez witamin, bez składników mineralnych, bez błonnika pokarmowego. Z diety moich pacjentów białą mąkę wyrzucam zdecydowanie. Ona nie jest do niczego potrzebna, to puste kalorie, a przecież po to jemy, by odżywić nasz organizm – mówi dietetyczka i radzi: - Zwłaszcza że bez większych problemów można białą mąkę zastąpić, np. mąką orkiszową. To inna, zdrowsza odmiana pszenicy, która smakuje podobnie jak mąka pszenna. To dobry wybór, który polecam moim pacjentom.

W diecie długowieczności nie ma miejsca również na czerwone mięso i mięso przetworzone. Dr Stolińska przyznaje, że diety bogate w te grupy produktów mogą promować powstawanie nowotworów, ale też wiąże się je z chorobami układu krążenia, a przede wszystkim z powstawaniem stanu zapalnego w organizmie, który sprzyja wielu procesom chorobotwórczym.

- Badania wykazały, że taka dieta – obfitująca w mięso, a konkretnie w duże ilości białka odzwierzęcego, powoduje również szybsze starzenie się organizmu – mówi ekspertka. Dodaje, że nie trzeba wykluczać całkowicie mięsa, zwłaszcza jeśli diety roślinne nie wydają nam się atrakcyjne.

- Kluczem jest jednak ograniczenie mięsa na rzecz zwiększenia podaży roślin strączkowych, których mamy mnogość do wyboru – podkreśla dr Stolińska.

To jednak nie wszystko.

3. Post i właściwe BMI na straży długowieczności

Badacze opisują na łamach "Cell", że korzystniejsze niż liczenie kalorii jest trzymanie się prostej zasady – utrzymywania BMI (ang. Body Mass Index) poniżej 25, przy zachowaniu odpowiedniej dla wieku czy płci tkanki tłuszczowej.

Z kolei przyglądając się badaniom dotyczącym tzw. postu przerywanego (ang. Intermittent Fasting, IF), naukowcy dostrzegli, że jego stosowanie rzeczywiście może wpływać korzystnie na nasze zdrowie. Zdaniem badaczy w ciągu doby powinniśmy przez 12 godzin pościć, a posiłki spożywać w tzw. okienku żywieniowym, czyli w pozostałych 12 godzinach w ciągu doby.

Do tego warto trzy razy w ciągu roku przez okres pięciu kolejnych dni przeprowadzać pełny post, czyli pić duże ilości wody (2,5-3 litry) i spożywać minimalne ilości zdrowego jedzenia.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze