Trwa ładowanie...

Dodajesz do piwa? Nieświadomie wykańczasz mięsień serca

 Katarzyna Prus
22.06.2023 09:51
Król wakacyjnych drinków. Możesz zaszkodzić sercu
Król wakacyjnych drinków. Możesz zaszkodzić sercu (Getty Images)

Polski klasyk chętnie zamawiany szczególnie latem, może poważnie zaszkodzić. Piwo z sokiem malinowym może poważnie zaszkodzić. Uwielbiany przez wielu Polaków słodki trunek nie jest najlepszym wyborem na upały.

spis treści

1. Piwo z sokiem szkodzi sercu

Wielu Polaków, szczególnie kobiet uważa, że na upalne lato nie ma nic lepszego, niż zimne piwo z sokiem malinowym.

Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że ten niewinny drink może być niebezpieczny dla zdrowia. Lekarze ostrzegają, by z nim nie przesadzać.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

- Alkohol ma działanie proarytmiczne, czyli powoduje zaburzenia rytmu serca. Wahania poziomu cukru działają analogicznie. Podobnie wpływa na organizm wódka z colą lub alkohol w połączeniu z energetykami – wyjaśniał w rozmowie z WP abcZdrowie kardiolog dr n. med. Andrzej Głuszak.

Piwo z sokiem malinowym może poważnie zaszkodzić
Piwo z sokiem malinowym może poważnie zaszkodzić (Getty Images)

Zaburzenia rytmu serca mogą skutkować m.in. migotaniem przedsionków, które sprzyja powstawaniu zakrzepów. Efektem może być udar i niewydolność serca, a to już może się skończyć tragicznie.

- Zarówno piwo z sokiem, jak i wódka z colą albo wódka w połączeniu z napojem energetycznym mogą zwiększać pobudliwość serca. Wzrasta ryzyko zaburzeń rytmu, w tym migotania przedsionków i częstoskurczów - zwracał uwagę kardiolog.

2. Choroby serca i zaburzenia metaboliczne

Na tym jednak nie koniec. Dr Głuszak ostrzega, że picie takich drinków skutkuje "ucieczką potasu i magnezu z organizmu".

- Takie napoje wyczerpują mięsień serca i mogą prowadzić do zmian degeneracyjnych. Zaburzenia rytmu uczestniczą w błędnym kole uszkadzającym serce i dającym powikłania, w tym powikłania zatorowe – zaznaczał dr Głuszak.

Warto też pamiętać, że picie piwa wiąże się z podwyższonym poziomem tłuszczu trzewnego.

- Coraz więcej osób, nawet w wieku 20-25 lat, ma znacznie przekroczoną normę tłuszczu trzewnego. To już prawdziwa plaga. Nic więc dziwnego, że w wieku 40 lat są już diagnozowane jej skutki, w tym choroby serca czy insulinooporność - podkreślała w rozmowie z WP abcZdrowie Honorata Mruk-Mazurkiewicz, dietetyk kliniczny i psychodietetyk.

To wynik nieprawidłowej diety, w tym dużych ilości alkoholu.

- U większości młodych osób to przede wszystkim piwo, w tym piwa smakowe, które - przez substancje słodzące - jeszcze bardziej sprzyjają gromadzeniu się tłuszczu trzewnego. Takie działanie mają też piwa bezalkoholowe, szczególnie smakowe, których dodatki mogą się przyczynić do zaburzeń metabolicznych - ostrzegała ekspertka.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze