Kuchnia czeska
Kuchnia czeska wyróżnia się różnorodnością smaków i jest idealną propozycją dla miłośników potraw klasycznych, opartych na długoletnich recepturach. Typowo czeskie dania najłatwiej znaleźć można w niewielkich miasteczkach, w których wciąż czuć atmosferę tradycji. Republika Czeska to kraj o bogatej historii, która jest zawarta także w tutejszych potrawach. Mimo kulinarnych wpływów sąsiadów, Czesi zachowali również swoje narodowe dania, które są oryginalne i bardzo smaczne.
1. Specyfika kuchni czeskiej
Praga, stolica Czech, słynie z ekskluzywnych lokali, które wychodzą naprzeciw gustom kulinarnym licznych turystów. Każda ulica miasta kusi przyjezdnych kolejnymi restauracjami, gospodami, piwiarniami i barami. W stolicy znaleźć można miejsca wręcz kultowe, takie jak Gospoda u Kalicha, gdzie ponoć na piwo przybywał sam wojak Szwejk. Zdrowa kuchnia czeska słynie ze swojego wyśmienitego piwa.
Poza daniami i napojami serwowanymi w luksusowych miejscach, nie sposób nie skusić się na smakołyki podawane na tutejszych rynkach i targach. Warto skosztować praskich kiełbasek (klobásy), podawanych na ciepło, w towarzystwie ketchupu i musztardy. Dodatkowo, można odwiedzić budkę z parówkami w bułce (párky), które są regionalną wersją popularnego amerykańskiego hot doga.
Co prawda czeskie wyroby wędliniarskie nie zasłynęły na świecie, nie znaczy to jednak, że nie są one smaczne. Weźmy chociaż zakłady mięsne w Kostelcu, skąd pochodzi wędzona kiełbasa lovecky Salam o unikalnym aromacie, czy wędzona szynka praska.
Potrawy czeskie są raczej ciężkie i kaloryczne, ale za to bardzo smaczne. Poza wędlinami Czesi chętnie sięgają także po mięso. Szczególnie popularna jest tu wieprzowina, którą najczęściej dusi się w sosach lub przyrządza na ruszcie (vepŕova piec). Typowym przysmakiem jest także dziczyzna, która serwowana jest w najbardziej luksusowych restauracjach czeskich. W miejscach tych można zjeść świetnie przyrządzoną sarninę i dzikie ptactwo, m.in. bażanty.
Dania główne, podawane w czeskich lokalach, są dość obfite, a składają się z mięsa, drobiu lub ryby, a także ziemniaków (brambory) lub knedli – typowego przysmaku tego regionu. Do tego można zażyczyć sobie surówkę lub sałatkę, a wśród warzyw króluje kapusta biała i czerwona, do obiadu podawana w postaci duszonej.
2. Tradycyjne potrawy czeskie
Zdrowa kuchnia to niezbyt trafne określenie na czeskie kulinaria. Tradycyjne potrawy czeskie są bowiem bogate w tłuszcze. Jednak obok knedlików, dziczyzny i piwa, Czesi uwielbiają również zupy (polévky), które są podstawą każdego obiadowego posiłku. Najsłynniejsze w Czechach są: zupa z flaków (drstkova polevka) oraz zupa czosnkowa (česnakova polévka).
Po sytym posiłku warto znaleźć jeszcze odrobinę miejsca na pyszny deser, z których słyną wytworne czeskie kawiarnie i cukiernie. Są to przede wszystkim tradycyjne knedliki, tym razem jednak przyrządzane z owocami, a więc na słodko. Inne popularne smakołyki to bułeczki z powidłami (cesky kolac) oraz jabłkowy strudel (jablkový štrůdl).
Potrawy czeskie najlepiej smakują w piwiarniach i gospodach, w których grzechem byłoby nieskosztowanie czeskiego piwa. Czechy to kraj piwoszy, a piwowarstwo jest jednym z najstarszych rzemiosł na tych ziemiach. Mieszkańcy tego kraju najchętniej raczą się piwem jasnym (svétlé), choć niemniej znane jest tu piwo ciemne (tmavé). To właśnie w Checzach zlokalizowane są słynne browary Pilsner, Budweiser, Kozel oraz Staropramen. Oprócz tych znanych marek znaleźć można wiele mniejszych, lokalnych browarów, które wypuściły na rynek własne piwa.
Jako że nie każdy gustuje w piwie, Czesi oferują także szeroki wybór mocnych alkoholi oraz aromantycznych win. Jeżeli chodzi o produkcję wina dwoma najbardziej aktywnymi regionami są okolice Pragi i Brno na Morawach. Popularne jest tu wino białe, chociaż za walory smakowe cenione jest wino czerwone. Najbardziej znanymi markami są Muskat Moravsky, Rulandské Bile, Veltinské Zelené i Ryzlink Vlaśsky. W zimowe wieczory warto skosztować wina grzanego (svarené vino).
Wśród mocnych trunków na uwagę zasługuje przede wszystkim Slivovica, Becherovka i Borovička. Jednak najsłynniejszym alkoholem wywodzącym się z Czech jest absynt. Niegdyś produkowany był w oparciu o piołun, który poddawany był specjalnej obróbce w celu pozyskania tujonu, czyli substancji silnie halucynogennej. Dania czeskie, choć kaloryczne, są niezwykle smaczne. Czechy to prawdziwy raj dla znawców smaków i, oczywiście, piwoszy.