Trwa ładowanie...

Najgorszy do smażenia. Nie można go podgrzewać, skutki są fatalne

Avatar placeholder
19.01.2025 13:47
Polacy nagminnie popełniają ten błąd
Polacy nagminnie popełniają ten błąd (Getty Images)

Olej słonecznikowy to jeden z najbardziej popularnych produktów spożywczych. Niestety Polacy nagminnie popełniają błąd, używając go do smażenia. Wysoka temperatura ewidentnie mu nie służy, a jego podgrzewanie może się poważnie odbić na zdrowiu. Jakimi olejami warto go więc zastąpić?

spis treści

1. Unikaj smażenia na oleju słonecznikowym

Olej słonecznikowy jest jednym z najczęściej używanych tłuszczów w polskich kuchniach. Choć ceniony za swoje właściwości odżywcze i przystępną cenę, jego niewłaściwe stosowanie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas jego używania.

Specjaliści zalecają, aby unikać podgrzewania oleju słonecznikowego. Podczas smażenia dochodzi do rozpadu wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, co prowadzi do powstawania szkodliwych substancji.

Olej słonecznikowy na gorąco może poważnie zaszkodzić
Olej słonecznikowy na gorąco może poważnie zaszkodzić (Getty Images)
Zobacz film: "Olej słonecznikowy może prowadzić do stłuszczenia wątroby, a w konsekwencji do raka"

Wśród nich znajdują się nienasycone aldehydy, które naukowcy łączą z rozwojem stanów zapalnych, oraz glicerol mogący powodować bóle głowy i nudności, a w większych ilościach nawet uszkodzenia nerek.

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu de Montfort i Oxford, potwierdzają te obawy. Podczas smażenia na oleju słonecznikowym normy uwalniania aldehydów mogą być przekroczone nawet 200-krotnie. Szczególnie niebezpieczne jest wielokrotne podgrzewanie tego samego oleju, co często ma miejsce nie tylko w restauracjach, ale i w domowych kuchniach.

2. Oleje najlepsze do smażenia

Problemem oleju słonecznikowego jest także wysoka zawartość kwasów tłuszczowych omega-6. Nadmierne spożycie tych kwasów, zwłaszcza przy zaburzonym stosunku do kwasów omega-3, może prowadzić do stanów zapalnych będących przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych.

Dlatego olej ten powinien być stosowany z umiarem i głównie na zimno – jako dodatek do sałatek czy sosów.

Do smażenia dobrze używać:

  • rafinowany olej rzepakowy,

  • olej kukurydziany,

  • olej sezamowy,

  • olej z pestek winogron,

  • olej sojowy.

Choć olej słonecznikowy jest popularny i łatwo dostępny, warto zastanowić się nad jego odpowiednim wykorzystaniem w kuchni. Dobrą alternatywą dla tradycyjnego oleju słonecznikowego jest olej słonecznikowy wysokooleinowy, który dzięki swojej stabilności termicznej znacznie lepiej nadaje się do podgrzewania.

Według dietetyka Bartka Kulczyńskiego najlepsza do smażenia będzie nierafinowana oliwa, bo obfituje w przeciwutleniacze, ma wysoki punkt dymienia i ma mnóstwo jednonienasyconych kwasów tłuszczowych (73 proc.). Ponadto jest tłuszczem roślinnym, więc nie zawiera cholesterolu.

Drugie w subiektywnym rankingu dietetyka zajmuje olej z awokado. Ma podobne do oliwy parametry, a przy tym nie ma specyficznego smaku, który nie każdemu odpowiada. Najlepszą trójkę zamyka olej słonecznikowy wysokooleinowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze