Król kiszonek. Wymiata złogi z jelit i chroni mózg przed uszkodzeniem
W naszym kraju jest najchętniej spożywany w wersji pieczonej lub gotowanej jako dodatek do dania głównego. Warto jednak zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia kulinarne i wypróbować kiszonego kalafiora. Ta nietypowa kiszonka zaskakuje nie tylko swoimi walorami smakowymi, ale również szerokim spektrum prozdrowotnych właściwości. Koniecznie włącz go do codziennego menu.
1. Co kryje w sobie kiszony kalafior?
W składzie kiszonego kalafiora znajdziemy m.in.: witaminę A, C, E i K, witaminy z grupy B, błonnik pokarmowy oraz takie składniki mineralne jak żelazo, magnez, jod, cynk, mangan i potas.
Dzięki zawartości cennych elementów kiszony kalafior wpływa korzystnie na pracę układu nerwowego, chroni mózg przed mikrouszkodzeniami oraz poprawia pamięć i koncentrację. Zawartość włókna pokarmowego sprawia, że kiszony kalafior skutecznie oczyszcza organizm ze złogów pokarmowych, obniża ryzyko rozwoju stanów zapalnych w jelitach oraz stymuluje wydzielanie soków trawiennych.
Ten naturalny probiotyk usprawnia proces trawienny i hamuje objawy biegunki spowodowane stosowaniem antybiotyków. Kiszony kalafior ma niski indeks glikemiczny i nie powoduje nagłych wahań cukru w krwiobiegu. Dlatego śmiało mogą po niego sięgać osoby chore na cukrzycę.
2. Król kiszonek chroni przed rakiem
Ta niezwykła kiszonka ma w sobie także sulforafan, który wykazuje silne właściwości przeciwutleniające. Podobnie jak inne antyoksydanty, substancja ta chroni nasz organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, opóźnia proces starzenia i zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory. Żeby wzbogacić smak i zwiększyć dobroczynne działanie kiszonego kalafiora, warto dodać do niego kurkumę.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl