Trwa ładowanie...

Czy piwo bezalkoholowe jest zdrowe?

Avatar placeholder
21.12.2022 14:40
Czy piwo bezalkoholowe jest zdrowe? Okazuje się, że może przynosić pewne korzyści.
Czy piwo bezalkoholowe jest zdrowe? Okazuje się, że może przynosić pewne korzyści. (Adobe Stock)

Czy piwo bezalkoholowe jest zdrowe? Okazuje się, że może przynosić pewne korzyści. To możliwe, ponieważ obecne są w nim witaminy, składniki mineralne, aminokwasy oraz przeciwutleniacze, a także woda. Ważne jednak, by napój nie zawierał zbędnych dodatków w postaci słodzików, takich jak cukier czy syrop glukozowo-fruktozowy, a i nie był spożywane w nadmiarze. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Czy piwo bezalkoholowe jest zdrowe?

Czy piwo bezalkoholowe jest zdrowe? Okazuje się, że ma pewien potencjał. Decyduje o tym przede wszystkim jego skład i zawartość składników o właściwościach prozdrowotnych. Mowa o flawonoidach, które są obecne w słodzie oraz związków polifenolowych pochodzących z chmielu. To substancje o działaniu przeciwutleniającym, przeciwzapalnym oraz antykarcynogennym i estrogennym (co oznacza, że może pomagać łagodzić objawy menopauzy).

Ponadto piwo 0% może zawierać minerały, takie jak potas, wapń, fosfor, niewielkie ilości siarki i cynku. Trzeba jednak mieć na uwadze, że na zawartość składników mineralnych wpływa rodzaj ziarna, chmielu, wody i drożdży.

Jeśli chodzi o witaminy, to są to witaminy z grupy B, takie jak niacyna (witamina B3), ryboflawina (witamina B2), kwas pantotenowy (witamina B5), pirydoksyna (witamina B6) czy cyjanokobalamina (witamina B12). W ich przypadku zawartość także może różnić się w zależności od procesu technologicznego i rodzaju surowca.

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

Warto także pamiętać, że piwo bezalkoholowe, choć nie może być traktowane jako lek na bezsenność czy uspokojenie się, może pomóc w zasypianiu. Zawarty w nim chmiel wykazuje właściwości uspakajające i wyciszające, poprawiające nastrój.

Jest jeszcze jedna kwestia. Piwo 0 % jest też lepszym wyborem niż piwo tradycyjne, alkoholowe, ponieważ nie zawiera etanolu, substancji o niekorzystnym wpływie zdrowie.

Czy piwo bezalkoholowe nawadnia?

Piwo alkoholowe dostarcza wodę do organizmu, nie wykazując właściwości diuretycznych. Ma więc właściwości nawadniające. Diuretycznie działa alkohol, którego piwo bezalkoholowe nie zawiera bądź obecne są w nim jedynie śladowe jego ilości.

2. Kiedy piwo alkoholowe jest zdrowe?

Aby piwo bezalkoholowe mogło być zdrowe i nietuczące, przed zakupem należy przeanalizować jego skład. Im krótszy, tym lepiej. Warto wybierać napoje bez dodatku słodzików: cukru, syropu fruktozowego czy glukozowo-fruktozowego.

Piwo bezalkoholowe, które zawiera jedynie wodę, słód jęczmienny, chmiel i wyciąg z szyszek chmielowych czy naturalne aromaty w porcji 100 ml dostarcza mniej więcej 20 kcal, w tym około 5 g węglowodanów. Piwo z dodatkiem cukru czy syropu glukozowo-fruktozowego dostarcza 40 kcal w 100 ml, w tym 7,6 g cukru.

Można kupić także bezalkoholowe piwo smakowe, którego skład przedłużają nie tylko słodziki, ale i sok cytrynowy z zagęszczonego soku, kwas cytrynowy, koncentraty soku z czarnej marchwi, stabilizatory, takie jak mączka chleba świętojańskiego czy guma arabska (której nadmierne spożycie wywołuje efekt przeczyszczający).

Spożywanie piwa bezalkoholowego może przynosić korzyści zdrowotne, także tylko wtedy, gdy jest spożywane w umiarkowanej ilości. Nadmierne spożycie może prowadzić do nadmiaru kalorii w diecie i wzrostu wagi ciała.

3. Kto nie powinien pić piwa bezalkoholowego?

Piwo bezalkoholowe nie może być spożywane przez wszystkich. Przeciwwskazaniem jest na przykład:

Czy piwo bezalkoholowe mogą pić dzieci i nieletni?

Skoro piwo 0% nie zawiera alkoholu, a i wykazuje potencjał prozdrowotny, to czy mogą je pić dzieci i młodzież? Nie jest to dobry pomysł. Wprawdzie taki napój nie zawiera alkoholu (bądź obecne są w nim śladowe ilości), niemniej jego spożywanie wpływa na kształtowanie niewłaściwych nawyków, także żywieniowych.

Piwo bezalkoholowe w ciąży i podczas laktacji

Jeśli chodzi o okres ciąży i laktacji, nie zaleca się picia napojów alkoholowych i tych w typie bezalkoholowych. Nie ustalono bezpiecznej dawki alkoholu dla ciężarnych i karmiących, a piwo bez alkoholu może zawierać do 0,5% alkoholu etylowego. Trzeba pamiętać, że alkohol ma działanie teratogenne, czyli uszkadzające rozwijający się w łonie matki płód.

Piwo bezalkoholowe a alkoholizm

Czy piwo bezalkoholowe uzależnia? Napój nie wywołuje somatycznych skutków ubocznych, ale jest niebezpieczne w przypadku osób uzależnionych, które próbują wyleczyć się z alkoholizmu. U alkoholika piwo 0% może wywołać głód alkoholowy i stać się przyczyną powrotu do nałogu. Jednocześnie tego rodzaju napój nie uzależnia osoby zdrowej, która nie ma problemu z niekontrolowanym piciem alkoholu.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze